Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Powstrzymaj pijanego kierowcę! Nie pozwól wsiąść mu za kierownicę!

Marek Weckwerth
Początek akcji społecznej "powstrzymaj pijanego kierowcę".
Początek akcji społecznej "powstrzymaj pijanego kierowcę". PARPA
Jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze, które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, niezwłocznie powiadom policję! - radzi Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Dzielnicowy na medal? Zgłoś Go do plebiscytu! Zobacz więcej na Pomorska.pl/Dzielnicowy
Dzielnicowy na medal? Zgłoś Go do plebiscytu! Zobacz więcej na Pomorska.pl/Dzielnicowy

Dzielnicowy na medal? Zgłoś Go do plebiscytu! Zobacz więcej na Pomorska.pl/Dzielnicowy**

PARPA rozpoczęła właśnie ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem Powstrzymaj pijanego kierowcę! patronem medialnym akcji jest m.in. "Gazeta Pomorska".

Każdego dnia możesz spotkać na swojej drodze pijanego kierowcę. Pamiętaj, że stanowi on śmiertelne zagrożenie. Powstrzymanie nietrzeźwego kierującego to absolutna konieczność. W przeciwnym razie może dojść do tragedii. Sprawdź, jaka powinna być Twoja reakcja.

Czytaj: Surowa kara dla pijanego motocyklisty - 3 lata więzienia

Zadzwoń pod numer 112. Podczas rozmowy określ miejsce, w którym się znajdujesz i powiedz, jakie zachowania kierowcy wzbudzają Twój niepokój. Opisz jego samochód (numery rejestracyjne, marka, kolor).

Po zakończeniu rozmowy poczekaj na reakcję policji lub zastanów się czy jesteś w stanie samodzielnie podjąć interwencję, pamiętając przy tym o swoim bezpieczeństwie. Możesz skonsultować swój plan działania telefonicznie z policjantem i np. jechać w bezpiecznej odległości za samochodem kierowanym przez nietrzeźwego, informując na bieżąco o trasie, którą pokonujesz.

- Trzeźwy kierowca zdaje sobie, że nie należy i nie wolno siadać za kierownicą, ale jak już wypije - nie myśli - stwierdza Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Alkohol tak działa I właśnie wtedy trzeba interweniować.

Dyrektor przypomina, że taka interwencja może być niebezpieczna dla obywatela. Ale reagować trzeba. Lepiej powstrzymać się od podejmowania na własną rękę pościgów za pijanym kierowcą czy zajeżdżania mu drogi. Może się okazać, że nietrzeźwy jest silniejszy fizycznie, rozdrażniony i pobudzony.
Na fizyczne powstrzymanie kogoś od jazdy można się zdecydować, jeśli ma się przekonanie, że opór nie będzie duży lub będzie można go bez trudu go przełamać. Zawsze warto poprosić drugą osobę, by pomogła w interwencji.

Krzysztof Brzózka powiedział nam, że na kampanię wyda 205 tys. zł, co dla agencji jest poważnym wydatkiem. Roczny budżet agenci wynosi około 4 mln zł. Dlatego nie stać jej na wielką akcję reklamową, na przydrożne billboardy.

Czytaj: Pijani kierowcy niosą śmiertelne żniwo. Także w regionie!

- My też apelujemy o to samo, o reagowanie na naganne zachowania kierowców, tych pijanych i całkiem trzeźwych, ale jeżdżących za szybko, niebezpiecznie, niezgodnie z przepisami - mówi podinsp. Robert Olszewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy . - Apelujemy i prosimy, ale odzew ze strony społeczeństwa jest wciąż za mały. Reakcję powinien wywołać każdy dziwnie poruszający się pojazd. Proszę telefonować na policję, gdy ktoś jedzie wężykiem, agresywnie, zajeżdża innym drogę, dziwnie często i olstro hamuje itp.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy uruchomiona została specjalna skrzynka kontaktowa poczty elektronicznej: [email protected]. Można na nią przesyłać filmy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska