
Maksymalnie trzy umowy terminowe
W ciągu 33 miesięcy jedna firma może podpisać z pracownikiem tylko trzy umowy na czas określony. Czwarta umowa zawarta w tym okresie musi być na czas nieokreślony. Takie przepisy zwiększają ochronę pracownika i obowiązujący go okres wypowiedzenia z trzech dni lub dwóch tygodni do trzech miesięcy. Limity 3 umów i 33 miesięcy nie dotyczą: umów zawartych w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, umów zawartych w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym, umów zawartych w celu wykonywania pracy przez okres kadencji oraz gdy pracodawca wskaże obiektywne, rzeczywiste przyczyny wynikające z okresowego zapotrzebowania na pracowników.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron
Pracodawcy, którzy chcą zwolnić pracownika bez ponoszenia konsekwencji, niekiedy podsuwają mu do podpisania rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jest to najprostsza i najszybsza forma rozwiązania stosunku pracy. Pamiętaj jednak, że wymaga ona zgody i sygnatury obu stron. Jeżeli nie chcesz zakończyć stosunku pracy, możesz odmówić podpisania takiego dokumentu. Nie podpisuj go zwłaszcza, jeżeli nie masz perspektyw na nową pracę. Pracownicy, którzy rozwiązali umowę o pracę za porozumieniem stron, nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Jeśli jednak rozważasz rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, możesz negocjować z pracodawcą termin rozwiązania umowy.

Warunki pracy dla pracowników delegowanych
Kolejną kwestią braną pod lupę przez PIP są warunki pracy. W przypadku Polaków delegowanych do pracy na terenie naszego kraju zdarza się, że warunki pracy nie spełniają norm określonych w Kodeksie pracy oraz innych aktach prawnych. Jeżeli masz zastrzeżenia do swoich warunków pracy, możesz poszukać pomocy w Państwowej Inspekcji Pracy.

Zakaz handlu w niedziele
Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni od 1 stycznia 2019 r. placówki handlowe mogą być czynne tylko w jedną niedzielę w ciągu miesiąca, od 2020 r. nie będzie już niedziel handlowych. Ustawa przewiduje liczne wyjątki dla stacji benzynowych, cukierni czy lodziarni. Niektóre firmy starają się wykorzystać prawo, naginając je do swoich interesów. W związku z tym PIP prowadzi kontrole w kwestii przestrzegania zakazu. Jeżeli pracodawca próbuje nakłonić cię do nielegalnej pracy w niedzielę, zgłoś problem Państwowej Inspekcji Pracy.