Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie Kujawsko-Pałucki Klaster Energii? Pakość zrobiła pierwszy krok

opr. (dan)
- Zapraszamy kolejne gminy z naszego kujawsko-pałuckiego sąsiedztwa - apeluje na Facebooku Michał Siembab, przewodniczący Rady Miejskiej w Pakości (na zdjęciu w środku)
- Zapraszamy kolejne gminy z naszego kujawsko-pałuckiego sąsiedztwa - apeluje na Facebooku Michał Siembab, przewodniczący Rady Miejskiej w Pakości (na zdjęciu w środku) Urząd Miejski w Pakości
Rada Miejska w Pakości zobowiązała burmistrza Zygmunta Gronia do podpisania umowy inicjującej utworzenie klastra energetycznego.

- Zapraszamy kolejne gminy z naszego kujawsko-pałuckiego sąsiedztwa - apeluje na Facebooku Michał Siembab, przewodniczący Rady Miejskiej w Pakości. Mocno zaangażował się w to, by taka uchwała została przez pakoską radę podjęta. W końcu dopiął swego.

Czym jest ten klaster energetyczny? Po co się go tworzy? Jakie korzyści mogą płynąć z jego działalności?

- Klaster energetyczny to typ nowoczesnej spółdzielni energetycznej - tłumaczy Michał Siembab. - Członkowie klastra mogą zawierać między sobą umowy zakupu lub sprzedaży energii tak, by optymalizować warunki sprzedaży produkowanej lokalnie energii - dodaje.

Zauważa, że dziś kupując energię płacimy za dwa jej elementy: za zużywaną energię oraz za koszty jej przesyłu od elektrowni do domu. Podkreśla, że kupując energię od lokalnej firmy albo od sąsiada (jeżeli strony są partnerami w ramach klastra) to koszty dystrybucji są niższe. Efekt? Płacisz mniej!

- Członkostwo w klastrze jest dobrowolne. Członkami mogą być: osoby prywatne, firmy, instytucje, rolnicy, wspólnoty mieszkaniowe, związki wyznaniowe... Strategia rozwoju klastra lokalnie, zależy od członków, od ich wspólnej decyzji o kierunkach rozwoju. Uczestnictwo w klastrze wszystkim się opłaca. Producent prądu może sprzedać energię w ramach klastra drożej niż na rynku, ale kupujący i tak zapłaci mniej, gdyż zaoszczędzi na dystrybucji. Czyli jedna i druga strona zarabia - przekonuje Michał Siembab.

Zapewnia, że klaster poprawia bezpieczeństwo energetyczne również dla tych, którzy nie są członkami klastra. - Wyobraźmy sobie sytuację, że silny wiatr zrywa sieć doprowadzającą energię do naszego miasta, ale lokalna sieć nadal jest zasilana z naszych własnych źródeł. Wtedy wszyscy mają energię mimo braku zasilania z zewnątrz - zaznacza.

W województwie kujawsko-pomorskim działa już kilka takich klastrów. - Jeżeli powstanie Kujawsko-Pałucki Klaster Energii, to energia wytwarzana w naszej gminie może zasilać klientów na terenie nawet 5 sąsiadujących z nami gmin. Idea spółdzielczości powinna być wdrażana poprzez budowę klastrów energii - podkreśla.

Na placu przed Centrum Informacji Turystycznej w Pakości odbyła się Biesiada Śląskich Szlagierów "U Zygmunta". Okazuje się, że na Kujawach nie brakuje fanów tej muzyki. Bawili się z takimi gwiazdami jak: Teresa Walerjańska, Paweł Siluk Steiner, Bogdan Szymańczak, Adi, Bałkan Express i Duo Fenix Dwa Fyniki. Biesiadę prowadził Eugeniusz Witek Geno.

IV Biesiada Śląskich Szlagierów "U Zygmunta" w Pakości [zdjęcia]

Tegoroczny Dzień Dziecka jest inny niż zwykle. Z powodu pandemii nie odbywają się żadne imprezy. A tak było w Pakości rok temu.Na przybyłych pod siedzibę Centrum Informacji Turystycznej czekało mnóstwo atrakcji. Była akademia rowerowa, animacji i konkursy, zabawy z saperami, szczudlarze i niezwykle bogaty dmuchany plac zabaw.

Dzień Dziecka w Pakości. Tak bawiliśmy się rok temu [zdjęcia]

Bardzo uroczysty charakter miał jubileusz 110-lecia Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości. Tego dnia szkole nadano nowy sztandar, a w murach szkolnego holu złożono kapsułę pamięci. Znalazły się w niej między innymi: aktualny numer "Gazety Pomorskiej" i "Wiadomości Pakoskich", trzy wiersze o szkole, monety (wraz z wykazem, co można za nie kupić w 2019 roku), list do przyszłych pokoleń, rysunek szkoły, zdjęcie i podpisy gości obecnych na jubileuszu, a także aktualna fotografia pracowników "Estkowskiego". Oddany do użytku w 1909 roku nowoczesny na ówczesne czasy, wyposażony w wodę i centralne ogrzewanie budynek był zwieńczeniem wielowiekowej tułaczki pakoskiej oświaty. - Nasza jubilatka jest bowiem spadkobierczynią Katolickiej Szkoły Ludowej, która przez cały XIX wiek nie miała siedziby, a uczniowie wędrowali po klasach rozmieszczonych w wielu punktach miasta - przypomniała w trakcie uroczystości Mariola Szlyfarska, dyrektor szkoły. Podkreśliła, że mieszkańcy świętują dziś nie tylko 110-lecie istnienia budynku, ale również 195-lecie funkcjonowania szkoły w Pakości. - Na przestrzeni wieków szkoła się zmieniała, doświadczała wielu reform, była świadkiem przemian, które dokonywały się na świecie, w Polsce i w Pakości. Lecz jedno co jest niezmienne to fakt, że od 1925 roku patronuje jej wielkopolski pedagog Ewaryst Estkowski. Właśnie to imię człowieka otwartego na zmiany, szanującego dzieci, wytyczało nam kierunki działania i określało miejsce tej szkoły - mówiła pani dyrektor. Zwróciła uwagę na fakt, że karty szkolnych kronik obfitują w informacje o jej uczniach i nauczycielach. Znajduje się w niej ponad stuletnia historia harcerstwa, liczne sukcesy naukowe i sportowe, łącznie z mistrzostwem Polski w piłce ręcznej w 1954 roku. Jest też informacja o tym, że szkoła reprezentowała Polskę w trakcie europejskiego wysłuchania młodzieży w Luksemburgu w 2017 roku. - Dzisiaj szkoła znalazła się w szczególnym momencie. Bowiem w tym roku kończy się rozdział gimnazjum, a otwiera kolejny, ponownie jako szkoła podstawowa. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie przychylność obecnych władz samorządowych, które nie pozwoliły nam zniknąć z mapy szkół gminy Pakość podczas ostatniej reformy - stwierdziła otrzymując za to od przybyłych burzę oklasków. W trakcie uroczystości był czas na wspomnienia, podziękowania i życzenia. Były też wspaniałe występy artystyczne młodzieży. Całość zakończył szkolny piknik, w trakcie którego uczniowie wypuścili w niebo 110 kolorowych balonów. <script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/f1ae296d-d096-5991-694b-25ded24ce5c6,246265b9-50a4-ff91-658f-a24ac1b47290,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Szkoła Podstawowa im Ewarysta Estkowskiego w Pakości ma już ...

Flash INFO, odcinek 20 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska