Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat włocławski< Kto pomoże mieszkańcom zdjąć eternit z dachów?

(goz)
Włocławskie starostwo przygotowało program usuwania azbestu w powiecie. Mieszkańcy dowiedzą się, jak powinni się do tego zabrać i ile to będzie kosztować.

Na pozbycie się materiałów, zawierających włókna azbestowe mamy czas do końca 2032 roku. To perspektywa dość odległa, ale też wiadomo, że usunięcie azbestu nie jest sprawa prostą. Jakie procedury obowiązują zarządców i właścicieli domów, którzy zdecydują się na wyeliminowanie tego typu wyrobów i z jakimi kosztami będą się musieli liczyć? Na te pytania odpowiada "Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest", przygotowany przez Starostwo Powiatowe.

Z informacji, przekazanych przez gminy wynika, że w powiecie włocławskim znajduje się 25 tysięcy ton wyrobów z azbestem. To przede wszystkim eternit, którym pokryte są dachy budynków mieszkalnych i gospodarczych . Płyty azbestowo- cementowe prawidłowo zamontowane i konserwowane mogą być bezpiecznie użytkowane. - Te, które wskutek błędów montażu popękały lub zostały odkształcone w pierwszej kolejności powinny

Mieszkańcy powiatu włocławskiego chętnie zamieniliby dach eternitowy na... bitumiczny lub ceramiczny. Problem tylko w tym, że to operacja kosztowna. Rozbiórki poszycia z eternitu nie można wykonywać samemu. Musi to zrobić specjalistyczna firma. Demontaż 100 metrów kwadratowych eternitu to wydatek około 300 złotych. Do tego trzeba doliczyć koszty transportu na składowisko. To kolejne 500 złotych.

W województwie kujawsko-pomorskim azbest przyjmuje tylko składowisko - w Mołociechowie w gminie Pruszcz. Koszt składowania 100 metrów kwadratowych eternitu to około 400 złotych.

Azbest to jednak nie tylko problem właścicieli domów i budynków gospodarczych. Znajduje się bowiem także w rurach wodociągowych i kanalizacyjnych, które są eksploatowane w sześciu gminach: w Kowalu, Brześciu Kujawskim, Izbicy Kujawskiej, Choceniu, Fabiankach i Lubaniu.

Azbest ukryty w ziemi stanowi jednak mniejszy problem. Z dwóch powodów: po pierwsze - jest go w rurach niewiele, a ponadto - znajduje się pod ziemią, a więc nie pyli, a szkodliwe jest właśnie pylenie. Ale gminy też już myślą o demontażu rur zawierających azbest. Samorząd Kowala liczy m.in. na wsparcie unijne.

Uzyskanie pomocy z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska na razie jest niemożliwe. - Mamy za mało pieniędzy w stosunku do potrzeb - mówi Halina Margiel-Migdał. Na co więc mogą liczyć ci, którzy zdecydują się na usunięcie azbestu? Obecnie przede wszystkim na preferencyjne kredyty.

Dziś programem usuwania azbestu w powiecie włocławskim zajmie się Rada Powiatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska