- Na dziś szkoła jest przygotowana. O godzinie 9 zaczyna się historia z wiedzą o społeczeństwie. Uczniowie piszą godzinę. Potem, od godziny 11 - język polski. Gimnazjaliści mają na to 90 minut - mówi Krzysztof Kaczmarek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Żninie.
Ponad stu młodych ludzi będzie pisało w sali gimnastycznej. Wszyscy się jednak nie pomieszczą. Dlatego na potrzeby egzaminów przygotowane są również korytarze na piętrach. Na jednej kondygnacji do egzaminu przystąpi 48 osób, na kolejnej - 23. Ta ostatnia grupa to dyslektycy, dla których zawsze należy przygotować oddzielne miejsce.
Dzieci z innych klas są zwolnione ze względu na odbywające się, wspomniane wyżej egzaminy.
W komisjach będzie pracowało 11 osób. Są to pracownicy okolicznych szkół, w tym niepublicznej placówki w Gorzycach, kolejne dwie osoby to wizytatorki z kuratorium oraz dwie następne to urzędnicy ze Żnina posiadający stosowne ku temu kwalifikacje.
- Wszystko odbywa się zgodnie z przepisami. Wszyscy mają kwalifikacje - zapewnia dyrektor SP nr 5 w Żninie.
W sumie do egzaminu ma tu zasiąść 192 uczniów - oczywiście zakładając, że wszyscy przyjdą. Jeśli z jakichś przyczyn dany uczeń się nie pojawi, kolejny termin jest wyznaczony w czerwcu.
Sytuacja w gminie Rogowo też jest opanowana.
- Szkoła w Gościeszynie egzamin organizuje wspierając się swoją kadrą oraz nauczycielami z placówki katolickiej w Mięcierzynie. Szkoła w Rogowie też będzie się wspierać specjalistami z Mięcierzyna. Jest więc obsada. A co dalej, będziemy śledzić na bieżąco - mówi wójt Tomasz Michalczak.
Egzaminy będą też pisali uczniowie ostatnich klas gimnazjów w Szkole Podstawowej w Janowcu Wielkopolskim, Szkole Podstawowej w Gąsawie, Zespole Szkół w Łabiszynie, Zespole Szkół w Barcinie.
Egzamin gimnazjalny 2019. Język polski, historia, WOS - odpowiedzi [ARKUSZE, CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA]
