Jaka jest sytuacja na terenie powiatu tucholskiego? Szczepienia ochronne wśród dzieci i młodzieży jak również szczepienia osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie wykonywane są w 12 punktach.
Przeprowadzane są w ustalonych terminach przez wykwalifikowany personel. Odsetek osób zaszczepionych utrzymuje się na wysokim poziomie i jest porównywalny z rokiem ubiegłym. Niestety, są wyjątki, kiedy trzeba wzywać rodziców, wysyłając kolejne powiadomienia. To, że niekiedy może dojść do odczynów poszczepieniennych (bardzo rzadko), nikogo nie zwalnia z konieczności zaszczepienia dzieci. W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podkreślają, że szczepienia są konieczne i bezpieczne!.
Owych niepożądanych odczynów poszczepiennych w powiecie tucholskim było w ub.r. dokładnie 47, w tym 41 po szczepieniach przeciwko COVID19 (pięć łagodnych, w tym trzy wymagające hospitalizacji, dwa poważne - gorączka, zakrzepica).
Odczyny o charakterze łagodnym dotyczyły: miejscowego odczynu, tj. obrzęku lub zaczerwienienia w miejscu podania szczepionki, wystąpienia gorączki, wysypki. W krótkim czasie zakończyły się całkowitym powrotem do zdrowia.
Szczepienia w powiecie tucholskim - dane
W 2021 r. o 33 osoby wzrosła liczba uchylających się od obowiązku poddania się szczepieniom ochronnym. 17 osób zobowiązanych wykonało szczepienia u 16 dzieci. Wobec dwóch osób zobowiązanych zawieszono postępowanie z uwagi na pojawienie się okresowych przeciwskazań medycznych do wykonania szczepień ochronnych. Wydano dwa upomnienia, nie wydano jednak tytułów wykonawczych z wnioskami o ukaranie. Liczba osób uchylających się od wykonania obowiązkowych szczepień na koniec roku wynosiła 63 osoby, co skutkowało niezaszczepieniem 56 dzieci.
