Córka jest studentką. Chce sobie dorobić, więc od sierpnia ma załatwioną pracę w pubie pod Londynem. Ile może maksymalnie zarobić za godzinę? Czy przepisy regulują tę kwestię?
- Przepisy nie regulują maksymalnych stawek wynagrodzenia. Pracodawcy z reguły płacą minimalną stawkę, która jest uzależniona od wieku osoby podejmującej pracę. Osoby w wieku 18-21 lat minimalnie mogą zrobić 4,83 funta, a powyżej 22. roku życia 5,80 funta.
Gdzie mogę sprawdzić, czy pośrednik działa legalnie i czy mnie nie oszuka?
- Wykaz legalnych pośredników dostępny jest na stronie Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia www.kraz.praca.gov.pl
Informacje o funkcjonowaniu agencji zatrudnienia można uzyskać także w wojewódzkich urzędach pracy.
Mam załatwioną pracę na budowie w Hiszpanii? Czy potrzebuję jakiegoś pozwolenia na pracę? - Nie potrzebuje Pan żadnego pozwolenia na pracę w Hiszpanii. Rynek pracy jest w tym kraju otwarty dla Polaków.
Istotne jest podpisanie umowy z pracodawcą oraz uzyskanie Numeru Identyfikacji Cudzoziemca - N.I.E. (Numero de Identidad de Extranjero), jeśli będzie pracował Pan na terytorium Hiszpanii krócej niż 3 miesiące. Musi Pan złożyć wniosek o nadanie numeru N.I.E w najbliższym komisariacie policji (Policia Nacional). Zamierzając przebywać na terytorium Hiszpanii dłużej niż 3 miesiące, musi Pan zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Obcokrajowców (Registro Central de Extranjeros). W większości przypadków w załatwieniu tych procedur pomagają pracodawcy.
Czy jeśli legalnie podejmę pracę w Norwegii, to pracodawca zapewni mi ubezpieczenie zdrowotne?
- Oczywiście obowiązkiem pracodawcy jest opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Należy jednak pamiętać, że zakres bezpłatnej opieki zdrowotnej jest często inny niż w Polsce. Dlatego warto jest się wcześniej zorientować, jakie badania czy zabiegi będą w danym kraju bezpłatne. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach NFZ.
W internecie znalazłam ofertę pracy w irlandzkim pubie. Ogłoszenie jest na polskim portalu. Niestety, podano tylko numer telefonu komórkowego. Trochę mi się to wydaje podejrzane. Nie wiem, co robić?
- Z wyjątkową ostrożnością należy traktować niepotwierdzone oferty pośrednictwa pracy w internecie lub prasie, zawierające jedynie numer telefonu kontaktowego czy adres skrzynki pocztowej.
Najlepiej zrezygnować z takiej oferty, chyba, że uda się ustalić dane pośrednika i okaże się, że pośrednik jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia.
Wiarygodnych i sprawdzonych ofert do pracy w irlandzkich pubach najlepiej szukać na eures.europa.eu.
Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z pośrednikiem pracy?
- Zawsze korzystajmy z usług sprawdzonej agencji zatrudnienia posiadającej certyfikat. Pośrednik nie może pobierać opłat za pośrednictwo pracy. Sprawdźmy, jak długo działa on na rynku pracy, czy ma podpisane umowy z pracodawcami i czy osoby, które skorzystały z jego usług są zadowolone. Możemy poprosić o te dane pośrednika lub skorzystać z forów internetowych.
Koniecznie sporządźmy umowę z pośrednikiem, która musi zawierać:
nazwę pracodawcy,
okres zatrudnienia,
rodzaj oraz warunki pracy i wynagrodzenia,
świadczenia socjalne,
obowiązki i uprawnienia pracownika,
zakres odpowiedzialności cywilnej stron w przypadku niewykonywania lub nienależytego wykonania umowy,
kwotę należną agencji pośrednictwa pracy z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą.
Jakie stawki wynagrodzenia za godzinę obowiązywały w tym roku przy zbieraniu truskawek w Hiszpanii? Jakie warunki socjalne pracownikom zapewniał pracodawca?
- W tym roku osoby pracujące przy zbiorze truskawek mogły zarobić 37.04 euro brutto dziennie. Od tego należy odjąć 2 procent podatku, 0,43 euro dziennie na fundusz bezrobocia oraz 70 euro miesięcznie na ubezpieczenie społeczne.
Pracodawca zapewniał bezpłatne zakwaterowanie w pomieszczeniach mieszkalnych z dostępem do łazienki, kuchni, wody pitnej, elektryczności itp. Z reguły znajdują się one w obrębie gospodarstwa, w którym się pracuje albo w pobliskich miejscowościach.
Pracownik pokrywał koszt zakupu butli z gazem, który wynosi obecnie 12,60 euro.