https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pożar w sąsiedztwie Młyna Wiedzy w Toruniu. W akcji 7 zastępów straży pożarnej

Szymon Spandowski
W piątek po południu wybuchł pożar w budynku przedwojennej olejarni firmy Längner & Ilgner przy ul. Dworcowej w Toruniu. Mieszkańcy Mokrego kojarzą go głównie jako hurtownię rybną, chociaż jego najnowsze dzieje to hurtownia wyrobów mięsnych.

Może się wydawać, że pamiątek przemysłowej przeszłości Mokrego zachowało się sporo, jednak to złudzenie, bo i pod tym względem włączona do Torunia w 1906 roku gmina poniosła wielkie straty. Kiedyś słynęła z dwóch odlewni żelaza i fabryk maszyn.

Wyremontowane budynki fabryki kotłów nadal stoją przy ul. Grudziądzkiej, zaś w fabrycznych halach kwitnie handel. Po założonej w połowie XIX wieku fabryce Drewitrza, która stała nad brzegiem Kaszownika, pozostały już tylko jej wyroby, m.in. płyty kanałowe i herb miasta wiszący nad wejściem do Ratusza Staromiejskiego.

Po fabryce pierników Jana Ruchniewicza zostały tylko wspomnienia, podobnie jak po zakładach ogrodniczych Hozakowskiego, z których Toruń słynął poza granicami kraju. Nie ma największej w przedwojennej Polsce fabryki makaronu, nie ma wieży ciśnień, nie ma przedwojennej fabryki smalcu, niewiele zostało ze Spomaszu. Zakłady spirytusowe nadal pracują, jednak tereny zajmowane przez fabrykę działającą nieprzerwanie od 1884 roku, mają być przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe.
Wreszcie młyn przy ul. Kościuszki, swego czasu jeden z największych w Polsce północnej, po bardzo udanej rewitalizacji, służy dziś głównie kulturze i nauce. Obok budynków dawnego młyna znajduje się pamiątka po jeszcze jednej gałęzi toruńskiego przemysłu i to bardzo znaczącej. Niemal połowa olejów produkowanych w II Rzeczypospolitej pochodziła z Torunia, głównie z olejarni Franciszka Woytona przy ul. Grudziądzkiej oraz olejarni firmy Längner & Ilgner na rogu ul. Kościuszki i Dworcowej. Pierwszy z właścicieli tej ostatniej mieszkał w pięknej willi, której część na początku obecnego stulecia została przeniesiona z ul. Dworcowej do Ogrodu Zoologicznego. A w budynku olejarni w piątek 31 stycznia 2025 roku wybuchł pożar.

- Zgłoszenie otrzymaliśmy o godz. 13.30 - mówi mł. bryg. Aleksandra Starowicz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. - Na miejscu pracuje siedem zastępów straży pożarnej.

Zabrzmiało to groźnie. Budynek olejarni, w którym po wojnie przez lata mieściła się hurtownia rybna, a w czasach nam bliższych, hurtownia wyrobów mięsnych, na szczęście ocalał. W każdym razie z zewnątrz nie wygląda na poważnie uszkodzony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska