Tę szansę od czterech lat w pełni wykorzystuje prężnie działające Stowarzyszenie Ecce Homo w Strzelnie (powiat mogileński), działające pod kierunkiem Lidii Chudzińskiej. Razem we współudziale ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania "Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego".
Oto najnowsze przykłady. Na początku października w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisano umowę na otwarcie w 2021 r. żłobka w Strzelnie. Stowarzyszenie na ten cel otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, czyli de facto z Europejskiego Funduszu Socjalnego 1,5 mln zł. Planuje się prowadzenie czterech grup po ośmioro dzieci w wieku od 0 do 3 lat.
O potrzebie otwarcia placówki opiekuńczo-wychowawczej w Strzelnie mówiono i postulowano już kilkanaście lat temu. Jednak w skromnym gminnym budżecie zawsze brakowało pieniędzy, mimo iż potencjał dziecięcy istniał. I istnieje chociaż mamy niż demograficzny. Tylko w ostatnich dwóch latach mieszkanki miasta i gminy urodziły ponad 220 maluszków. Z naborem dzieci do żłobka nie powinno więc być kłopotu.
I jeszcze coś optymistycznego. - Wspólnie z Gminą Jeziora Wielkie złożyliśmy wniosek o środki unijne na projekt, dotyczący utworzenia w Strzelnie domu dziennego pobytu dla seniorów. W urzędzie marszałkowskim trwa procedura aplikowania naszego wniosku. Liczymy na pozytywne rozstrzygnięcie. Wszystko robimy dla dobra naszych mieszkańców - podkreśla Weronika Dembska ze Stowarzyszenia Ecee Homo.
Stowarzyszenie w powiecie mogileńskim robi wiele dobrego dzięki wsparciu funduszy europejskich
W trakcie realizacji, razem ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania "Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego" są zaś projekty, mające na celu podniesienie aktywności społecznej dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 17 lat w Gębicach i Marcinkowie. W programie przewidziano zajęcia historyczno-kulturalne, wykłady z zakresu zdrowego odżywiania oraz wyjazdy na spektakle teatralne.
Trwa również rekrutacja do klubów seniora w Mogilnie, Markowicach, Gębicach i Chabsku - dla osób powyżej 60 roku życia.W programie m.in. zajęcia z muzykoterapii i interaktywne "Rusz głową", a także warsztaty rękodzielnicze oraz wyjazdy do kina i teatru. Oferta przewiduje też usługi fryzjersko-kosmetyczne.
Stowarzyszenie stara się pozyskać pieniądze z różnych programów pomocowych, a także poprzez środki z konkursów, ogłoszonych przez mogileńską lokalną grupę działania. Na przykład dzięki środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zbudowano w Łąkiem i Jeziorkach ogólnodostępne-niekomercyjne obiekty rekreacyjno-turystyczne. Ostatnio wydano też bogato ilustrowany album "Strzelno to wielka rzecz", tematycznie nawiązujący do historii miasta i okolic, autorstwa tutejszego regionalisty Mariana Przybylskiego. Dodajmy, że z PROW na cele wydawnicze uzyskano ponad 85 tys. zł. 500 egzemplarzy wydawnictwa bezpłatnie rozprowadzono podczas spotkań promocyjnych album.
- Przygotowanie i realizacja pierwszych projektów sprawiła, że zdobyliśmy już pewne doświadczenia i aplikowanie wniosków o fundusze unijne jest dla nas coraz łatwiejsze. Ponadto dużym plusem w staraniach o środki na przykład z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jest możliwość złożenia w urzędzie marszałkowskim uzupełnienia, jeśli we wniosku wystąpiły nieprawidłowości - podkreśla Weronika Dembska.
