
Rewolucyjne zmiany w L4
Zmiany w zwolnieniach lekarskich, które chce wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, może przynieść pracownikom przebywającym na L4 wiele korzyści i ułatwień. Poznaj szczegóły - przejdź do kolejnego slajdu.

Zmiany już od 1 stycznia 2025 roku
22 października 2024 roku opublikowano projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on znaczne zmiany dotyczące m.in. wydawania orzeczeń lekarskich, a także zasiłku chorobowego. Zmiany mogłyby zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2025 roku.

Teraz na L4 nie można pracować
Obecnie w razie choroby i macierzyństwa, by otrzymać zasiłek chorobowy, przebywając na zwolnieniu lekarskim nie można wykonywać pracy zarobkowej, ani też wykorzystywać zwolnienia niezgodnie z jego celem. W kontroli pracownik mógłby w takiej sytuacji stracić prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia.

L4 w jednej firmie, zarobek w drugiej
Zgodnie z nowymi przepisami, pracownik będzie mógł m.in. pracować i nie narazi się na utratę zasiłku chorobowego. Dotyczy to sytuacji, gdy pracownik jest zatrudniony u dwóch pracodawców. Jeśli mimo przebywania na zwolnieniu u jednego pracodawcy (np. praca fizyczna), nie będzie przeciwskazań do wykonywania innego rodzaju pracy u innego pracodawcy (np. praca umysłowa), pracownik będzie mógł wykonywać tę pracę. Musi to wskazać w orzeczeniu wystawiający zwolnienie. Zatem możliwe będzie pobieranie zasiłku chorobowego z jednego tytułu, a z drugiego tytułu - wynagrodzenia za pracę.