Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w Belgii już legalna

(maw), Fot. Radosław Fonferek
Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planują podjąć pracę w Belgii. Od 1 maja tego roku nie muszą już posiadać karty pracy. Tym samym, niemal pięć lat po rozszerzeniu Unii Europejskiej, już tylko dwa kraje: Niemcy i Austria chcą utrzymać ograniczenia w dostępie do rynku pracy dla obywateli Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Czech, Słowacji, Słowenii.

Najwcześniej, bo z dniem przystąpienia Polski do Wspólnoty, czyli 1 maja 2004 roku, rynki pracy dla nowych krajów UE w pełni otworzyły Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja.

Finlandia, Hiszpania, Portugalia i Grecja całkowicie zniosły ograniczenia po dwóch latach, w maju 2006 roku.

Włochy zrobiły to w czerwcu 2006 roku, Holandia zaś w maju 2007. Od 1 listopada 2007 roku całkowicie otworzył swój rynek pracy dla Polaków Luksemburg. Teraz przyszła pora na Belgię.

Teraz pracują „na czarno”

Szef belgijskiej dyplomacji Karel de Gucht mówił w marcu tego roku, przy okazji wizyty polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, że otwarcie rynku pozwoli na „sformalizowanie sytuacji dziesiątek tysięcy polskich kobiet i mężczyzn” pracujących obecnie w Belgii nielegalnie (szacuje się, że jest ich nawet 100 tysięcy - przyp. red.). - Teraz co trzy miesiące wracają do Polski, by odnowić wizy turystyczne. Wszyscy o tym wiedzą - mówił.

Nie spodziewał się, by otwarcie rynku spowodowało napływ nowych pracowników, bo - jak tłumaczył - to rynek decyduje o zapotrzebowaniu na siłę roboczą.

Trzeba zalegalizować pobyt

Od 1 maja br. od naszych rodaków pracujących w Belgii nie są już wymagane karty pracy. Muszą natomiast zalegalizować swój pobyt.

Jeśli wylegitymują w urzędzie gminy umowę o pracę na okres dłuższy niż 3 miesiące, otrzymają tzw. elektroniczną kartę E. Ten dokument uprawnia do pięcioletniego pobytu. Maksymalny czas oczekiwania na kartę to 5 miesięcy. Trzeba za nią zapłacić 15 euro, czyli ok. 67 zł.

Natomiast osobom poszukującym pracy urząd gminy wystawia jedynie numer identyfikacyjny przypominający polski PESEL i wydaje tymczasową kartę pobytu. Uprawnia do przebywania w Belgii nie dłużej niż 3 miesiące. Trzeba ją odnawiać przed upływem terminu ważności.

Zapamiętaj te adresy:
- Biuro ds. pobytowych migrantów w Brukseli: tel. 0032 2/2061599, lokalne biuro w Antwerpii: email: [email protected]
- Urzędy pracy: we Flandrii: VDAB - www.vdab.be, w Walonii: FOREM - www.leforem.be oraz w Brukseli: FOREM lub VDAB

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska