Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca na całe życie? To już od dawna przeszłość

Katarzyna Paczewska
Jeszcze naszym rodzicom dane było móc pracować w jednym zawodzie. Jak wyliczyło kilka lat temu KPPP Lewiatan, zmieniamy obecnie pracę w ciągu życia około siedmiu razy
Jeszcze naszym rodzicom dane było móc pracować w jednym zawodzie. Jak wyliczyło kilka lat temu KPPP Lewiatan, zmieniamy obecnie pracę w ciągu życia około siedmiu razy
Zmiana coraz mocnej wpisana jest w życie zawodowe, niezależnie od stanowiska czy obszaru specjalizacji.

Z danych KPPP Lewiatan sprzed kilku lat wynika, że zmieniamy pracę w ciągu życia 7 razy. Teoretycznie jesteśmy dość przywiązani do swojej pracy – średni okres zatrudnienia u jednego pracodawcy, jak wynika z analizy KPPP Lewiatan, to 10 lat. Tak długi okres pracy wynika jednak z tego, że osoby starsze wiekiem znacznie rzadziej zmieniały pracodawcę niż robią to obecnie młodzi. Rynek się zmienił i wkrótce średni czas pracy ulegnie skróceniu.

Spora liczba pracodawców przez okres naszej kariery (statystycznie siedem), to też wynik zmian na rynku pracy - młodzi ludzie, często zatrudniani obecnie na podstawie umowy cywilno-prawnej, szukając stabilizacji nie wahają się zmienić pracodawcy - zwłaszcza, że formalnie stosunek pracy ich z pracodawcą nie łączy.

Przeczytaj też: Najmłodsi Polacy na rynku pracy. Sposoby na pierwszą pracę. Wypróbuj, bo warto

Eksperci Hays Poland podają, długi staż pracy w jednej firmie, a nawet wiązanie się z pracodawcą na całe zawodowe życie kiedyś stanowiło normę, a obecnie coraz częściej traktowane jest jako zagrożenie dla kariery. Zmiany pracy pomagają uniknąć rutyny i wypalenia zawodowego. Krótszy staż w jednej firmie jest też konsekwencją rosnącej popularności pracy projektowej i kontraktowej, dzięki której specjaliści są angażowani do konkretnych zadań.

Jest potrzeba zmian

Myślenie o pracy „na całe życie” jest coraz rzadsze.

- Z naszych obserwacji wynika, że po trzech-czterech latach pojawia się potrzeba zmiany, którą poza znalezieniem nowego pracodawcy może być objęcie innej roli w dotychczasowej organizacji albo nowy zakres obowiązków - tłumaczy Anna Podolska, ekspert Hays Poland. – Chęć i gotowość do podjęcia nowej pracy zależy jednak w dużym stopniu od stażu i doświadczenia. Nowe wyzwania najchętniej podejmują osoby z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Tacy pracownicy pozostają też w jednej firmie najkrócej – średnio przez 3 lata. Również osoby z takim stażem i doświadczeniem są najbardziej poszukiwane przez pracodawców, a co za tym idzie – otrzymują najwięcej ciekawych ofert pracy. Z kolei pracownicy wyższego szczebla decydują się na zmiany zdecydowanie rzadziej.

Dla każdego coś innego

Wszystko zależy od branży, specyfiki firmy i rodzaju wykonywanej pracy. Kluczowe pozostaje określenie, czego potrzebuje dana firma i w jakim środowisku działa, a następnie kształtowanie polityki personalnej w odpowiedzi na strategiczne cele.

Jak podają eksperci, dla firm, które nie chcą lub nie mogą borykać się z dużą rotacją, niezmiennie dobrym sposobem jest zatrudnianie absolwentów i zapewnienie im dalszego rozwoju w strukturze organizacji. Dzięki temu wraz z wydłużeniem stażu pracy oraz nabywaniem nowych kompetencji, zatrudnieni zmieniają stanowiska i zakres swoich obowiązków. Pracownik może poznać firmę i sprawdzić się w różnych obszarach działalności organizacji, dzięki czemu zdobywa różnorodne doświadczenie, umiejętności i kompetencje - cenne również dla pracodawcy. Od firmy wymaga to jednak odpowiedniej struktury - dającej możliwości awansu oraz zapewnienia ciągłego rozwoju, wyzwań, a także atrakcyjnego wynagrodzenia i oferty świadczeń dodatkowych. Koniecznością staje się zapewnienie pracownikom elastycznego i komfortowego środowiska pracy, indywidualnego traktowania oraz dostępu do zaawansowanych technologicznie narzędzi pracy. Warto też wziąć pod uwagę czynniki najważniejsze dla specjalistów rozważających zmianę pracy.

W mniejszych firmach - szczególnie start-upach - programy retencyjne są mniej popularne. Praca taka często jest traktowana jako szansa na zdobycie wiedzy i różnorodnych doświadczeń w ciągu kilku lat, umożliwiających przejście do następnego projektu – często o większej skali albo zasięgu.

Wideo - Urzędy pracy to ostatnie miejsce gdzie szukamy pracy

Źródło: X-news/Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska