Praca dla studenta 2017 rok. Pracodawcy się opłaca [ZASADY, STAWKI]

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Praca dla studentów w Polsce. Wielu studentów w trakcie całego roku akademickiego  łączy pracę z nauką. W ten sposób mogą sobie dorobić do stypendium.
Praca dla studentów w Polsce. Wielu studentów w trakcie całego roku akademickiego łączy pracę z nauką. W ten sposób mogą sobie dorobić do stypendium. Jacek Świerczyński
Jeśli żak nie ma jeszcze ukończonych 26 lat, to nie podlega ubezpieczeniom i pracodawca nie musi za niego płacić żadnych składek do ZUS.

W przypadku zatrudniania studentów do 26. roku życia obowiązują takie same zasady jak wobec uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół ponadpodstawowych. Tak więc wspomniane wyżej osoby z tytułu umowy zlecenie oraz o pracę nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. W związku z tym nie ma obowiązku opłacania do ZUS składek na wymienione ubezpieczenia.

To dla pracodawców spora oszczędność. Dlatego też tak chętnie dają zlecenia młodym ludziom, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat.

Praca dla studenta - chorobowe jest dobrowolne
Mniej pracodawcom opłacają się studenci powyżej 26. roku życia pracujący na zlecenie. Oni podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu.

- Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Objęcie nim następuje od dnia wskazanego we wniosku w tej sprawie, o ile zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie złożone w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania umowy zlecenie - podkreśla Ewa Kłoniecka, kierownik Referatu Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w Oddziale ZUS w Bydgoszczy.

Wysokość procentowa składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń wynosi:

  • ubezpieczenie emerytalne wynosi - 19,52 proc. podstawy wymiaru składek (po 9,76 proc. finansują zleceniodawca i zleceniobiorca),
  • ubezpieczenia rentowe wynoszą - 8 proc. podstawy wymiaru (6,5 proc. finansuje zleceniodawca, a 1,5 proc. zleceniobiorca),
  • ubezpieczenie chorobowe wynosi - 2,45 proc. podstawy (w całości finansuje je zleceniobiorca, jeżeli przystąpi do tego ubezpieczenia),
  • ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowane w zależności od stopnia ryzyka i wynosi od 0,67 proc. do 3,86 proc. (w całości finansuje je zleceniodawca),
  • ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pomniejszonej o 13,71 proc. tj. składki finansowane przez zleceniobiorcę łącznie ze składką na ubezpieczenie chorobowe.

Praca dla studenta - składka już od każdej umowy zlecenie
Od początku 2016 roku roku obowiązują nowe zasady podlegania ubezpieczeniom osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenie jednocześnie z inną aktywnością zarobkową oraz kilku umów zlecenie. Ta sytuacja dotyczy również studentów wykonujących pracę na podstawie kilku umów zlecenie.

Tak więc osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu wykonywania jednocześnie kilku umów zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z każdej umowy zlecenia do momentu uzyskania, w wyniku sumowania, przychodu w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, oczywiście, o ile taki przychód uzyskuje.

Przypomnijmy, że od początku 2017 roku płaca minimalna w Polsce wynosi 2000 zł brutto. To o 150 zł brutto więcej niż w ubiegłym roku.

Przeczytaj koniecznie: Płaca minimalna 2017. Jakie zmiany? [ZASADY]

Warto wiedzieć, że w przypadku umowy zlecenie zastosowanie ma kodeks cywilny. Oznacza to, że warunki świadczenia pracy i wynagrodzenia za wykonaną pracę są określone tylko w umowie. Poza tym w przypadku umów zlecenia nie mają zastosowania przepisy o płacy minimalnej. Zatem pracodawca może wypłacić młodemu człowiekowi wynagrodzenie niższe niż 2000 zł brutto za miesiąc.

Może się nawet zdarzyć, że zlecenie przez studenta czy ucznia będzie wykonane nieodopłatnie. A wszystko dlatego, że umowa może nie przewidywać wypłaty wynagrodzenia za wykonane czynności.

Od umowy o dzieło też nie ma składek
Studenci mogą też mogą być zatrudnieni na umowę o dzieło. Podobnie jak umowa zlecenie jest to umowa cywilno-prawna.
W przypadku zatrudnienia ucznia lub studenta wyłącznie na umowę o dzieło również nie podlega on ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, ani obowiązkowo ani dobrowolnie.

Co ważne, ta zasada dotyczy także wolontariatu.

Składki takie same jak przy zleceniu
A jeśli student jest zatrudniony na umowę o pracę? Wówczas podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku, z wyłączeniem okresów urlopów bezpłatnych. Wysokość procentowa składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń jest identyczna, jak w przypadku umowy zlecenie.

Te same zasady odnoszą się także do pracowników młodocianych, tj. osób, które ukończyły 16 lat, ale nie przekroczyły 18 lat, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, na zasadach określonych w kodeksie pracy.

Uwaga! Od 1 września 2018 roku młodocianym będzie osoba, która ukończyła 15 lat, ale nie przekroczyła 18 lat.

Najczęściej młodociani są zatrudniani do tzw. prac lekkich, czyli zbierają owoce (ale bez dźwigania ciężkich skrzyń), przenoszą dokumentację i sprzęt biurowy (również bez noszenia ciężarów), wykonują pomocnicze prace biurowe, np. jako goniec czy też prace porządkowe wokół budynku itp.

Badanie "Student w pracy 2016": Pracuje dla pieniędzy. Zarabia 1,8 tys. złotych

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
KopytekAda

A ja cenię sobie bycie sobie szefem na angielski prywatnie

A
Aga
Tak więc wspomniane wyżej osoby z tytułu umowy zlecenie oraz o pracę nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.
To bzudra - z umowy o prace zawsze podlegają, o czym piszecie Państwo poniżej.
 

 

B
Basia

Za studenta nadal należy opłacać wszystkie składki ZUS z tytułu umowy o pracę. W tej kwestii nic się nie zmieniło.

 

Dodaj ogłoszenie