https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Włocławek chce produkować łodzie flisacze i przybliżać dawne rzemiosło! Tyle będzie kosztowało zaprojektowanie "Szkutni". Zdjęcia

Joanna Maciejewska
We Włocławku powstać ma Nadwiślańskie Centrum Dziedzictwa - miejsce, w którym powstawać będą dawne jednostki rzeczne. Prowadzone będą też zajęcia edukacyjne dotyczące dawne rzemiosła i tradycji flisaczych. Miasto wybrało już firmę, która opracuje dokumentację projektowo-kosztorysowej dla tego zadania.

Spis treści

Nadwiślańskie Centrum Dziedzictwa „Szkutnia” we Włocławku – plan na nową instytucję

„Nadwiślańskie Centrum Dziedzictwa SZKUTNIA” powstać ma w miejscu starego portu letniego, kilkaset metrów od dawnej przepompowni Fabryki Celulozy we Włocławku. Nowa instytucja kultury ma być unikalna na całą Polskę. Będzie to kompleks budynków, w których mieścić się będą nie tylko sale wystawiennicze, sklepik i sala konferencyjna. W planach jest zaprojektowanie również kompleksu budynków pływających, m.in. dworca wodnego i pracowni, w których powstawać będą dawne jednostki pływające.

Nawet 1,5 mln złotych za sam projekt „Szkutni”!

Jakiś czas temu miasto zleciło opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy i wyposażenia „Nadwiślańskie Centrum Dziedzictwa SZKUTNIA”. Zaplanowało na ten cel 700 tysięcy złotych. Zgłosiły się cztery firmy, ale tylko jedna mieściła się w przeznaczonym na ten cel budżecie. Pozostałe wyceniły przygotowanie dokumentacji na ponad milion złotych, najdroższa oferta opiewa aż na 1,5 mln zł:

  • Spółka mamArchitekci z Warszawy – 1 500 000,00 zł

  • Spółka Araoko Design z Poznania – 1 127 910,00 zł

  • spółka Saneccy z Krakowa – 1 099 620,00 zł

  • spółka Pracownia Inwestproj z Rozgart – 662 000,00 zł

Umowa już podpisana. W grudniu poznamy projekt

Wybrano już wykonawcę zadania. Za najkorzystniejszą uznano najtańszą z ofert. Dokumentację projektowo-kosztorysową przygotuje więc Pracownia Inwestproj z Rozgart, która wyceniła zadanie na 662 000,00 zł. Wykonawca zobowiązał się udzielić gwarancji i rękojmi na 72 miesiące oraz pojawić się 20 razy na placu budowy lub siedzibie zamawiającego w ramach pełnienia nadzoru autorskiego. Umowa zawarta została 15 kwietnia 2025 roku. Na przygotowanie dokumentacji ma czas do 10 grudnia 2025.

W hali szkutniczej powstawać będą duże jednostki pływające

Sercem Nadwiślańskiego Centrum Dziedzictwa we Włocławku ma być hala szkutnicza, w której powstaną repliki tradycyjnych łodzi i statków wiślanych. Z budynku jednocześnie będzie mogło korzystać 100 osób.

„Wysoki sufit i przestronne wnętrze umożliwią pracę nad dużymi konstrukcjami, od mniejszych batów po większe szkuty. Na pierwszym piętrze znajdzie się galeria dla zwiedzających, skąd bezpiecznie będą mogli obserwować wszystkie etapy budowy – od przygotowania kadłuba po finalne prace wykończeniowe. Galeria zapewni widok na szczegóły techniczne, narzędzia i rzemieślników przy pracy, co stworzy niepowtarzalną atmosferę warsztatu w pełnym procesie twórczym” – tak opisano halę szkutniczą w dokumentacji przetargowej.

