Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy w fatalnej kondycji. Co trzeci przyznaje, że jego zdrowie psychiczne ucierpiało w wyniku pandemii

OPRAC.:
Maciej Mituła
Maciej Mituła
Jake Melara/unsplash
Co trzeci pracownik w Polsce doświadczył pogorszenia stanu psychicznego w związku z pandemia – tak wynika z badania firmy Hays Poland. Nie powinno to nikogo dziwić, zwłaszcza gdy oprócz stresu związanego z pracą, dochodzi niepewność jutra, strach przed zarażeniem oraz rosną liczba przypadków zachorowań. Choć problem narasta, nie wszystkie firmy podejmują działania mające wesprzeć pracowników.

Pandemia oraz związane z nią negatywne emocje i doświadczenia wpływają na pogorszenie samopoczucia. Jest to o tyle istotne, bo to od stanu naszej psychiki zależy nie tylko poziom życia czy wyniki w pracy, ale również odporność organizmu, co w obecnych czasach jest niezwykle ważne.

Warto przeczytać:

Zdrowie psychiczne to według Światowej Organizacji Zdrowia stan dobrego samopoczucia, w którym możliwe jest pełne wykorzystanie posiadanych zdolności. Osoba, która cieszy się dobrym zdrowiem psychicznym lepiej radzi sobie ze stresem, rozwiązuje problemy i jest w stanie podejmować słuszne działania, co czyni z niego produktywnego pracownika. Zatem biorąc pod uwagę powyższe na zdrowiu psychiczny pracowników powinno zależeć również pracodawcom.

Długotrwałe napięcie

Oprócz społecznych i gospodarczych skutków pandemii, coraz głośniej poruszane są wcześniej bagatelizowane problemy, który mogą mieć bardzo niebezpieczne i długofalowe konsekwencje. Zdaniem ekspertów jednym z takich problemów jest pogorszenie kondycji psychicznej osób mierzących się z długotrwałym stanem napięcia. Stres na dobre zagościł w naszym życiu.

Twoja kariera stoi w miejscu? A może dopiero zaczynasz zawodową drogę i nie chcesz popełnić błędu? Oto najczęstsze przyczyny zawodowej stagnacji i podpowiedzi, jak sobie z nimi poradzić.

5 błędów, przez które nasza kariera może wyhamować. Jakie są...

Obawy o pracę, bezpieczeństwo bliskich oraz pewność jutra sprawiają, że od kilku miesięcy znajdujemy się pod większą presją. Szczególnie mogą odczuwać to osoby, które musiał poradzić sobie w nowej rzeczywistości zawodowej – znaleźć nową prace czy sprostać większej ilości obowiązków.

Kolejne miesiące izolacji

Jak wynika z badania Hays „Nowe oblicze normalności”, obawy związane z życiem zawodowym posiada 50% ankietowanych pracowników oraz, aż 86% badanych, którzy w początkowym okresie pandemii stracili zatrudnienie. Mimo że prognozy gospodarcze dla Polski na tle Europy pozostają umiarkowanie optymistyczne, to rynek wciąż pozostaje daleki od okresu prosperity, który funkcjonował w kraju przed pandemią.

Należy również podkreślić, że wielu pracowników wciąż nie wróciło do biur i nie wróci jeszcze przez najbliższe miesiące. I choć Polacy polubili pracę zdalną, to perspektywa kolejnych tygodni czy miesięcy pracy z domu dla wielu nie jest łatwa do zaakceptowania. Nie brakuje osób zmagających się m.in. z trudnościami z zachowaniem równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym lub narastającym poczuciem izolacji. Wciąż nie wiadomo również, jak długotrwała praca zdalna wpływa na zaangażowanie i poczucie przynależności pracowników.

Umiejętność automotywacji jest jednym z najważniejszych warunków odniesienia sukcesu. Oto co zrobić, aby ją obudzić i utrzymać na wysokim poziomie podczas poszukiwania pracy.

10 sprawdzonych sposobów, by nie stracić zapału podczas posz...

Niepewność i zmiany zachodzące w wyniku pandemii sprawiają, że profesjonaliści znajdują się pod dużą presją, co przekłada się na ich ogólne samopoczucie. Sondaż internetowy przeprowadzony przez Hays wśród ponad 1400 respondentów w Polsce wykazał, że w wyniku pandemii pogorszenia stanu zdrowia psychicznego doświadczyło 32% specjalistów i menedżerów. Jednocześnie zaledwie 36% z nich otrzymało od pracodawcy jakiekolwiek wsparcie w tym zakresie.

Temat tabu

Choć od kilku lat można zaobserwować wśród firm na polskim rynku stały wzrost zainteresowania ogólnym dobrostanem pracowników, to jednak kwestia zdrowia psychicznego wciąż pozostawała w Polsce niedoceniana lub była rozpatrywana w kategorii tabu. Eksperci zauważają jednak, że w wyniku pandemii wiele firm zdecydowało się po raz pierwszy przyjrzeć temu zagadnieniu.

– Do niedawna programy well-being były domeną głównie firm globalnych, o rozbudowanych strukturach. Mimo to zdarzały się sytuacje, w których międzynarodowe korporacje posiadały programy wspierające zdrowie psychiczne w miejscu pracy, lecz nie były one wdrożone w polskich oddziałach. Obecnie można jednak zaobserwować zmianę podejścia do tego zagadnienia. Rośnie świadomość pracodawców odnośnie tego, jaką rolę powinni odgrywać we wspieraniu zdrowia psychicznego zatrudnionych. Ogólny dobrostan pracowników oraz ich zdolność do radzenia sobie z podwyższonym poziomem stresu stały się ważnym tematem również dla tych organizacji, które do tej pory nie prowadziły w tym zakresie żadnych działań – wyjaśnia Anna Czyż, ekspertka z Hays Poland.

Firmy najczęściej wykazują się podejściem holistycznym. We wdrażanych programach zazwyczaj pojawiają się rozwiązania pozwalające rozwinąć uniwersalne kompetencje miękkie (np. umiejętność radzenia sobie ze stresem), a także zachęcające zatrudnionych do prowadzenia zdrowego trybu życia i podejmowania działań, które mogą pomóc odnaleźć się w nowej rzeczywistości (m.in. ćwiczeń fizycznych, medytacji).

Temat zmiany dotyczy każdego aspektu życia. Jednym z nich jest praca. Zmiana w tym obszarze jest dla jednych motywatorem do działania, a dla drugich czynnikiem blokującym, który nawet mimo niezadowolenia z obecnej pracy trzyma nas w dotychczasowym miejscu.

5 postaw, które pomogą oswoić zmiany w życiu zawodowym

W ofercie kierowanej do pracowników coraz częściej pojawiają się teleporady psychologiczne, możliwość dokonania kompleksowej oceny stanu zdrowia, programy grupowego wsparcia, webinaria z ekspertami w dziedzinie zdrowia oraz kursy online powiązane z tematyką mindfulness.

Niepokojące sygnały

Mimo że pracodawcy dostrzegają zagrożenia związane z długotrwałym pogorszeniem samopoczucia pracowników, to konkretne rozwiązania wspierające kondycję psychiczną wciąż nie są standardem na polskim rynku. Tymczasem w wielu firmach wciąż dominuje praca zdalna, co niesie za sobą dodatkowe zagrożenia.

Brak bezpośredniego kontaktu menedżera z członkami zespołu sprawia, że trudniej jest zauważyć potencjalne problemy, z którymi mogą zmagać się pracownicy. O ile wyniki i skuteczność w osiąganiu założonych celów są w pełni mierzalne również podczas pracy zdalnej, to dostrzeżenie pierwszych oznak gorszej kondycji psychicznej pracownika jest zdecydowanie trudniejsze.

Warto przeczytać:

Sygnały, że pracownik może przechodzić przez trudny okres i potrzebuje dodatkowego wsparcia, mogą zostać dostrzeżone znacznie później niż w przypadku tradycyjnej formy pracy. Pracownik mierzący się z narastającymi trudnościami w życiu prywatnym i zawodowym, a w końcu również symptomami psychosomatycznymi, potrzebuje profesjonalnej opieki medycznej, co w niektórych przypadkach może skutkować również długotrwałą nieobecnością w pracy. Doprowadzenie do takiej sytuacji jest nie jest korzystne dla żadnej ze stron.

– Obecnie szefowie zespołów powinni być jeszcze bardziej uważni, pytać pracowników, z jakimi wyzwaniami się mierzą, i zachować czujność wobec tego, czy nie potrzebują dodatkowego wsparcia. Niezwykle ważne jest również promowanie tej postawy wśród członków zespołu. Najbliżsi współpracownicy powinni być dla siebie wsparciem, mieć poczucie, że są za siebie odpowiedzialni i mogą na siebie liczyć w trudniejszym momencie. Często wiele dobrego może przynieść zwykła serdeczność, empatia, wyrozumiałość i znalezienie czasu na szczerą rozmowę. Są to bardzo proste i niepozorne rozwiązania, jednak mogą mieć znaczenie dla osoby mierzącej się z obawami, zmęczeniem czy utratą poczucia bezpieczeństwa.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska