Spis treści
Jeszcze w ubiegłym roku wysokość świadczenia honorowego była zróżnicowana i uzależniona od tzw. kwoty bazowej, obowiązującej w dniu setnych urodzin jubilata. Dlatego seniorzy otrzymywali świadczenia w różnej wysokości.
- Raz przyznana "honorowa emerytura" pozostawała niezmienna i była wypłacana w tej samej kwocie przez całe życie. Przepisy prawne zmieniły się 1 stycznia 2025 roku i zostały uregulowane ustawą - mówi Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Tyle wynosi świadczenie honorowe w 2025 roku
Dla seniorów, którzy nabyli prawo do dodatkowej gratyfikacji po 29 lutego 2024 roku, ustalono kwotę tego świadczenia wynoszącą 6246,13 zł brutto. Świadczenia honorowe wypłacane do 31 grudnia 2024 roku w niższej wysokości zostały z urzędu podwyższone w terminach płatności w styczniu 2025 roku.
Zgodnie z nowymi przepisami, co roku w marcu kwota świadczenia honorowego będzie waloryzowana. Zatem po podwyżce, od 1 marca 2025 roku, nowa wysokość dla osób, które ukończyły sto lat i więcej wynosi 6589,67 zł brutto.
Jak otrzymać świadczenie honorowe?
Osoby, które ukończyły 100 lat, posiadają obywatelstwo polskie oraz mają prawo do emerytury lub renty, otrzymują świadczenie honorowe z urzędu. Oznacza to, że nie muszą składać w tej sprawie wniosku. Decyzję o przyznaniu świadczenia honorowego stulatek otrzyma z odpowiedniego organu emerytalnego lub rentowego takiego jak:
ZUS,
KRUS,
Wojskowe Biuro Emerytalne,
Zakład Emerytalno-Rentowy MSWIA czy
Biuro Emerytalne Służby Więziennej.
Inaczej jest z seniorami, którzy nie pobierają emerytury lub renty z żadnej instytucji. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia. Wniosek może również złożyć członek rodziny w imieniu stulatka.
W sytuacji, gdy jedna osoba ma prawo do świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych przez dwa różne organy, świadczenie honorowe przyzna i będzie wypłacał ZUS.
Tyle osób w Kujawsko-Pomorskiem dostaje świadczenie honorowe
W województwie kujawsko-pomorskim "bonus za wiek" z ZUS-u otrzymuje 224 osoby, które ukończyły 100 lat i więcej. Oddział ZUS w Toruniu wypłaca 110 takich świadczeń, podczas gdy Oddział ZUS w Bydgoszczy- 114 honorowych dodatków. Jedna z najstarszych beneficjentek, otrzymująca honorową premię z toruńskiego oddziału ZUS, ma 109 lat i obecnie mieszka w Gdańsku.
- Najstarszy beneficjent ma 104 lata i mieszka w Szwajcarii. Najstarsza seniorka oraz najstarszy senior, którzy otrzymują świadczenie honorowe z bydgoskiego oddziału ZUS, również mają 104 lata. Nestorka mieszka w powiecie chojnickim, natomiast nestor w Bydgoszczy - mówi Krystyna Michałek.
Z kolei KRUS w województwie kujawsko-pomorskim wypłaca dodatek dla 100-latka 91osobom.
- Najstarsza beneficjentka ma 107 lat i mieszka w Toruniu. Ta pani urodziła się w lipcu 1917 roku - mówi Iwona Aderjahn, kierownik referatu w Wydziale Świadczeń KRUS Oddział Regionalny w Bydgoszczy.
