https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy Radia PiK zamiast pić dzisiaj szampana, zawiesili nekrolog na drzwiach

(jot)
Miały być urodziny, będzie stypa. Miało być wesoło, będzie smutno. Radio Pomorza i Kujaw kończy dziś 75 lat.

Powinniśmy zacząć tak: Wielka radość panuje dzisiaj w Radiu PiK! Dokładnie 75 lat temu, 15 stycznia, w Toruniu nastąpiło uroczyste otwarcie Rozgłośni Pomorskiego Radia dysponującego najsilniejszym po Warszawie nadajnikiem i obejmującego swym zasięgiem Pomorze, Hel, Pogranicze i Mazury! Sygnałem stacji był wówczas fragment pięknej "Pieśni flisaków" z opery "Flis" Stanisława Moniuszki. Dwa lata później uruchomiono studio radiowe w Teatrze miejskim w Bydgoszczy. A jeszcze później, bo w czerwcu 1991 roku, bydgoska Rozgłośnia Polskiego Radia jako pierwsza rozgłośnia regionalna w Polsce zwiększyła liczbę godzin programu własnego z 4 do 24 godzin, o czym z dumą mógłby poinformować pierwszy i obecny prezes PiK-a Michał Jagodziński, dodając że za wzorcową konserwację obecnej zabytkowej siedziby radia minister kultury przyznał rozgłośni nagrodę I stopnia oraz tytuł mecenasa kultury.

Błyskają flesze, strzelają korki od szampana, odświętnie ubrana dyrektor finansowa stawia na stół ogromny tort z 75 świeczkami. Z sufitu leci confetti...

Ale tak się nie stanie.
Nie będzie dzisiaj bankietów, uroczystych koncertów, specjalnych konferencji. Będą co prawda na antenie okolicznościowe audycje i wspominki, ale Hanna Wytwicka, dyrektor finansowa, zamiast ciasta wyciągnie na stół rachunki i powie: - Jest źle i może być jeszcze gorzej. Sytuacja finansowa spółki jest tragiczna. W ubiegłym roku dostaliśmy już o milion złotych mniej niż powinniśmy, a w tym... Kwota gwarantowana przez państwo może spaść nawet do 50 procent!

- Wszystko przez to, że ludzie nie płacą abonamentu! - denerwuje się Marek Rzepa, szef radiowego archiwum, współtwórcy Archiwum Dokumentów Fonicznych - dumy stacji. - A to przecież tak, jakby ktoś nie płacił za prąd, gaz, mieszkanie, bo tak jak spółdzielnia utrzymuje się z czynszu, tak my utrzymujemy się z abonamentu.

Hanna Wytwicka: - Ściągalność abonamentu utrzymuje się na poziomie 40 procent.

Ewa Kurzawa, szefowa anteny: - To lekceważenie ogromu naszej pracy, niestety.

Ewa Dąbska, dziennikarka: - I to nas obraża, osobiście.

Michał Jagodziński: - Stoimy nad przepaścią. Zamiast urodzin powinniśmy pomyśleć o stypie. I kto jest temu winny? Ustawodawca, nasi parlamentarzyści. To od nich przecież - my, media publiczne - oczekujemy wsparcia, zapewnienia środków koniecznych do wypełniania misji.
I to dlatego, w dniu swoich urodzin, Radio PiK przygotowało zamiast laurki swój własny nekrolog (nekrolog wisi m.in. na internetowej stronie stacji, pod adresem radiopik.pl):

"Z głębokim żalem zawiadamiamy polityków, że w 2010 roku po długiej i wyczerpującej walce o przetrwanie może odejść od Was Polskie Radio PiK (...). W naszych sercach tli się jeszcze iskra nadziei, że zamiast powolnego upadku naszej rozgłośni zobaczymy Waszą pomocną dłoń i że uda się przekonać Was...".

- Ten apel, to nasz krzyk rozpaczy - mówi Ewa Dąbska, a jej koleżanka po fachu Magda Jasińska dodaje: - Zaprosiliśmy dzisiaj do studia polityków z naszego regionu reprezentujących każdą opcję (dyskusja rozpocznie się parę minut po godz. 12 - przyp. red). Cudów nie oczekujemy, ale... Może padną jakieś deklaracje? Może dostaniemy prezent?

I tego, w 75. urodziny, pracownikom Radia PiK życzy "Pomorska" .

Komentarze 36

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ela
Ludzie nie placa abonamentu? - przeszlo rok temu na wlasne uszy slyszalam, jak ukochany przez sondazownie Tusk namawial ludzi, zeby nie placic. Mozecie sobie wywieszac nekrologi i biadolic. Niestety, Wasz los juz dawno zostal przesadzony. Zrobia z Was RMF lub jeszcze cos gorszego. Szkoda, PiK to bylo chyba ostatnie radio, gdzie jeszcze mozna bylo uslyszec swietne reportaze. Pozdrawiam serdecznie.
~Obserwator~
poziom PiK jest żenująco niski - gdyby miał utrzymywać się na takich samych prawach jak stacje komercyjne, to ta stacja od dawna by nie istniała - stary moloch w komunistycznym stylu, z kupą miernych ale wiernych (pod tym względem niczym się nie różni od bydgoskiej TVP)

ponadto ta stacja w dużym stopniu odpowiada za to, że społeczeństwo tego regionu (zwłaszcza grupy uboższe i słabiej wykształcone) są tak roszczeniowo nastawione do życia - zresztą idzie tu łeb w łeb z Pomorską, która lubuje się w rozrachunkach (vide bieżąca akcja linczu nad samorządowcami)

popatrzcie jak działa TVS albo WOT i będziecie widzieć od razu co to znaczy misja i profesjonalne podejście
~gość~
A tak w ogóle, to dziwne, że ich nie stać i dziwne jest to, że niby splajtowali!

