Na liście miejsc, które można zwiedzić, w ramach akcji organizowanej przez samorząd województwa wraz z przewodnikami turystycznymi są atrakcje z 33 miejscowości. Ciekawe wygląda także oferta z naszego regionu.
Atrakcji jest sporo. Nie tylko w Grudziądzu
W sobotę i niedzielę w godz. 10-12 przewodnik zabierze nas na spacer po grudziądzkiej starówce. Opowie kilka ciekawostek, które kryją grudziądzkie ulice, jak choćby ta wyjaśniająca kto wykonywał wyroki śmierci. Brzmi groźnie, lecz posłuchać warto.
W sobotę w godz. 11-12 i 12-13 wraz z przewodnikiem zobaczyć będzie można też wystawę „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939”, która jesienią została otwarta w Pałacu Opatek, będącym jednym z obiektów grudziądzkiego muzeum.
Wystawa mieści się na dwóch poziomach. Na parterze zobaczyć możemy okazałą kolekcję broni białej, czyli wszystkie wzory szabli używanych przez polskich kawalerzystów i lance. Na pierwszym piętrze natomiast prezentowane są oryginalne mundury kawaleryjskie wraz z ekwipunkiem oraz kolekcja broni palnej i elementów wyposażenia kawaleryjskiego. Na wystawie prezentowana jest także ciekawa kolekcja archiwalnych nagrań.
Także w sobotę, w godz. 11-14 zwiedzić będzie można też Fort Wielka Księża Góra. W tym przypadku zwiedzanie będzie samodzielne, według mapki fortu oraz strzałek.
Śpiesz się. Miejsc coraz mniej
W Chełmnie natomiast w w sobotę, w godz. 14-16 wraz z przewodnikiem zwiedzić będzie można m.in. Muzeum Ziemi Chełmińskiej, kościół farny pw. WNMP, klasztor i stare miasto. Z zapisami trzeba się jednak pospieszyć. We wtorek było bowiem tylko jedno wolne miejsce.
Nieco więcej, bo dwa wolne miejsca są jeszcze na niedzielne podziwianie uroków Grudziądza (godz. 10-12.15) z okien tramwaju wraz z przewodnikiem poprzedzone zwiedzaniem zabytkowej zajezdni tramwajowej z 1912 roku.
Uczestników poprowadzi Maciej Wiśniewski, przewodnik PTTK, motorniczy i ekspert w dziedzinie pojazdów szynowych.
Ze wspomnianej atrakcji mogą korzystać dorośli i dzieci powyżej 6. roku życia.
Niestety, wczoraj nie było już wolnych miejsc na zwiedzanie zabytkowej mechanicznej oczyszczalni ścieków z przewodnikiem. Zaplanowano trzy wejścia, z których każde trwać będzie 50 minut, a rozpoczną się o godz. 11, 12 i 13 w niedzielę.
Początki budowy wspomnianej oczyszczalni szacuje się na 1906 rok. Obiekt funkcjonował do 1970 roku, ale utrzymywany był jeszcze przez 32 lata do czasu, aż oddano do użytku oczyszczalnię w Nowej Wsi.
W Wąbrzeźnie na sobotę (godz. 15-17) zaplanowano spacer szlakiem dziedzictwa żydowskiego. (Szczegóły na stronie 15).
Zapisy do udziału w poszczególnych wydarzeniach prowadzone są na stronie internetowej www.rejestracja.kujawsko-pomorskie.pl
Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Usługi przewodników i wejścia do muzeów w ramach akcji będą bezpłatne lub za symboliczną złotówkę.
Flash Info odcinek 3 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.