Spis treści
- Ulga dla pracujących seniorów dotyczy kobiet, które ukończyły 60 lat i mężczyzn po 65. roku życia -przypomina Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.
Ulga senioralna - ile można zarabiać, żeby nie płacić podatku?
- Zwolniona z podatku jest kwota przychodu, która nie przekracza 85 528 zł w roku (tzn. pierwszy próg podatkowy red.). Jeśli senior przekroczy limit ulgi, do dochodów podlegających skali podatkowej zastosowana zostanie kwota wolna w wysokości 30 000 zł - dodaje Bartosz Stróżyński.
Ulga obejmuje przychody:
- ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy;
- umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy PIT;
- zasiłku macierzyńskiego;
- pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej skalą podatkową, 19 % podatkiem liniowym albo 5 % stawką podatku (tzw. Ulga IP Box) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że podatnik podlega ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy.
Kto nie skorzysta z ulgi senioralnej?
- Ulga zwalniająca z podatku dotyczy zarówno seniorów, którzy nie mają jeszcze ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej, a osiągnęli powszechny wiek emerytalny, jak i również tych, którzy mają ustalone prawo do tych świadczeń, lecz ich nie pobierają. Z ulgi nie skorzystają osoby, które po ukończeniu 60 /65 lat pobierają emeryturę i dorabiają - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak wiadomo, dłuższa aktywność zawodowa przekłada się na wyższą emeryturę. Pracując dłużej, możemy liczyć na wyższe świadczenie. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń.
Ulga o PIT 0 - trzeba złożyć wniosek!
Żeby skorzystać z preferencji podatkowej, seniorzy, którzy pracują na umowę o pracę, umowę zlecenie muszą złożyć odpowiednie oświadczenie do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy.
Co ważne, jeśli zaczną pobierać emeryturę czy rentę rodzinną, to mają obowiązek poinformować o tym swojego pracodawcę lub zleceniodawcę. Po otrzymaniu takiej informacji przestanie on stosować ulgę najpóźniej od następnego miesiąca.
- Podstawa prawna ulgi dla seniorów to art. 21 ust. 1 pkt 154 i ust. 39 oraz 44 ustawy PIT. Obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku.
Pracujący emeryt mundurowy - na jakich zasadach skorzysta?
Przyjrzyjmy się teraz zasadom dla emerytów mundurowych, którzy prawo do świadczeń uzyskują w młodszym wieku niż powszechny, obecnie po 25 latach pracy, wcześniej było 15. Często więc nie przekroczyli 60 i 65.
W komunikacie Ministerstwa Finansów czytamy, że wprowadzenie ulgi dla pracującego seniora w służbach mundurowych (zwolnienie z podatku do kwoty 85 528 zł), wszystkie wprowadzone ulgi w PIT - dla młodych do 26 roku życia, na powrót oraz dla rodziców czworo dzieci, dotyczy wszystkich podatników, czyli m.in. tych, którzy otrzymują uposażenie z tytułu pełnienia służby i nie podlegają składkom na ubezpieczenia społeczne, a opłacają składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Funkcjonariusze, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny są traktowani na równi z innymi podatnikami i mają możliwość skorzystania z dopuszczalnych prawem ulg.
Prawo do emerytury plus kryterium wiekowe
„Aktualnie nie przewidujemy wprowadzenia zmian w uldze PIT-0 dla seniorów. Z założenia ulga ta ma być bodźcem do aktywizacji zawodowej starszych osób, które mimo nabycia uprawnień emerytalnych i rentowych zdecydują się na czasową rezygnację z ich pobierania celem wypełnienia warunków do zwolnienia z podatku dochodowego przychodów. Stąd limit wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (także emerytowanych strażaków, policjantów i żołnierzy - red.)” - wyjaśnia resort.
Oznacza to, że będący już w wieku emerytalnym policjanci, strażacy i żołnierze (i też jeszcze np. hutnicy i górnicy), którzy pracują i nie pobierają świadczenia z MSWiA czy MON, muszą osiągnąć powszechny wiek emerytalny, żeby nie płacić podatku dochodowego. Bo choć prawo do emerytury nabyli, nie spełniają dodatkowego kryterium wieku, nie ukończyły 60 lub 65 lat.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Natasza Urbańska mówi o rozwodzie z Józefowiczem. "Wielkie szczęście"
- Krzan zebrało się na podsumowania i odsłoniła brzuszek. Jest czego gratulować?
- Wyciekły niepokojące zdjęcia Margaret. Tak nas promuje przed Francuzami. Wstyd?
- Wypełniony kościół na pogrzebie Zbigniewa Lwa-Starowicza. Jeden szczegół łamie serce