Relacja Erwina Lahosena, szefa pionu II Abwehry do spraw dywersji i sabotażu, mówiąca o stratach dywersantów, także w Bydgoszczy, to jeden z setek dokumentów, które znalazły się w najnowszej książce IPN.
Na początku przyszłego tygodnia do bydgoskiej delegatury IPN dotrze książka poświęcona wydarzeniom z 3 i 4 września 1939 r. Przypomnijmy - w pierwszych dniach wojny w Bydgoszczy, również w innych miastach regionu (m.in. w Inowrocławiu) i Polski dali znać o sobie niemieccy dywersanci. Obszerna publikacja jest plonem pracy specjalnego zespołu historyków, który IPN powołał jesienią 2003 r. Badacze postawili sobie ambitny cel: odszukać w polskich i zagranicznych archiwach dokumenty traktujące o wypadkach, które niemiecka propaganda nazwała "bydgoską krwawą niedzielą".
- Ta publikacja nie ma precedensu w dziejach badań nad wydarzeniami, do których doszło 3 i 4 września - podkreślał, już po zakończeniu etapu poszukiwań źródeł dr Tomasz Chinciński, historyk z delegatury IPN, sekretarz zespołu.
Poszukiwania dokumentów prowadzono m.in. w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie oraz zagranicznych placówkach, np. w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie, w archiwach niemieckich i rosyjskich.
Jak nas poinformował dr Marek Szymaniak na 17 listopada Delegatura IPN wraz z Urzędem Miasta przygotowują promocję książki. - Będzie prawie cały zespół historyków, którzy poświęcili kilka lat na kwerendy w archiwach. Tego dnia w sprzedaży, w ratuszu znajdzie się 200 egzemplarzy książki. Prawdopodobnie w promocji weźmie udział prezes IPN Janusz Kurtyka - mówi dr Szymaniak.
Książkę będzie można kupić już w przyszłym tygodniu w bydgoskiej delegaturze. Cena - 55 zł.