https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstańcze wizje młodych twórców

Tekst i fot. Maja Stankiewicz
Nagrodzone prace oglądać można na pokonkursowej  wystawie, którą zorganizowano w Domu Polskim w Szubinie
Nagrodzone prace oglądać można na pokonkursowej wystawie, którą zorganizowano w Domu Polskim w Szubinie
Wczoraj uczczono w Szubinie 88 rocznicę powstania wlkp. W sali Domu Polskiego nagrodzono laureatów VIII konkursu plastycznego.

Autorzy prac zjechali wczoraj do Szubina nie tylko z naszego województwa, ale także z Wielkopolski. Jury nie miało łatwego zadania, gdyż w tym roku wyzwanie podjęło aż 537 twórców. Tylko uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szubinie wykonali na konkurs 118 rysunków. Prace oceniali: szubiński artysta Henryk Wojtas, dyrektor muzeum w Szubinie Kamila Czechowska, asystent muzealny Anna Duda, dyrektor muzeum w Nakle Sławomir Łaniecki, malarz z Tryszczyna ppłk. Zdzisław Walczak i muzeolog z Bydgoszczy ppłk rezerwy Wojciech Zawadzki.

Zgarnęli nagrody

- Bank rozbili uczniowie z Łekna - żartowała Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej, która wraz z Piotrem Adamczewskim, prezesem szubińskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, prowadziła uroczystość. Podkreślała, że Łekno to także Pałuki. Nagrody trafiły także do uczniów z Pakości Złotnik Kujawskich, Janowca Wielkopolskiego, Dobrzejewic etc.

Nasi wśród najlepszych

Wśród laureatów nie zabrakło jednak i młodzieży z terenu powiatu nakielskiego i bydgoskiego. Wśród uczniów z klas IV-VI wyróżniono m.in. pracę Rafała Pingot, ucznia klasy szóstej SP nr 1 w Szubinie oraz Katarzyny Kosiak, szóstoklasistki z SP w Brzozie. Jury doceniło także pracę wykonaną przez Mateusza Wiktorowicza, ucznia klasy piątej SP w Brzozie. Wśród najlepszych gimnazjalistów, których prace wyróżniono, znaleźli się m.in.: Patryk Siemianowski z Solca Kujawskiego, uczeń klasy III oraz Maciej Siąkowski z Otorowa.

Nagrody wręczali przedstawiciele władz Szubina, a także sponsorzy nagród. Jednym z nich był minister obrony narodowej Radosław Sikorski, który jednak wczoraj w Szubinie nie był obecny.

Wysoki poziom

Zdaniem jury młodzi twórcy bardzo dobrze poradzili sobie z trudnym zadaniem. Najwyższy jest poziom prac gimnazjalistów. Kilka osób pokusiło się o namalowanie portretów dowódców powstania wielkopolskiego. Całkiem nieźle wyszły też uczestnikom konkursu sceny batalistyczne.

Najważniejsza jednak - podkreślano to wczoraj zgodnie - jest stała praca z młodzieżą w szkołach i muzeach. Dlatego nie tylko laureaci, ale także ich opiekunowie otrzymali podziękowania i dyplomy. Były wśród nich m.in. przedstawicielki Zespołu Szkół nr 2 w Szubinie dyrektor Gabriela Rojek i opiekunka szkolnego Koła Pamięci Powstania Wielkopolskiego Magdalena Polańska.

Burmistrz Ignacy Pogodziński przepraszał za wygląd sali. - Dopiero niedawno przejęliśmy ten budynek. Może nie za rok, ale za dwa lata powinno tu być bardziej nowocześnie - obiecał.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska