https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracowników 50 plus ubyło na rynku pracy w Polsce

(tik)
Pixabay.com
W ciągu 2018 roku liczba pracujących powyżej 50. roku życia zmniejszyła się o 32 tys. w Polsce - podał Główny Urząd Statystyczny. W tym czasie zwiększyła się liczba osób biernych zawodowo. Przełożyło się to na spadek współczynnika aktywności zawodowej. Stopa bezrobocia spadła, ale jednocześnie odnotowano nieznaczny spadek wskaźnika zatrudnienia.

W Polsce w 2018 r. co 3. osoba powyżej 50. roku życia była aktywna zawodowo, przy czym mężczyźni charakteryzowali się większą aktywnością zawodową na rynku pracy niż kobiety

Współczynnik aktywności zawodowej dla ludności powyżej 50. roku życia w Polsce w 2018 r. wyniósł 33,8 proc. Był on o 22,5 proc. niższy niż dla ludności ogółem i niższy niż w poprzednim roku o 0,6 p. proc. W stosunku do poprzedniego roku liczba aktywnych zawodowo powyżej 50. roku życia zmniejszyła się o 78 tys. osób. Większy wpływ miał na to spadek liczby aktywnych zawodowo kobiet, których ubyło 48 tys. W 2018 r. co czwarta kobieta powyżej 50. roku życia była aktywna zawodowo (26,6 proc.). W przypadku mężczyzn w tym samym wieku współczynnik aktywności zawodowej był znacznie wyższy i wyniósł 42,8 proc.

Zobacz też: III Forum Seniora. Jesteśmy aktywni, w różnych sferach! Mówią o sobie seniorzy [wideo, zdjęcia]

W czwartym kwartale 2018 r. [b]wskaźnik zatrudnienia osiągnął najwyższą wartość dla mężczyzn i kobiet w przedziale wiekowym 50-54 lata.[/b]

Wśród osób powyżej 50. roku życia w IV kwartale 2018 r. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku najbardziej zmniejszyła się liczba bezrobotnych mających od 55 do 59 lat, których ubyło 16 tys.

Wśród osób powyżej 50. roku życia w IV kwartale 2018 r. w porównaniu z tym samym okresem 2017 r. największy spadek stopy bezrobocia wystąpił wśród osób w wieku 55-59 lat (0,9 p. proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna
Może i racja tak jak i pisze Mario opuścili ten Raj na ziemi z niską wręcz głodową emeryturą i mają wreszcie spokój Zarobki w Polsce są skandaliczne i uwłaszczają godności człowieka
M
Mario
Może opuścili ten ziemski padół a nie znaleźli pracę
G
Gość
Bzdury
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska