14 marca 2024 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw, która zaostrzała kary za najcięższe przestępstwa; wprowadziła m.in. konfiskatę aut kierowców z co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi.
W związku z tymi przepisami policja tymczasowo - w całym kraju - zajęła do tej pory 7611 pojazdów - poinformowała podkom. Iwona Kijowska z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji. Zaznaczyła przy tym, że decyzja o konfiskacie lub jej równowartości zależy od okoliczności sprawy i jest uzależniona od decyzji sądu.
Konfiskata po wypadkach
Konfiskata miała być jednym ze sposobów na ukrócenie procederu prowadzenia na tzw. podwójnym gazie. Impulsem do zaostrzenia przepisów był wypadek w Stalowej Woli w lipcu 2022 r., w którym zginęło małżeństwo, a ich 2,5-roczny synek został ranny. Ówczesny premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wówczas "zero tolerancji dla pijanych kierowców".
W ubiegłym roku policjanci zatrzymali ponad 91 tys. pijanych kierowców, podczas gdy w poprzednich latach było to 100 tys. i powyżej. Z policyjnych statystyk wynika też, że w ubiegłym roku spadła liczba wypadków spowodowanych przez osoby, które były pod wpływem alkoholu. W 2024 r. doszło do 1201 takich wypadków; zginęło w nich 151 osób, a 1428 zostało rannych. Rok wcześniej kierowcy pod wpływem alkoholu spowodowali 1600 wypadków, w których zginęło 251 osób, a 1741 osób zostało rannych.
Dyskusja o poprawie bezpieczeństwa na drogach wróciła po tragicznym wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Zginął ojciec rodziny, a matka i dzieci trafili do szpitala.
Będą nowe przepisy?
Pod wpływem m.in. tego zdarzenia powołano międzyresortowy zespół roboczy, który miał wypracować propozycje zmiany przepisów karnych, prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami. Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego został na początku lutego skierowany przez resort sprawiedliwości do opiniowania.
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował na początku marca, że przepisy o bezpieczeństwie na drogach powinny zostać uchwalone do końca czerwca. Przekazał, że w resorcie zakończyła się analiza przesłanych uwag. Wśród propozycji są wyższe sankcje za rażąco niebezpieczną, brawurową jazdę. Proponowane jest także podwyższenie kar za wypadek ze skutkiem śmiertelnym, co dotyczy m.in. nielegalnych wyścigów, czy brawurowej jazdy.
- Na 14 marca br.- od momentu wejścia w życie nowych przepisów - liczba skonfiskowanych samochodów w regionie wynosi 355 sztuk - informuje mł. inspektor Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji.
