Policjanci, funkcjonariusze straży granicznej i służby więziennej oraz pracownicy innych "mundurówek" wolą pracować w wojsku czy Służbie Ochrony Państwa. Jak się dowiedzieliśmy, w skali kraju, do MON wpłynęły setki wniosków o przeniesienie. Ile można zarobić w wojsku? Ile można zarobić w Służbie Ochrony Państwa?

Jak poinformowało nas biuro prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej, od początku roku do drugiej połowy września, do Departamentu Kadr MON wpłynęły 763 wnioski osób pełniących służbę w innych formacjach mundurowych o możliwość wyznaczenia na stanowisko służbowe po powołaniu do zawodowej służby wojskowej.

- Przeciętne uposażenie zasadnicze żołnierza zawodowego wraz z dodatkami wynosi obecnie 4624,79 zł - usłyszeliśmy od urzędników.

Zarobić będzie można jednak więcej. Przedstawiciele resortu obrony poinformowali, że w projekcie budżetu na 2019 r. przewidziano zwiększenie środków finansowych, które mogą być przeznaczone na wzrost uposażeń żołnierzy.

Czytaj też: Ile może zarobić funkcjonariusz Straży Granicznej? [Straż Graniczna raport płacowy 2018]

- Wysokość wzrostu uposażeń będzie możliwa do określenia po wydaniu przez Prezydenta RP rozporządzenia określającego od dnia 1 stycznia 2019 r. wielokrotność kwoty bazowej stanowiącego przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych. Wówczas będzie możliwe określenie wzrostu przeciętnego uposażenia w stosunku do obecnego przeciętnego wynagrodzenia, a także podział tego wzrostu na poszczególne stawki uposażenia - tłumaczą przedstawiciele MON.

Funkcjonariusze przenoszą się także do Służby Ochrony Państwa.

- Od stycznia do SOP przeniosło się 153 funkcjonariuszy z różnych służb mundurowych - mówiła o ogólnokrajowych statystykach mł. chor. SOP Anna Gdula-Bomba, rzeczniczka prasowa tej formacji. Tłumaczy, że wcześniej te osoby służyły w straży granicznej, służbie więziennej czy policji.

W tej formacji średnie wynagrodzenie funkcjonariusza to ok. 5400 zł brutto.

Czytaj też: Ile zarabia policjant? Zarobki policjantów 2018 wg stanowiska. Kierownicy mogą liczyć na niezłą wypłatę [lista płac w policji 2018 - raport]


Zobacz: Wpływy z mandatów spadły dwukrotnie. "To efekt strajku włoskiego policjantów"

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: