Jak poinformował minister edukacji Dariusz Piontkowski, po 24 maja szkoły będą mogły prowadzić zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla dzieci z klas I-III. Chodzi o to, aby zapewnić opiekę przede wszystkim tym dzieciom, których rodzice wracają do pracy lub cały czas pracują np. w służbie zdrowia.
W związku z powrotem młodszych dzieci do szkół, pojawiają się pytania o obowiązek zasłaniania przez nie ust i nosa. Minister edukacji wyjaśnia, że zostaną wprowadzone podobne zasady jak te, które obecnie obowiązują w przedszkolach.
- Jeśli dzieci w przedszkolu przebywają w swojej sali, to ani one, ani też nauczyciel nie muszą mieć maseczki. Jeśli natomiast idą do części wspólnej albo idą do przedszkola z rodzicami, zobowiązane są do zasłaniania ust i nosa. Dotyczy to dzieci powyżej 4. roku życia - stwierdził minister.
W sprawie opieki nad dziećmi w klasach I-III będą wydane szczegółowe wytyczne MEN i GIS.
W najbliższych dniach mają zostać podane wytyczne sanitarne dotyczące zorganizowania egzaminu ósmoklasisty oraz matury.
Powrót uczniów do szkoły - najnowsze fakty
Nowe informacje w sprawie powrotu do szkół pojawiły się także w środę i czwartek. Wiceminister edukacji poinformował najpierw, że w wydanym rozporządzeniu zamknięcie szkół zaplanowane jest do 26.06.2020 roku. Tymczasem kilka godzin później Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN przekazała, że "Na chwilę obecną nie ma jeszcze decyzji czy uczniowie będą się uczyli na odległość czy wrócą do nauki stacjonarnej w szkołach po 7 czerwca. Nie ma jeszcze także decyzji, w jaki sposób będzie wyglądała nauka od 8 do 26 czerwca br. Dalsze uruchomienie szkół i placówek oświatowych będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej i wytycznych Ministra Zdrowia oraz GIS". Pewne jest więc jedno: uczniowie nie wrócą do nauki w ławkach do 7 czerwca.
- Premier powiedział: - Od poniedziałku umożliwiamy prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych. Również szersza możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu - stadionów, boisk, orlików.
- Od 18 maja rząd umożliwi odbycie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, gdzie nauka trwa często rok czy półtora roku. Dlatego umożliwimy też powrót zajęć praktycznych w technikach czy szkołach zawodowych.
- Dzieciom, które mają specjalne potrzeby i specjalną opiekę pozwolono za zgodą rodziców do uczestnictwa w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych.
- Rodzice uczniów klas 1-3 mogą skorzystać z funkcji opiekuńczej szkoły, tak jak w przypadku przedszkoli.
- Nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego zaproponują również formę zajęć edukacyjnych, a w pozostałych godzinach pozostali nauczyciele zaopiekują się tymi dziećmi, żeby rodzice mogli wrócić do pracy.
Od 1.06.2020 możliwe będą też konsultacje - np. do poprawy oceny dla wszystkich uczniów. Na tę chwilę odbyć mają się także matury, egzaminy ósmoklasisty i egzaminy zawodowe.