Media stac na wszystko! ''Trybuna'' splajtowała tylko po to, żeby dać o sobie znać, a po jakimś czasie znów wznowią nakłady! Choć z drugiej strony kto dzisiaj czyta komunistyczne pierdoły?
~gość~
W dniu 15.01.2010 o 09:02, shire napisał:

Nie płaciłem abonamentu, nie płacę abonamentu i nie zamierzam płacić abonamentu!Publiczna telewizja i publiczne radio to fikcja!Dopóki polityka będzie rządziła mediami, dopóki przeciętny obywatel będzie miał to w d... nosie



Prawda! Wszystkie media są upolitycznione! Po cholere na nie płacić?
m
marcinFALUBAZ do ~torn~
Siedzibą Polskiego Radia Zachód jest Zielona Góra, a nie Gorzów
a
aras
Pewnie dlatego ze jest tak słabo zarządzane. Bydgoszcz, Toruń i pobliskie miasta ok. Ale już ostatnio Włocławek czy Inowrocław nie jest im po drodze. Chociażby jeśli chodzi o sport
~GOŚĆ~
W dniu 15.01.2010 o 12:30, Gość napisał:

Czytam, że radio powstało w Toruniu, a potem wywedrowało do Bydgoszczy. Ciekawe dlaczego i jak to sie stało.


Zerknij sobie do WIKIPEDII-wpisz w niej radio PIK.A ja dodam tylko że trochę latek zgarnęli sobie kosztem Torunia.Zresztą to radio nie ma na kujawach zbytniego popytu.
w
wyzynyonline
Piczek jest jak Trójka czy Jedynka ... musi zostać i tyle.
Pozdrawiam radiowców
k
klunej
W dniu 15.01.2010 o 09:45, rychu napisał:

najlepsze radio w regionie! Bez dwóch zdań! Reportaż na wysokim poziomie, fajna muza, fajny klimat.


Rychu nie ściemniaj,pewnie w tym radiu robisz.
f
faza
Ale jak nie będziemy płacić to nam zostanie same krzykliwe RMF i Radio Zet z ciągle tymi samymi tandetnymi pioseneczkami i nadmiarem wściekłych reklam tak jak to ma miejsce w tv publicznej (coraz więcej męczącego krzyku). Nie chciałem tego doczekać ale niestety kultura w zaniku.
100Marek
"bo tak jak spółdzielnia utrzymuje się z czynszu, tak my utrzymujemy się z abonamentu. " Widać, że nie wie. Czynsz to kwota związana z utrzymaniem mieszkania i jego obsługi. Na płace zatrudnionych spółdzielnia sama zarabia - tak jest w mojej spółdzielni. Przypadająca na mnie część wypracowanych dochodów jest odliczana od mojego czynszu.
G
Gość
Jak już was wszystkich pozwalniają z tego radia, to będziecie siedzieć w domu przed telewizorem i radiem płacąc swój ukochany abonament.
G
Gość z ...
Abonament rtv powinien być zlikwidowany,bo te urzędnicy przejedzą każdą sumę pieniędzy...a jak ktoś chce płacić niech wpłaca na konto radia,które mu odpowiada..wtedy wykruszą się "niesłuchane" radia.odnośnie polityków:kreują się na niższych szczeblach władzy opowiada o nich radio a później każdego maja w swojej paskudnej d...e
g
genbal
A może weźcie się do pracy a nie zbijać baki i zabierać wdowi grosz ubogiej emerytce !!!!
Jak nie macie wstydu tak wyciągać rękę po ludzkie pieniądze .Rolnicy nie otrzymują zapłaty za produkty rolne ,które w pocie i ciężkiej fizycznej pracy są zebrane z pól . O Nich nikt się nie zatroszczy !!!!!
A radio jeść nie daje i korzyści żadnych z niego nie ma . Redaktorzy poszliby na wieś troszkę popracować ,aby docenić to co mają .......
~gość~
Jak firma nie jest w stanie się sama utrzymać, to ogłasza bankructwo, nikt płakał nie będzie, a być może źle jest tylko zarządzana, zapewne rozrzutność dzisiejszym powodem nikomu niepotrzebnego wylewania krokodylich łez i czynienia parodii ?
Jak zakończę karierę polityczną to być może tą rozgłośnie kupię, a niech mają wnuki coś miłego w prezencie od dziadka i niech bawią po świecie z tych coraz droższych reklam, a co ?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska