Na sesji powiali się zarówno powiatowi, jak i gminny radni. Byli też m.in. szefowie samorządów z powiatu, urzędnicy oraz pracownicy instytucji z gminy. Pojawił się także Piotr Kwiatkowski – radny wojewódzki.
- Trwają przygotowania do remontu drogi Frydrychowo-Goluib-Dobrzyń. Wycięte zostały drzewa, zorganizowano drugi przetarg na te inwestycję, mamy zatwierdzoną organizację ruchu na czas prac. 23 kwietnia ma zostać podjęta decyzja w sprawie wygospodarowania dodatkowych środków na to zadanie - mówił radny Kwiatkowski.
Sesje wyjazdowe nie są nowym pomysłem. Wprowadził je w kadencji 1998-2002r. ówczesny przewodniczący rady powiatu Andrzej Grabowski - obecny burmistrz Kowalewa. Zostały one zawieszone, gdy starostą był Wojciech Kwiatkowski, w latach 2006-2014. W tej kadencji wrócono do tej inicjatywy.
Zobacz koniecznie: Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2018. Tak płacą w szpitalach, urzędach, szkołach, na uczelniach [zdjęcia]
Podczas sesji w Kowalewie, włodarz gminy mówił o sukcesach, które są ważne dla całego powiatu.- Mamy na terenie gminy zakłady pracy, które zatrudniają nie tylko naszych mieszkańców. Plastica to 1400 miejsc pracy. Jesteśmy dumni z naszej infrastruktury, jak centrum sportu z pływalnią. Jest to miejsce atrakcyjne dla powiatu, regionu, a nawet kraju. U nas odbywają się krajowe obozy bmx – mówił Andrzej Grabowski. - Ważna jest współpraca. O sile powiatu stanowią silne gminy. Ubolewam, że nie przybyli na obrady sesji wszyscy radni powiatowi. Zabrakło 6 osób, szczególnie tych, którym sprawy gminy Kowalewo Pomorskie powinny być najbliższe.
Burmistrz odniósł się do publicznych oskarżeń samorządowca z powiatu.- Szkoda, że osoby, które zarzucają mi alienację z powiatu, w towarzystwie posłów i wojewody, nie mają odwagi przyjść na sesję powiatu i poruszyć nękający ich problem. O nieobecnych nie powinno się mówić. Jednak pewne rzeczy trzeba zdementować. Nigdy nie było pomysłu, by Kowalewo chciało odłączyć się od powiatu. Właśnie w Kowalewie zadecydowaliśmy pod koniec 1998r., że powstanie powiat golubsko-dobrzyński. Mieliśmy wówczas zaproszenie do wejścia do powiatu toruńskiego, wąbrzeskiego lub chełmżyńskiego. Wybraliśmy współodpowiedzialność za powiat golubsko-dobrzyński i działaliśmy zawsze na korzyść jego rozwoju.
Władze powiatu przygotowały prezentację multimedialną, która pokazuje zadania realizowane w tej kadencji. Wśród nich są inwestycje związane z rozwojem oświaty, pomocy społecznej, służby zdrowia czy infrastruktury drogowej.
- Jestem pod wrażeniem zakresu prowadzonych działań. Po wielu rozmowach z mieszkańcami mam taki wniosek, by nasz powiat był pionierem i podjął pewne działania wcześniej niż nadejdą rozwiązania krajowe. Chodzi o odpłatność za pobyt rodziców małych pacjentów w szpitalu. Zrezygnujmy z tego – mówił radny Jerzy Koralewski.
Sprawozdania z działalności złożyli także szefowie powiatowych służb bezpieczeństwa - komendant PSP Paweł Warlikowski i komendant policji Dariusz Borowiec, a także dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Jarosław Zakrzewski.
W części roboczej sesji podjęto kilka uchwał, m.in. dotyczących budżetu.
Magdalena Nowak-Paralusz gościem programu "Mam Pytanie"