Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca i pasja w jednym - to możliwe!

(TIK), (LUPA); fot. Aleksander Pudło
Pani Magdalena ze swoimi "aniołkami"
Pani Magdalena ze swoimi "aniołkami"
Można połączyć przyjemne z pożytecznym. Oni są tego przykładem.

- Nie wyobrażam sobie innej pracy - twierdzi pani Anna, nauczycielka z Bydgoszczy. - Od 10 lat uczę języka polskiego. Kocham rodzimą literaturę i nigdy nie myślałam o zmianie zawodu. Odczuwam ogromną radość, gdy moi absolwenci dzwonią, by porozmawiać albo przychodzą do szkoły, by mnie odwiedzić.

Pani Magda nie może znaleźć pracy, swoje hobby zmieniła więc w formę dorabiania na święta. - To połączenie pasji z zarobkiem. Już czwarty rok z rzędu robię takie stroiki i już miesiąc przed świętami staram się zrobić ich jak najwięcej - przekonujeMagdalena Nowak z okolic Izbicy Kujawskiej. - Z doświadczenia wiem, że uda mi się wszystkie sprzedać. Chętnych na takie ręczne cudeńka nie brakuje. Mieszkam z rodzicami a na naszym terenie trudno o pracę. W ten sposób zarobię na prezenty dla najbliższych i zostanie mi jeszcze parę groszy na drobne przyjemności.

Przeczytaj: Kobieta - kowalem? Czemu nie?!

Sposób na życie

- Od 19 lat łączę pasję z pracą - mówi Roman Laudański, nasz redakcyjny kolega. - W tym zawodzie trzeba być na prawdę zakręconym. Przed świętami koleżanka z działu społecznego, Jola Zielazna podśmiechiwała się, że zamiast piec pierniczki będę zbierał materiał na tekst. I tak jest bardzo często. To sposób na życie. Praca ta polega na słuchaniu ludzi. Nie jest ważne, czy to prezydent miasta, czy zwykły mieszkaniec regionu, trzeba wszystkich szanować po równo. Są fajne momenty, emocjonujące spotkania, ciekawi ludzie. Gdy udaje się załatwić sprawę, coś wyjdzie, czuję wtedy, że jestem potrzebny.

Czytaj rówież: Drugie życie milionera

Czy można łączyć pasję z pracą?

- Można - przekonuje Dominik Antonowicz, socjolog z Instytutu Socjologii UMK w Toruniu. - Choćby, gdy zlewają się, hobby i praca w jedno. Wszystko zależy wtedy od naszego podejścia. Pracodawcy lubią takie układy. Jest to dla nich dobry pracownik.

Gorzej, gdy praca powszednieje. - Idealnym układem jest wyśrodkowanie, gdy spełniamy się w pracy, i kiedy mamy jakąś pasję poza - dodaje Antonowicz.

Mówi się czasem, że mając pasję jest jakbyśmy nigdy nie pracowali... - Jest w tym dużo prawdy - mówi socjolog. - Na początku tak jest. Gdy odczuwamy przyjemności jest ona lżejsza, budzi pozytywne emocje.

Przeczytaj też: Rowerem dookoła Polski

W sieci jest wiele stron dla pasjonatów

W internecie można znaleźć sporo ciekawych blogów ludzi, którzy łączą pracę z przyjemnością. Jednym z oryginalniejszych jest "Pasja vs. Praca". Jak sam autor pisze, blog poświęcony jest priorytetom życiowym i temu, dlaczego boimy się robić to co nas pasjonuje.

W sieci są też portale, które umożliwiają **poszukiwanie wymarzonego zajęcia**, m.in. Pracazpasja.pl. Strona umożliwia zamieszczenie ogłoszenia pracodawcy i przeglądanie ofert. Oprócz tego można przeczytać różne porady i ciekawostki.

Czytaj: "Straciliśmy wizjonera i geniusza kreatywności". Steve Jobs, współzałożyciel firmy Apple nie żyje

Niedawno wystartował też MyGuidie - platforma internetowa, na której pasjonaci mogą zarabiać na swoim hobby, oferując chętnym turystom lub miejscowym, udział w organizowanych przez siebie eventach (słowo pochodzi z języka angielskiego, oznacza wydarzenie) lub zajęciach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska