Spis treści
Wielkanocne aranżacje w Kłóbce
W Dworze w Kłóbce (powiat włocławski, gm. Lubień Kujawski) przygotowano świąteczny wystrój. Zaprezentowano odświętnie nakryty stół, nawiązujący do polskiej tradycji - uroczystego śniadania wielkanocnego i przypominający o jego wymownej, religijnej symbolice.
„Polska tradycja niesie ze sobą wiele wielkanocnych zwyczajów tworzących bardzo istotne religijne wartości, różnorodność kolorów i symbolikę znaczeń. Podczas wielkanocnego śniadania we dworze spotykała się cała rodzina. Jak pisał Gloger, „Wielkanoc bywała zawsze domową uroczystością wielkiej doniosłości. Zgromadzała bowiem prawie każdą rozpierzchniętą po świecie rodzinę pod dach domowy. (…) Toteż w pierwszym dniu święta każda rodzina pozostawała sama ze sobą”. We dworze rodziny Orpiszewskich kolejny raz prezentujemy odświętnie nakryty stół nawiązujący do polskiej tradycji uroczystego śniadania wielkanocnego” – informuje Skansen w Kłóbce w mediach społecznościowych.
Tak wyglądało wielkanocne śniadanie
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przypomina także, jak wyglądało śniadanie w Niedzielę Wielkanocną, po zakończeniu czterdziestodniowego postu. Zaznaczają, że śniadanie było bardzo uroczyste, czasami trwało nawet kilka godzin. Rozpoczynało się od dzielenia jajkiem i składania życzeń.
„Podawano wtedy na stół potrawy „na zimno”, te które zgodnie z tradycją zostały poświęcone w Wielką Sobotę, bo warto pamiętać, iż w tamtym czasie święcono dosłownie wszystkie dania szykowane na tę okazję, a nie tylko symboliczny koszyczek. Ucztę rozpoczynało dzielenie się jajkiem i składanie życzeń. Potem następowało świąteczne objadanie się, kończące się najczęściej bólem brzucha, nieprzyzwyczajonego po okresie postu do tak dużych ilości jedzenia i to w dodatku ciężkostrawnego” – czytamy w informacji zamieszczonej na stronie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

Kiedy można obejrzeć wielkanocne aranżacje 2025 w Parku Etnograficznym w Kłóbce?
Do Parku Etnograficznego w Kłóbce można wybrać się w drugi dzień świąt wielkanocnych (21 kwietnia 2025). Czynny będzie od godziny 10 do 16. Świąteczne aranżacje będą gościły w skansenie do 27 kwietnia 2025.
„W skansenowskich chatach tradycyjnie zagościły aranżacje związane z nadchodzącymi świętami Wielkanocnymi. Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie zwyczaje i obrzędy towarzyszyły dawnej Wielkanocny zapraszamy do Skansenu w Kłóbce. Aranżacja będzie dostępna do 27 kwietnia” – zaprasza Skansen w Kłóbce.
Wielkanocne aranżacje w Kłóbce! Zobaczcie, jak kiedyś wygląd...
