https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powoli widać średniowieczny ratusz na bydgoskim Starym Rynku

Dariusz Bloch
Bydgoszczanie i turyści będą musieli użyć wyobraźni, by móc „zobaczyć” średniowieczny ratusz. Nic nie wyszło bowiem z planów, by wyeksponować chociaż fragmenty ratuszowej wieży.

Miasto, zanim przystąpiło do prac przy przebudowie płyty Starego Rynku, zorganizowało konsultacje, podczas których mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi.

Najwięcej, bo aż 26 wniosków dotyczyło wyeksponowania pozostałości starego ratusza i kościoła pojezuickiego. Jednak już w 2016 roku Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków zaznaczał: - Uznaliśmy, że budowa trasy podziemnej pod płytą rynku mogłaby spowodować zniszczenie zachowanych elementów - wyjaśnia konserwator zabytków.

https://pomorska.pl/przebudowa-starego-rynku-w-bydgoszczy-w-lipcu-ruszaja-prace-co-sie-zmieni-wizualizacje/ar/c3-13236716

Pod szklaną taflą, lekko wyniesioną ponad poziom rynku, miał więc zostać wyeksponowany jedynie fragment fundamentów wieży średniowiecznego ratusza.

Całość o wymiarach 7 na 7 metrów miała znaleźć się na wysokości antykwariatu na Starym Rynku. W tym wypadku skończyło się jednak wyłącznie na planach.

O średniowiecznym ratuszu będą nam więc przypominać wyłącznie granitowe płyty.

- Po zarysie murów odsłoniętych podczas prac archeologicznych układane są płyty granitowe w ciemnym kolorze. Chodzi o to, by dokładnie pokazać, w którym miejscu była zlokalizowana budowla - informują w bydgoskim ratuszu.

Budowa ratusza rozpoczęła się w 1515 roku, jednak wojny szwedzkie, a później pożar w 1708 roku sprawiły, że dewastacja obiektu postępowała. W 1830 roku przystąpiono więc do jego rozbiórki, która zakończyła się 4 lata później.

Wykonawca w 2018 roku uporał się z większym zakresem robót niż pierwotnie zaplanował. Na placu budowy są gromadzone ostatnie dostawy kamienia. Dzięki temu jeżeli tylko na to pozwolą warunki pogodowe rozpocznie się jeden z ostatnich etapów układania nowych płyt. - Wszystko wskazuje na to, że wiosną pozostaną do zrealizowania fragmenty chodników oraz prace wykończeniowe - dodaje Krzysztof Kosiedowski, rzecznik zarządu dróg miejskich.
Koszt prac to 14, 3 mln zł.

Flesz - Smog skraca nam życie. Jesteśmy jak palacze!

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr
Stary Rynek w takim wydaniu nie będzie żadną atrakcją ani dla miejscowych ani dla przyjezdnych...
Trasa podziemna oraz pomysł na inne ciekawe atrakcje to jest coś co powoduje że ludzie chcą tam być.
A tutaj..... Lepiej zasypać podziemia bo ulegną zniszczeniu. Jaką bzdura. Zrobić plac na którym będą stoliki i parasole. Budki z kwiatami też nie bo po co. Brak pomysłów. Smutek bo to moje miasto.
G
Gość
Jaki tam /IV wiek n.e./, pisz pan po ludzku... po n. Ch !!!
B
Bdg
Sam jestem pomyłką
J
Jan2
Szanowny Panie Redaktorze.
,Przed podaniem jakiejś informacji warto sprawdzić to co chce się napisać.
A pisze Pan BZDURY.
Rok w którym rozpoczęto budowę /1515/ to już nie średniowiecze.
Trwało ono od upadku Cesarstwa Rzymskiego /IV wiek n.e./
do /różnie wg różnych badaczy do Komun y Paryskiej lub do odkrycia Ameryki lub do roku 1500
czyli do końca XV wielu.
Sumując: ratusz NIE BYŁ SREDNIWIRCZNY.
Mógł być zbudowany w stylu średniowiecznym ale pochodził z okresu renesansu.
P
Polak
Ten Stary Rynek to jakaś pomyłka nie szkoda kasy.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska