Takich telefonów odbieramy coraz więcej. Na prośbę Czytelników zamieszczamy dziś informacje dotyczące zaciągania kredytu konsumenckiego, kupowania na raty i przez internet.
Termin: 10 dni
- W przypadku podpisywania umowy o kredyt konsumencki, mamy do czynienia z trzema wariantami: zawarcia umowy tylko o kredyt, podpisywania jej wraz z umową sprzedaży oraz zawierania takich umów przy kupowaniu poza siedzibą firmy lub na odległość - wyjaśnia Krzysztof Tomczak, miejski rzecznik konsumentów w Bydgoszczy. - W każdej z tych sytuacji obowiązują inne zasady postępowania, mimo że mamy zawsze prawo odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie 10 dni od jej zawarcia.
W pierwszym przypadku możemy więc odstąpić od umowy kredytowej w ciągu 10 dni. Trzeba jedynie złożyć pisemne oświadczenie. - W drugim przypadku sprawa nie jest już taka prosta. - Nie możemy zwrócić towaru tylko, dlatego, że przestał się nam podobać - mówi Krzysztof Tomczak. - Wyobraźmy sobie następującą sytuację: kupujemy w sklepie na raty lodówkę. Sklep dostarcza nam towar, ale my po dwóch dniach zmieniamy zdanie. Idziemy, więc do sprzedawcy, żeby lodówkę oddać, a ten odmawia jej przyjęcia. Niestety, sprzedawca ma do tego prawo. Tylko jego dobrą wolą jest zabranie towaru z powrotem. Jeśli się na to zgodzi, musimy dowiedzieć się, czy bank, w którym mieliśmy spłacać raty, przelał już pieniądze na konto sprzedawcy. Gdy tak się stało, to warunki rozliczenia powinniśmy ustalić zarówno ze sprzedawcą jak i bankiem, do którego złożyliśmy oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytowej.
Sprawdźmy sprzedawcę
W przypadku robienia zakupów np. przez internet, mamy możliwość odstąpienia zarówno od umowy sprzedaży w ciągu 10 dni od daty otrzymania zamówionego towaru jak i umowy kredytowej w ciągu 10 dni od jej podpisania.
- Również mamy obowiązek złożenia na piśmie oświadczenia o odstąpieniu od umowy - wyjaśnia Krzysztof Tomczak. - Najbezpieczniej jest wysłać pisma tej samej treści do sprzedawcy i banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt. Musimy też niezwłocznie zwrócić towar na własny koszt. Dlatego przed zawarciem umowy sprawdźmy, gdzie należy odesłać produkt, jeśli nie będzie on spełniał naszych oczekiwań. Do firmy, która nie podaje swojego adresu, powinniśmy podchodzić z rezerwą. Nie dajmy się skusić niską ceną, jeśli mamy wątpliwości, co do wiarygodności sprzedawcy.
Krzysztof Tomczak dodaje, że przy zawieraniu umowy na odległość, sprzedawca ma obowiązek poinformować nas o możliwości odstąpienia od niej.
- Umowa powinna zawierać wzór takiego odstąpienia - mówi rzecznik. - Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, mamy prawo odstąpić od umowy w ciągu dziesięciu dni od chwili poinformowania nas o tym, jednak nie później, niż w ciągu trzech miesięcy od daty jej wykonania.
Co tracimy?
Jednak przede wszystkim zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę, powinniśmy dokładnie ją przeczytać. - W przypadku umów kredytowych trzeba zwrócić szczególną uwagę na wysokość opłaty przygotowawczej i opłat związanych z ustanowieniem zabezpieczenia kredytu - radzi Krzysztof Tomczak. - Jeżeli bowiem odstępujemy od umowy, tracimy te pieniądze. Jeżeli nie zapłaciliśmy opłaty przygotowawczej w trakcie zawierania umowy to jesteśmy zobowiązanie uiścić ją wraz z złożeniem oświadczenia o odstąpieniu od umowy kredytowej. Bardzo często zdarza się, że wnosimy wysoką opłatę przygotowawczą, a kredytu nie dostajemy, ponieważ nie spełniamy warunków do jego otrzymania. Są one zapisane w umowie, której nie przeczytaliśmy. Na przykład, bank wymaga wskazania dwóch poręczycieli, a my nawet nie wiedzieliśmy, że powinniśmy ich znaleźć. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia zwykle w firmach pożyczkowych, dlatego bądźmy tam szczególnie ostrożni.
- Sprawdźmy też, jaka jest wysokość kosztów kredytu - dodaje Krzysztof Tomczak. - Zgodnie z prawem łączna kwota wszystkich opłat i prowizji oraz innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredyt konsumencki, z wyłączeniem kosztów zabezpieczeń i ubezpieczenia kredytu, nie może przekroczyć 5 proc. udzielanej pożyczki Jeśli kwota ta jest wyższa, wówczas mamy do czynienia ze złamaniem ustawy o kredycie konsumenckim.
