Pastelowe kolory ścian, motyw kwiatów, ciepłe światło i piękne dodatki – to tylko najbardziej widoczne efekty remontu na poznańskiej porodówce. Metamorfoza estetyczna to nie wszystko. Wiele zmieni się także pod względem użytkowania sal i łazienek.
Pojawiło się m. in. nowe stanowiska do resuscytacji noworodka z kardiomonitorem, wielofunkcyjne stanowiska porodowe i aparat kardiotokograficzny z centralnym nadzorem zapisu. Pod tymi tajemniczo brzmiącymi nazwami kryje się specjalistyczny sprzęt, bardzo ważny dla zdrowia matek i dzieci.
Przy prysznicach zamontowano uchwyty, aby podczas porodu można było korzystać z pozytywnego wpływu wody. Do dyspozycji rodzące mają także worki sako czy duże piłki, mające ułatwić poród.
- Jeśli chcemy pomagać, to rozejrzyjmy się najpierw wokół siebie. Jestem z Poznania i tutaj też rodziłam. Wiem, jak wyglądały te sale wcześniej. A nie chcę wciąż słuchać tego, że na Zachodzie jest tak fajnie – dobrze, żeby u nas również coś zmieniło się na lepsze – przekonuje Monika Urban, prezes fundacji Siepomaga.
Czytaj też: Polna: Poród w szpitalu, jak w domu. Zobacz, jak wyglądają nowe sale porodowe w Poznaniu
Lekarze podkreślają wpływ psychiki na szybki i bezpieczny poród. Poczucie bezpieczeństwa i odprężenie odgrywają w tym znaczną rolę. - Dużą część porodu „robimy” głową. A stres można redukować również otoczeniem – zaznaczył Krzysztof Szymanowski, ordynator oddziału porodowego.
W poznańskim szpitalu przy ulicy Polnej rodzi się najwięcej dzieci w kraju – rocznie jest to siedem tysięcy maluchów. Na dobę przypada około 20 porodów. Odnowione sale nie ustępują tym w wielu szpitalach prywatnych.
Zobacz, jak wyglądają odnowione sale:
Poznań: Porodówka w szpitalu przy ul. Polnej już po remoncie...
POLECAMY: