Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót do pracy nie jest łatwy. Na co zwrócić uwagę [porady]

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Po dłuższej przerwie i nieobecności na rynku pracy trzeba wykonać podwójny wysiłek, by wrócić do tzw. obiegu
Po dłuższej przerwie i nieobecności na rynku pracy trzeba wykonać podwójny wysiłek, by wrócić do tzw. obiegu Fot. 123RF.com
Młody wiek nie zawsze oznacza pewność posiadania pracy. Jak się nie poddać i znaleźć zajęcie radzą eksperci firmy doradztwa personalnego HRK.

Ania ma 28 lat i 3 lata mieszkała w Warszawie. Po studiach zaczęła pracę w korporacji, wynajęła mieszkanie, miała swoje auto. Po 2 latach pracodawca wypowiedział jej umowę. Utrata pracy, gdy człowiek ma małe oszczędności, jest traumatycznym przeżyciem i szybko obniża poczucie własnej wartości. Zaczęła więc szukać bezpiecznej, domowej przystani - wróciła w rodzinne strony. Powiedziała, że tylko na miesiąc. Została 3 lata. Mimo, że mieszkała z rodzicami, starała się wspomóc domowy budżet. Pomogły oszczędności, a także dorywcze prace.

- Są tacy, którym niepowodzenia dodają siły, ale są też osoby nie potrafiące odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Efekt? Długotrwałe bezrobocie, które odbija się na ludzkiej psychice - spada poczucie własnej wartości, stajemy się zamknięci, a w skrajnych przypadkach możemy popaść w depresję - tłumaczą eksperci HRK.

Oceń własne zdolności

W momencie, gdy jesteś na etapie szukania pracy, zastanów się, jakie jest twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie. Postaraj się dopasować opis umiejętności do znalezionej oferty. Wypisz wszystkie twarde i miękkie kompetencje. Może warto byłoby zapisać się na naukę języka obcego, by nabyć nowych umiejętności? Znajomość języków obcych to dzisiaj konieczność.

- Coraz częściej młodzi ludzie spotykają się z sytuacją, że w polskiej firmie komunikacja wewnętrzna przebiega po angielsku, stąd znajomość tego języka jest obecnie konieczna. Z kolei hiszpański, włoski, chiński, arabski, norweski, a nawet rumuński to języki zyskujące na coraz większej popularności. Wynika to z faktu, że polski rynek zyskuje na atrakcyjności w oczach zagranicznych inwestorów - mówi Marianna Świderska z HRK.

Wykorzystaj social media

Szukając pracy w sieci, najczęściej trafiamy na 3 najpopularniejsze portale pracy, zapominając o istnieniu tych, które przypisane są specjalnie do danej branży. Coraz większą rolę w poszukiwaniu pracy pełnią media społecznościowe. Na portalach jak Facebook, Goldenline, czy LinkedIn, rekruterzy najczęściej szukają kandydatów do pracy, dlatego zwróćmy uwagę na nasz prywatny profil. Uzupełnijmy go i pamiętajmy, że informacje znajdujące się na nim muszą jasno mówić o przebytej ścieżce kariery. Zadbajmy o estetykę i wizualny jego wygląd. Może warto zbudować networking? Nawet jeśli kogoś nie znamy osobiście, dzięki wspólnym znajomym można nawiązać kontakt.

Stwórz dobre CV

Bez problemu można znaleźć liczne porady, jak stworzyć profesjonalne CV, warto z nich korzystać, by sprawdzić czy to, co sami stworzyliśmy jest poprawne i czytelne dla pracodawcy. CV ma być szczere i prawdziwe. Jeśli posiadasz profesjonalne zdjęcie portretowe, warto je dołączyć do życiorysu – doda atrakcyjności i pomoże lepiej Cię zapamiętać. Rekruterzy dostają wiele CV w odpowiedzi na ofertę. Żeby aplikacja przeszła przez pierwszy etap rekrutacji, pamiętajmy o tym, żeby zawrzeć w niej dane osobowe, języki obce, umiejętności i kompetencje, wykształcenie, hobby, a na sam koniec klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.

Zadbaj o wizerunek

Jak tłumaczą specjaliści z HRK, często zbyt długa przerwa w pracy powoduje, że nie przywiązujemy dużej wagi do własnej osoby, co zazwyczaj odbija się na pewności siebie. Trzeba mieć świadomość, że pracodawca wyrabia sobie zdanie na nasz temat już na podstawie zdjęcia w CV i tego w jaki sposób złożymy aplikację. Pamiętaj o dobrym zdjęciu. Pracodawcy szukają także informacji o nas w internecie. Warto, więc założyć konto na LinkedIn czy Goldenline. Na etapie rozmowy telefonicznej zadbaj o swój język, dykcję, skup się na przedstawieniu konkretnych informacji o swojej dotychczasowej pracy. Jeżeli rozmowa z rekruterem ograniczy się do zaproszenia na spotkanie w siedzibie firmy, zadbaj o swój zewnętrzny wizerunek, na który składa się schludny ubiór, postawa i mowa ciała!

Przygotuj się na spotkanie

Prześledź dokładnie stronę internetową firmy i zbierz jak najwięcej informacji o pracodawcy. Zapoznaj się z profilem firmy – na ilu rynkach działa, ilu ludzi zatrudnia. Warto znaleźć w sieci przykładowe pytania i opracować własne odpowiedzi. Poćwicz przed lustrem. Jeśli stanowisko wymaga znajomości języków obcych potrenuj wypowiedzi w tym języku. Dzień przed rozmową dobierz i przygotuj strój, porządnie wyśpij się i od rana miej pozytywne nastawienie.

Powrót do pracy po długiej przerwie w karierze nigdy nie jest łatwy. Jednak pamiętaj, że największym wrogiem jest „brak zaangażowania”. Więc nawet w przedłużającym się okresie braku zatrudnienia pamiętajmy, by spędzać go produktywnie. To czas, by zakasać rękawy i wziąć się do roboty.

Dane z Regionu

Wynagrodzenie wyższe
W województwie kujawsko-pomorskim w grudniu 2018 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 6,7 proc. niż rok wcześniej - podaje Oddział Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) wyniosło w tym czasie 4370,49 zł. Kujawsko-Pomorskie pod względem wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto zajęło 13 lokatę w rankingu województw.

Zatrudnienie
W województwie kujawsko-pomorskim w ubiegłym miesiącu w sektorze przedsiębiorstw zatrudnionych było 258,6 tys. osób.
Średnio było to o 0,8 proc. więcej niż w grudniu 2017 roku, oraz o 0,1 pkt. proc. więcej niż w poprzednim miesiącu.

Z dynamiką w tyle
Nasze województwo w grudniu 2018 r. pod względem dynamiki przeciętnego zatrudnienia w stosunku do ubiegłego roku zajęło 15 lokatę w rankingu województw. Największy wzrost zatrudnienia wystąpił Pomorskiem (o 6,6 proc.) i Opolskiem (o 5,6 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska