Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Powszechny Spis Rolny 2020. Kandydaci na rachmistrzów boją się, że kokosów nie zarobią - przez koronawirusa

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
pixabay.com
Można załapać się na fuchę, mowa o roli rachmistrza spisowego. I chociaż stawka oferowana za ankietę nie jest niska, wiele osób zastanawia się, czy faktycznie warto zabrać się za zbieranie informacji. Przez pandemię bowiem, gminy namawiają mieszkańców, by - kierując się bezpieczeństwem - skorzystali z opcji samospisu internetowego.

Spis rolny to obowiązek. Tegoroczny startuje z początkiem września, zakończy się zaś 30 listopada 2020. Do 8 lipca - także w kujawsko-pomorskich gminach - trwają poszukiwania rachmistrzów, którzy będą pytali m.in. o obsadę zwierząt, maszyny rolnicze, budynki czy działki oraz uprawy. Każdy rachmistrz może liczyć na zarobek.

Ile zarobi rachmistrz

Na terenie całego kraju stawki są identyczne:

  • 37 złotych brutto za jeden wywiad w terenie
  • 20 złotych brutto za jeden wywiad telefoniczny
  • dyżurowanie przy infolinii (udzielanie telefonicznych informacji i umawianie wywiadów w domach) 12 zł brutto za godzinę

Kto może zostać rachmistrzem

Kandydaci na rachmistrzów nie mogą być skazani za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Muszą też spełnić następujące wymagania:

  • pełnoletniość
  • minimum średnie wykształcenie
  • zamieszkanie na terenie danej gminy
  • biegłe posługiwanie się w mowie i w piśmie językiem polskim

Czy w Kujawsko-Pomorskiem jest wielu chętnych do zbierania informacji?

W urzędzie gminy Dobrcz (powiat bydgoski) rozdzwoniły się telefony od zainteresowanych. Nie każdemu jednak odpowiada system.

- Pierwsza rzecz: samospis. Rolnik może samodzielnie wypełnić ankietę przez internet. Drugą formą przekazania danych jest rozmowa z teleankieterem. Rachmistrz wkracza dopiero wtedy, gdy ktoś nie podzieli się informacjami ani za pomocą internetu, ani przez telefon. To może oznaczać pojedyncze ankiety, a zarazem - znacznie niższy zarobek. Poznając te zasady, wiele osób zwyczajnie rezygnuje - opowiada Hanna Gołembka, zastępca Gminnego Komisarza Spisowego.

Jak podkreśla, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, gmina skupia się na akcji informacyjnej i zachęca do samospisów.

- Taka forma (najpierw samospis, później teleankieterzy, na końcu rachmistrz) to nie nowość spowodowana wystąpieniem pandemii. Chodzi o zapis, który jest już w ustawie z 31 lipca 2019 o Powszechnym Spisie Rolnym w 2020 roku - wyjaśnia Gołembka. I wskazuje: - Użytkownik gospodarstwa, który nie dokona samospiu lub nie przekaże danych w formie wywiadu telefonicznego, nie może odmówić przekazania ich w formie bezpośredniego kontaktu z rachmistrzem.

Dodajmy, że kandydaci na rachmistrzów przejdą szkolenia, zakończy je egzamin.

Osoby, które odpowiedzą poprawnie na minimum 60 procent pytań, zostaną wpisane na listę kandydatów na rachmistrzów terenowych. Miejsce na liście zależy o liczby punktów ze wspomnianego egzaminu. Rachmistrza terenowego powoła zastępca właściwego wojewódzkiego komisarza spisowego spośród osób z najwyższą liczbą punktów z egzaminu.

Spis realizowany jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska