Spis treści
- Ulga dla pracujących seniorów dotyczy kobiet, które ukończyły 60 lat i mężczyzn po 65. roku życia -przypomina Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.
Ulga senioralna - ile można zarabiać, żeby nie płacić podatku?
- Zwolniona z podatku jest kwota przychodu, która nie przekracza 85 528 zł w roku (tzn. pierwszy próg podatkowy red.). Jeśli senior przekroczy limit ulgi, do dochodów podlegających skali podatkowej zastosowana zostanie kwota wolna w wysokości 30 000 zł - dodaje Bartosz Stróżyński.
Ulga obejmuje przychody:
- ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy;
- umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy PIT;
- zasiłku macierzyńskiego;
- pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej skalą podatkową, 19 % podatkiem liniowym albo 5 % stawką podatku (tzw. Ulga IP Box) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że podatnik podlega ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy.
Kto nie skorzysta z ulgi senioralnej?
- Ulga zwalniająca z podatku dotyczy zarówno seniorów, którzy nie mają jeszcze ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej, a osiągnęli powszechny wiek emerytalny, jak i również tych, którzy mają ustalone prawo do tych świadczeń, lecz ich nie pobierają. Z ulgi nie skorzystają osoby, które po ukończeniu 60 /65 lat pobierają emeryturę i dorabiają - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak wiadomo, dłuższa aktywność zawodowa przekłada się na wyższą emeryturę. Pracując dłużej, możemy liczyć na wyższe świadczenie. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń.
Ulga o PIT 0 - trzeba złożyć wniosek!
Żeby skorzystać z preferencji podatkowej, seniorzy, którzy pracują na umowę o pracę, umowę zlecenie muszą złożyć odpowiednie oświadczenie do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy.
Co ważne, jeśli zaczną pobierać emeryturę czy rentę rodzinną, to mają obowiązek poinformować o tym swojego pracodawcę lub zleceniodawcę. Po otrzymaniu takiej informacji przestanie on stosować ulgę najpóźniej od następnego miesiąca.
- Podstawa prawna ulgi dla seniorów to art. 21 ust. 1 pkt 154 i ust. 39 oraz 44 ustawy PIT. Obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku.
Pracujący emeryt mundurowy - na jakich zasadach skorzysta?
Przyjrzyjmy się teraz zasadom dla emerytów mundurowych, którzy prawo do świadczeń uzyskują w młodszym wieku niż powszechny, obecnie po 25 latach pracy, wcześniej było 15. Często więc nie przekroczyli 60 i 65.
W komunikacie Ministerstwa Finansów czytamy, że wprowadzenie ulgi dla pracującego seniora w służbach mundurowych (zwolnienie z podatku do kwoty 85 528 zł), wszystkie wprowadzone ulgi w PIT - dla młodych do 26 roku życia, na powrót oraz dla rodziców czworo dzieci, dotyczy wszystkich podatników, czyli m.in. tych, którzy otrzymują uposażenie z tytułu pełnienia służby i nie podlegają składkom na ubezpieczenia społeczne, a opłacają składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Funkcjonariusze, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny są traktowani na równi z innymi podatnikami i mają możliwość skorzystania z dopuszczalnych prawem ulg.
Prawo do emerytury plus kryterium wiekowe
„Aktualnie nie przewidujemy wprowadzenia zmian w uldze PIT-0 dla seniorów. Z założenia ulga ta ma być bodźcem do aktywizacji zawodowej starszych osób, które mimo nabycia uprawnień emerytalnych i rentowych zdecydują się na czasową rezygnację z ich pobierania celem wypełnienia warunków do zwolnienia z podatku dochodowego przychodów. Stąd limit wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (także emerytowanych strażaków, policjantów i żołnierzy - red.)” - wyjaśnia resort.
Oznacza to, że będący już w wieku emerytalnym policjanci, strażacy i żołnierze (i też jeszcze np. hutnicy i górnicy), którzy pracują i nie pobierają świadczenia z MSWiA czy MON, muszą osiągnąć powszechny wiek emerytalny, żeby nie płacić podatku dochodowego. Bo choć prawo do emerytury nabyli, nie spełniają dodatkowego kryterium wieku, nie ukończyły 60 lub 65 lat.
