Spis treści
Nowy budynek szpitala we Włocławku miał być gotowy w połowie 2023 roku
Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku rozpoczęła się jesienią 2021 roku - 21 września symbolicznie wbito łopatę pod rozbudowę lecznicy. Zakończenie prac planowane było na połowę 2023 roku, jednak budowa na długi czas stanęła. Dopiero w listopadzie 2023 roku wykonawca – firma Budimex S.A. - skończył wznoszenie budynku „gorącej płyty” we włocławskim szpitalu.

Zobaczcie w naszej galerii wizualizacje oraz zdjęcia z różnych etapów inwestycji - od wbicia pierwszej łopaty po stan obecny:
Rozbudowa finansowa z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Regionalnego Programu Operacyjnego i środków własnych placówki, miała kosztować nieco ponad 155 milionów złotych, a wraz z wyposażeniem – 170 mln zł. Będzie jednak droższa.
Przypomnijmy, że wykonawca zadania na jakiś czas wstrzymał prace. Chciał więcej pieniędzy. Po negocjacjach i ustaleniu nowego planu działań, w marcu 2023 roku Budimex wrócił na plac budowy, by wznieść gmach tylko do stanu surowego. Na wzniesienie budynku B4 i B4a w stanie surowym miał czas do 30 listopada 2023 roku. Koszt tych prac to ponad 100 milionów złotych. Na dalsze prace oraz na dostarczenie sprzętu i aparatury, postanowiono ogłosić nowy przetarg.
Rozstrzygnięcie przetargu na drugi etap inwestycji coraz bliżej
Przetarg dotyczy dalszych prac budowlanych, zagospodarowania terenu przy szpitalu, a także dostawy oraz montażu sprzętu medycznego i wyposażenia. Ogłoszono go już w październiku 2023 roku, a firmy zainteresowane zadaniem na zgłoszenie się miały czas do 21 listopada. Kilka razy przedłużano jednak termin rozstrzygnięcia. Wynikało to z bardzo dużej liczby pytań przesyłanych przez potencjalnych wykonawców, na które inwestor odpowiadał. Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce uda się rozstrzygnąć przetarg i jeszcze w 2024 roku wznowić prace.
W czwartek 1 sierpnia 2024 roku Urząd Marszałkowski w Toruniu przypomniał, że trwa procedura wyboru wykonawcy drugiego etapu inwestycji. Przekazał też, że otwarcie ofert przetargowych planowane jest na początek miesiąca (na piątek 2 sierpnia 2024). W piątek 2 sierpnia po godzinie 10, podano kwotę jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na zadanie – 290 400 240,23 zł brutto.

Dodał też, że „najprawdopodobniej jeszcze w tym roku wznowione zostaną prace na budowie nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku”.
- Włocławska lecznica, w której wykonuje się rocznie 9 tysięcy zabiegów operacyjnych i która przyjęła w ubiegłym roku ponad 200 tysięcy pacjentów, jest ważną częścią systemu pomocy medycznej w naszym regionie. Dokładamy wszelkich wysiłków, by dysponowała coraz lepszymi warunkami funkcjonowania – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Należy mieć nadzieję, że inwestycja ruszy wkrótce z kopyta.
Przetarg na dostarczenie kolejnego sprzętu medycznego ogłoszony zostanie w 2025 roku
Urząd Marszałkowski zaznacza, że finalizowane postępowanie przetargowe powinno wyłonić firmę, która dokończy prace budowlane i montaż elementów wyposażenia i aparatury medycznej, które wymagają wbudowania w ściany i stropy. Natomiast przetarg na dostarczenie pozostałej części wyposażenia, w tym nowoczesnego sprzętu medycznego, zostanie ogłoszony przez - działająca w imieniu samorządu województwa marszałkowska - spółkę Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne w 2025 roku.
Taki jest przewidywany termin zakończenia prac na budowie szpitala we Włocławku
Nowy pięciokondygnacyjny budynek główny szpitala, w którym znajdzie się blok operacyjny, oddział ratunkowy, oddział intensywnej opieki, oddziały łóżkowe i lądowisko dla helikopterów medycznych, jest obecnie w stanie surowym. Całość prac, jak zapowiada Urząd Marszałkowski, ma zakończyć się w grudniu 2026 roku, czyli ponad trzy lata później, niż pierwotnie zakładano.
„Zakładane zakończenie całości przedsięwzięcia w grudniu 2026. Zakładana jego wartość to kilkaset milionów złotych. Montaż finansowy łączy kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, pieniądze z naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, pożyczkę z Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju i środki własne placówki” - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.