W pracowniach powstaną poszczególne elementy łodzi i statków

W „Szkutni” powstać mają także różne pracownie – taklerska, powroźnicza czy ciesielska. Będzie można w nich dowiedzieć się jak przebiegały procesy tworzenia wszystkiego, co niezbędne było do żeglugi rzecznej, a także wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach. Jednocześnie będzie mogło w nich przebywać 25 osób.

Pracownia taklerska będzie tworzyć i montować elementy takielunku, czyli liny, bloki, talrepy, drzewce i maszty. Odwiedzający pracownię poznają metody tworzenia systemów linowych, które zapewniały stabilność i manewrowość dawnym łodziom. Co istotne, wykorzystywane tu będą tradycyjne narzędzia.

W pracowni powroźniczej odtworzone zostaną techniki, których flisacy i szkutnicy używali do wytwarzania lin i sznurów. Znajdą się tu tradycyjne kołowrotki i przędzarki. Pracownia umożliwi również ręczne skręcanie lin z włókien naturalnych – lnu i konopi.

W pracowni żaglomistrzowskiej powstaną żagle dla statków budowanych w ośrodku.

„Z wykorzystaniem dawnych technik i naturalnych tkanin, takich jak płótno lniane, rzemieślnicy będą wykonywać żagle na miarę. Proces ich szycia będzie otwarty dla zwiedzających, którzy będą mogli przyjrzeć się precyzyjnym krojom i przeszyciom niezbędnym do uzyskania trwałych i funkcjonalnych żagli. Warsztaty żaglomistrzowskie pozwolą także uczestnikom zapoznać się z tajnikami tego rzemiosła, które przez wieki miało kluczowe znaczenie dla żeglugi rzecznej” – czytamy w dokumentach przetargowych.

W pracowni ciesielskiej powstawać będą – tradycyjnymi metodami - elementy drewniane potrzebne na statku - wiosła, maszty, stery, knagi, windy kotwiczne. W kuźni natomiast metalowe elementy konstrukcyjne i wykończeniowe - okucia, kotwice czy gwoździe,

„Wyposażona w kowadła, młoty i piec kowalski, kuźnia stanie się miejscem, w którym odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć pokaz pracy kowala, a także samodzielnie spróbować swoich sił w tym rzemiośle. Kuźnia nie tylko przywróci dawne techniki obróbki metalu, ale także ukaże, jak ogromne znaczenie miały solidne, ręcznie robione okucia w konstrukcji dawnych jednostek pływających” – zapisano w dokumentach przetargowych.

Skansen obiektów pływających. Nie tylko do podziwiania!

W kompleksie Nadwiślańskiego Centrum Dziedzictwa znajdzie się też sklep z pamiątkami i budynek ekspozycyjny z zapleczem. Będą tu stałe i czasowe wystawy związane z dziedzictwem Włocławka i jego związkami z Wisłą.

Zaplanowano również skansen obiektów pływających. Znajdą się tam łodzie i tatki wykonane w Nadwiślańskim Centrum Dziedzictwa. Nie zabraknie unikalnych replik, takich jak baty, galary, szkuty, które pływały kiedyś po Wiśle. Będzie można nie tylko obejrzeć je z bliska, lecz także wejść na pokład.

Być może dawne jednostki rzeczne zobaczymy we Włocławku już nie tylko podczas Festiwalu Wisły.
Być może dawne jednostki rzeczne zobaczymy we Włocławku już nie tylko podczas Festiwalu Wisły.
KB

Pojawić mają się również pływające budynki - dworzec wodny, młyn bździel.

Ciekawostką jest, że dworzec wodny powstanie w zrekonstruowanym budynku włocławskiego dworca wodnego, który w XIX i XX wieku stanowił charakterystyczny element krajobrazu miasta i miejsce postoju parostatków pasażerskich. Powstanie tu bar i kawiarnia z lokalnym menu. Wystrój inspirowany będzie dawnymi tawernami rzecznymi.

Włocławek chce produkować łodzie flisacze i przybliżać dawne...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska