MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy wielu sklepów: "To chamstwo! To świństwo!". Taka reakcja na całodobowe otwarcia

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Firmy handlowe wprowadziły zmiany, które mają chronić przed koronawirusem, jak zachowanie odległości między osobami, maseczki, rękawiczki. Ale pracy nocnej nikt się nie spodziewał
Firmy handlowe wprowadziły zmiany, które mają chronić przed koronawirusem, jak zachowanie odległości między osobami, maseczki, rękawiczki. Ale pracy nocnej nikt się nie spodziewał Adam Banas
Sklepy otwarte dłużej, a niektóre nawet przez całą dobę. Pracownicy są oburzeni: - Tu nie chodzi o bezpieczeństwo, tu chodzi o zysk! Nowe obostrzenia rodzą również takie pytania: - Jeśli w sklepie jest 40 kas, a tylko pięć czynnych, to ilu klientów może wejść? Zgaduj zgadula...

- Mamy pracować jeszcze dłużej i więcej, by klienci rozłożyli zakupy w czasie i nie gromadzili się tłumnie. Tu na pewno nie chodzi o bezpieczeństwo ludzi, a o jak największy zysk - oburza się kasjerka jednego z popularnych dyskontów.

Związkowiec: - Większego żalu pracowników nie pamiętam

Mówi: - Firma szantażuje nas zwolnieniami, nie obchodzi ją, że niektórzy nie mają jak dojechać, bo mieszkają poza miastem, a autobusy kursują rzadziej lub nawet wcale. Sklepy wydłużają godziny pracy, mieszają pracowników nie rozdzielając zmian. Dla mnie to niedorzeczne. Lepiej skrócić czas, by ograniczyć liczbę zachorowań. Ludzie piszą w portalach społecznościowych: "Świństwo, chamstwo! Traktują nas jak śmieci". Są poniżani tekstami typu, że jak komuś się nie podoba, może się zwolnić. Szefostwo powinno wspierać pracowników, robić wszystko, by byli jak najmniej narażeni. Jednak po co? Najlepiej, niech siedzą w kasie przez 24 godziny na dobę. Tylko kto będzie robił zakupy całą dobę lub o 23:00??? Dlaczego zarząd sam nie ruszy tyłków, a nie tylko podejmuje decyzje i ryzykuje życiem innych.

Już wiadomo, że przez całą dobę mają być otwarte Biedronki i niektóre Lidle.

- Uwzględniając nowe zarządzenia, wydłużamy godziny pracy sklepów, by móc obsłużyć wszystkich klientów, zapewniając jednocześnie większe bezpieczeństwo i komfort - wyjaśnia Biedronka.

- W tej chwili najistotniejsze jest dla nas bezpieczeństwo pracowników oraz klientów. Będziemy obserwować rozwój sytuacji i wprowadzać adekwatne rozwiązania - tłumaczy Lidl.

Polecamy także: Sieci handlowe w sytuacji zaostrzenia przepisów. Zobacz, jakie zmiany wprowadzono [Biedronka, Lidl, Kaufland]

- Pracownicy handlu przyjmują te zmiany z ogromnym żalem, większego nie pamiętam - komentuje Jan Dopierała, prezes Kujawsko-Pomorskiego Międzybranżowego Związku Zawodowego. - Znam wiele osób, które naprawdę nie będą miały jak dojechać na nockę. Mają do pracy 20 kilometrów i więcej. Autobusy jeżdżą rzadziej, w weekendy wcale. Nie każdy ma prawo jazdy. Zostaje rower? I proszę sobie też wyobrazić, kto pójdzie na zakupy od godzinie drugiej w nocy? Przecież to absurd.

Dopierała zwraca też uwagę, że niektóre obostrzenia są bardzo nieprecyzyjne i nie wiadomo, jak się do nich stosować. Ma na myśli wprowadzony limit osób w sklepie, czyli maksymalnie trzy na jeden punkt kasowy. - Jeśli np. w Auchan, gdzie pracuję (przy ul. Kruszwickiej w Bydgoszczy - red.) jest 40 kas, ale w danej chwili może być czynnych tylko pięć, to ilu klientów można wpuścić? 40 razy trzy, to znaczy 120, czy pięć razy trzy, co daje 15? Niestety, w przepisach nie znajdziemy odpowiedzi, jak się do tego odnieść. Zgaduj zgadula! - komentuje Dopierała.

Seniorzy na zakupach bywają bardzo niecierpliwi...

Związkowiec chwali klientów, którzy są zdyscyplinowani i potrafią zachować się tak, by nie narażać innych.

Polecamy także: Kolejki przed sklepami. Tak wygląda robienie zakupów po wprowadzeniu limitu liczby klientów

- Jednak, niestety, zdarzają się również niemiłe sytuacje, gdy ludzie wybuchają złymi emocjami, nie są cierpliwi. Przykro mi to stwierdzić, ale o wiele gorzej zachowują się osoby starsze. Słyszałem o przypadkach z 1 kwietnia, gdy niektórzy krzyczeli widząc kolejkę, że tylko oni powinni być teraz w sklepie (godziny od 10.00 do 12.00 - red.). Tylko, że to prawo weszło 2 kwietnia. Rozumiem, mogli nie wiedzieć, ale po co od razu taka agresja? Dla nas wszystkich obecna sytuacja jest bardzo trudna. Boją się pracownicy, boją się klienci. Wszyscy się boimy! Nie uprzykrzajmy sobie życia jeszcze bardziej, bo nie wiadomo, co jeszcze przed nami. I obyśmy wszyscy przetrwali.

Trwa głosowanie...

Czy podczas pandemii sklepy powinny być otwarte całą dobę?

Zakupy nawet przez całą dobę

Od 2 kwietnia sklepy sieci Biedronka są czynne w godz. 6-24. Dodatkowo w tygodniu przedświątecznym, czyli w dniach 7-10 kwietnia, sklepy Biedronka były czynne całą dobę. W przypadku sklepów, w których ze względów operacyjnych godziny otwarć będą inne, ich klienci zostaną o tym poinformowani. Stosowane informacje będą także dostępne bezpośrednio w placówkach.

Od 2 kwietnia większość sklepów sieci Lidl Polska jest czynna w godz. 6-24, również w niedzielę handlową. Ponadto w ramach dodatkowych udogodnień część sklepów będzie funkcjonować w modelu całodobowym (24 godz.) np. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia pojawią się na stronie Lidl.pl oraz w aplikacji Lidl Plus.
Godziny pracy wydłuża także Kaufland. Sklepy tej sieci od wczoraj są otwarte do godz. 23.

Specjalna nagroda dla pracowników

46 tys. pracowników sieci Biedronka otrzyma specjalną nagrodę roczną im. Elisio Alexandre Soares dos Santos. Pieniądze zostaną wypłacone jeszcze przed kwietniowymi wynagrodzeniami.

Ile dostaną pracownicy Biedronki? Dla kogo konkretnie jest przeznaczona nagroda specjalna?

Sprawdź koniecznie

Nagroda jest podziękowaniem za zaangażowanie w służbie klientom i udział w realizacji celów, które stały przed firmą w 2019 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska