Pierwsze ogłoszenia dot. pracy sezonowej możemy już znaleźć na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Toruniu. W ramach Sieci Europejskich Ofert Pracy (EURES) urząd prowadzi nabór do pracy sezonowej przy zbiorach truskawek w Hiszpanii. Praca wykonywana będzie na polu oraz w szklarniach, w okresie luty/marzec – czerwiec br. Zainteresowani udziałem w rekrutacji (która odbędzie się w Oddziale Zamiejscowym WUP we Włocławku 6 lutego) proszone są o kontakt telefoniczny z wydziałem pośrednictwa pracy WUP (nr tel. (56) 669-39-12, (54) 411-21-40 lub e-mail: [email protected]).
Podobnie w ramach sieci EURES WUP prowadzi nabór do pracy przy zbiorach malin w Portugalii w szklarniach, w okresie luty/marzec – maj/czerwiec. Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z zespołem EURES z WUP w Toruniu (tel. (56) 669 39 12, e-mail: eures@ wup.torun.pl).
Informacje dot. ofert, jak miejsce pracy, dane zatrudniającego, wynagrodzenie i wymagania szukaj na: wup.torun.pl.
Przeczytaj też: Praca sezonowa? Też musi być bezpieczna!
Szansa na pracę na dłużej
Agencje też mają już oferty prac sezonowych.
- Aktualnie prowadzimy rekrutacje do Niemiec, Szwajcarii i Austrii. Zwykle poszukujemy kandydatów na minimum rok - podaje Kamila Szlachetka, menedżer ds. marketingu w agencji GP People, która oddziały ma m.in. w Bydgoszczy i Toruniu. - Zagraniczni pracodawcy najczęściej poszukują lojalnych kandydatów, którzy po zapoznaniu się ze specyfiką pracy pozostaną w firmie i będą chcieli się w niej rozwijać przez kolejne lata. W przypadku owocnej współpracy pracodawcy często oferują darmowe kursy językowe w lokalnych placówkach edukacyjnych.
- Nabory prowadzimy w branży hotelarskiej - dodaje ekspertka. - Mamy podpisane umowy z sieciami hoteli, dla których kandydatów poszukujemy przez cały rok. Klienci zgłaszają największe zapotrzebowanie w sezonie letnim.
Jakie warunki trzeba spełnić? - Najczęstszym wymogiem stawianym przez zagranicznych pracodawców jest komunikatywna znajomość języka niemieckiego w mowie. Mile widziane jest również doświadczenie w zależności od stanowiska. Jednak, jeśli kandydat dysponuje znajomością języka niemieckiego, pracodawca często jest gotowy do przyuczenia przyszłego pracownika do wykonywanego zawodu.
Na jak długi czas są przeważnie takie umowy? - Najkrótsze wyjazdy trwają sześć miesięcy z możliwością przedłużenia umowy na czas nieokreślony, jeśli zarówno pracownik jak i pracodawca będą zadowoleni ze współpracy - wyjaśnia Kamila Szlachetka.
Zobacz także: Ile płacą przy zbiorach za granicą?
Niektórzy z nas szukając pracy sezonowej nie skorzystają z usług urzędu ani agencji. Na co wtedy uważać?
- Sprawdź wiarygodność pośredników i ofert pracy. Nie decyduj się na pierwsze internetowe ogłoszenie z bardzo atrakcyjną pensją i niskimi wymaganiami. Dokładnie zapoznaj się z umową. Przygotuj niezbędne dokumenty. Ubezpiecz się. Poinformuj o wyjeździe swoich bliskich - radzą doradcy InterviewMe.pl.
