MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powrót do szkoły. W tych przypadkach dziecko może nie pójść na lekcję!

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Kiedy może nie puścić dziecka do szkoły? Sprawdź na kolejnych slajdach >>>
Kiedy może nie puścić dziecka do szkoły? Sprawdź na kolejnych slajdach >>>Mariusz Kapala
1 września do szkół tradycyjnie, choć na nieco zmienionych zasadach mają wrócić uczniowie. Wciąż jest wiele pytań i niewiadomych odnośnie rozpoczęcia roku szkolnego. Co się na pewno zmieni? Jak będzie funkcjonowała szkoła w czasie pandemii? Kiedy dziecko może nie pójść do szkoły? Odpowiadamy.

Powrót do szkół 1 września - nowe zasady

1 września 2020 roku większość szkół mimo pandemii koronawirusa i obowiązujących w całej Polsce obostrzeń, będzie pracować tradycyjnie. Możliwe jest jednak przejście na system mieszany lub całkowitą naukę zdalną, jeśli w danej szkole lub regionie dojdzie do zachorowań.

Od 1 września w w większości szkół w Polsce rozpoczynają się tradycyjne zajęcia. Codzienność nie będzie już jednak wyglądać tak, jak przed pandemią. Uczniów czekają zmiany, do których będą musieli się dostosować. Szkoły muszą przede wszystkim spełnić wytyczne sanitarne, opracowane przez GIS, MEN i MZ. Dla uczniów oznacza to konieczność przestrzegania wielu nowych zasad.

Tak będzie w szkole od 1 września. 10 zasad, o których musis...

O zamknięciu szkoły ma zdecydować dyrektor po konsultacji z sanepidem.

To Cię może też zainteresować

Czy można nie puścić dzieci do szkoły z obawy przez koronawirusem?

Czy rodzice mogą nie puścić dzieci do szkoły od 1 września, jeżeli obawiają się o ich zdrowie? Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski skomentował: Zakładamy, że dzieci wrócą 1 września do tradycyjnych zajęć. Maseczki nie będą konieczne.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział: - Rodzic nie jest epidemiologiem. W proces decyzyjny dotyczący sposobu funkcjonowania szkół włączyliśmy Inspekcję Sanitarną. Tam znajdują się fachowcy, którzy będą określali, w jakich sytuacjach pobyt w szkole jest bezpieczny, a w jakich nie.

Minister edukacji narodowej podkreślił, że "Główny Inspektor Sanitarny wyraźnie mówi, że sytuacja epidemiczna nie zmusza nas do tego, abyśmy ograniczali funkcjonowanie wszystkich szkół w Polsce".

To Cię może też zainteresować

Początek roku szkolnego. Kiedy można nie chodzić do szkoły?

Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych u dziecka czy innych członków rodziny, zatrzymanie ucznia w domu od 1 września w obawie przed zakażeniem stanowi naruszenie obowiązku szkolnego. Za uchylenie się od obowiązku szkolnego grozi wysoka kara pieniężna.

Są jednak wyjątki. W których przypadkach dziecko może nie pójść do szkoły? Odpowiedź w galerii:

Obowiązek szkolny dotyczy dzieci od 7. do 18. roku życia. W razie nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka w szkole przez co najmniej pół miesiąca rodzic może zostać ukarany grzywną do 10 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska