Jedyna zmiana w ciągu ostatnich lat to przeniesienie na Wyżyny w 2007 roku kamiennych bloków, które tworzyły szaniec.
Na początku czerwca, podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowanym obiektem na placu Kościeleckich, prezydent Rafał Bruski zapowiedział, że jesienią planowana jest przebudowa całej płyty rynku.
Jedną z ważniejszych kwestii podczas dyskusji jest Zachodnia Pierzeja, która składała się z kościoła i kamienic, a została zburzona przez Niemców na początku 1940 roku. Odbudować ją a może zrekonstruować?
Zwolennikiem odbudowy pierzei w jej historycznym kształcie jest historyk Andrzej Bogucki. Napisał w tej sprawie list otwarty do Rafała Bruskiego. Apeluje w nim do prezydenta o podjęcie „męskiej i odważnej decyzji dotyczącej odbudowy w historycznym kształcie Pierzei Zachodniej Starego Rynku”. - Czekamy na odbudowę już kilkadziesiąt lat. Bydgoszczanie są cierpliwi, mają czas. Jak nie w obecnym pokoleniu to w przyszłym pierzeja zostanie odbudowana - dodaje Andrzej Bogucki.
I podaje przykład z Berlina, gdzie obiekt nazwany Pałacem Cesarzy Niemiec, a obecnie jako Zamek Miejski, ma zostać odbudowany. Zakończenie prac planowane jest na rok 2019, kiedy pałac zostanie oddany do użytku jako hotel i muzeum sztuki.
Na jutrzejszej sesji radnym zostanie pokazana prezentacja dotycząca przebudowy płyty Starego Rynku.