
Definicja „pracy zarobkowej” i czynności incydentalne
Pojawiła się również definicja „pracy zarobkowej” jako każdej czynności mającej charakter zarobkowy, niezależnie od stosunku prawnego będącego podstawą jej wykonania. Pracą zarobkową nie będą natomiast "czynności incydentalne", których podjęcia w okresie zwolnienia od pracy wymagają istotne okoliczności. Chodzi tu np. o sytuację, gdy niepodpisanie przez pracownika będącego na zwolnieniu faktury, wystawienie rachunku czy listu przewozowego itp. mogłoby narazić firmę na straty. Zgodnie z nowymi przepisami taka czynność incydentalna nie będzie oznaczała odebrania świadczenia chorobowego.

Nowa definicja aktywności niezgodnej z celem zwolnienia
Jeśli pracownik wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z celem, jakim jest powrót do zdrowia, może utracić prawo do zasiłku chorobowego. Zgodnie z nowymi przepisami także to miałoby ulec zmianie. Aktywnością niezgodną z celem zwolnienia od pracy nie będą zwykłe czynności dnia codziennego lub czynności incydentalne, których podjęcie w okresie zwolnienia od pracy wymagają istotne okoliczności.

Nowa definicja aktywności niezgodnej z celem zwolnienia
Dotyczy to takich sytuacji, jak zrobienie zakupów spożywczych, wyjście do apteki, na rehabilitację, na wizytę lekarską, a nawet na spacer. Do tej pory wycofanie zasiłku było nakładane natychmiastowo. Nowe przepisy przewidują, że jeśli podczas kontroli pracownika nie będzie w domu, a udokumentuje, że podjęcie czynności incydentalnych było konieczne, nie będzie to oznaczało utraty zasiłku.

Pobyt za granicą na L4
Zgodnie z nowymi przepisami, jako adres pobytu w trakcie zwolnienia chorobowego będzie można podać adres zagraniczny, jeżeli będzie to uzasadnione zaleceniami lekarza lub innymi istotnymi okolicznościami.