Premia dla młodych i restrukturyzacja małych gospodarstw 2021 - do kiedy nabór w ARiMR?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnicy mają więcej czasu na złożenie wniosku o wsparcie z ARiMR
Rolnicy mają więcej czasu na złożenie wniosku o wsparcie z ARiMR pixabay.com/GoranH
Udostępnij:
Oba nabory trwające od końca marca miały pierwotnie zakończyć się 29 maja, jednak termin zarówno w przypadki premii dla młodych rolników, jak i restrukturyzacji małych gospodarstw przedłużono o miesiąc. W ramach premii dla młodych rolników można otrzymać 150 tys. zł. Pomoc na restrukturyzację wynosi 60 tys. zł bezzwrotnej pomocy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że dotychczas w ramach PROW 2014-2020, przyznała premie blisko 25 tys. młodych rolników, którzy otrzymali w sumie ok. 3 mld zł; z kolei z pomocy na restrukturyzację małych gospodarstw skorzystało 45 tys. osób (łącznie ponad 2,7 mld zł). Kolejni rolnicy maję szanse na pieniądze, jeśli złożą wniosek do 30 czerwca 2021 roku.

Premie dla młodych rolników 2021

To wsparcie kierowane do osób, które m.in. w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat, posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub uzupełnią je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Kolejne wymagania:

  • Wnioskujący powinni być właścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni co najmniej 1 hektara.
  • Muszą też prowadzić działalność rolniczą – nie wcześniej jednak niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
  • Młody rolnik powinien również posiadać lub utworzyć - najpóźniej w ciągu 9 miesięcy od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy - gospodarstwo o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 tys. euro do 150 tys. euro.
  • Powierzchnia takiego gospodarstwa powinna być równa co najmniej średniej powierzchni gospodarstwa w kraju (w 2020 roku było to 11,04 ha), a w województwach o średniej powierzchni gospodarstwa niższej od średniej krajowej powinna osiągnąć wielkość średniej wojewódzkiej.
  • Innym warunkiem, który rolnik musi spełnić, jest przedłożenie biznesplanu dotyczącego rozwoju gospodarstwa.

Restrukturyzacja małych gospodarstw 2021

O pieniądze z PROW 2014-2020 na restrukturyzację może starać się rolnik posiadający gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 hektar użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej.

  • Wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie powinna przekraczać 13 tys. euro.
  • Wniosek może złożyć osoba zarówno ubezpieczona w KRUS-ie, jak i w ZUS-ie.
  • Nie ma również zakazu jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na etacie.
  • Trzeba natomiast spełnić jeszcze inny warunek – przychody z działalności rolniczej muszą stanowić co najmniej 25% wszystkich przychodów.

To też może Cię zainteresować

W ramach premii dla młodych rolników można otrzymać 150 tys. zł. Środki te będą wypłacane w 2 ratach na wniosek rolnika (120 tys. zł po spełnieniu warunków do przyznania pomocy, 30 tys. zł po realizacji biznesplanu). Na restrukturyzację gospodarstwa można uzyskać 60 tys. zł bezzwrotnej premii w 2 ratach na wniosek rolnika (48 tys. zł po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy, 12 tys. zł po prawidłowej realizacji biznesplanu).

Na co można dostać pieniądze z premii i na restrukturyzację?

Obie premie muszą zostać w całości przeznaczone na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. W przypadku młodych rolników min. 70% pomocy należy zainwestować w środki trwałe, natomiast jeśli chodzi o właścicieli małych gospodarstw jest to min. 80%. Przyznane przez ARiMR wsparcie można wydać np. na przebudowę lub remont budynków czy kupno nowych maszyn. Premie można wykorzystać na zakup gruntów, stada podstawowego zwierząt czy zakładanie sadów i plantacji wieloletnich gatunków użytkowanych efektywnie dłużej niż 5 lat.

Źródło: ARiMR

Krzysztof Ciecióra z Ministerstwa Rolnictwa we Władysławowie

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krista Dixon

The Best opportunities To Earn $62,000/Month. We all spend a lot of time on social media every day – Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter, and the list goes on. If you’re used to getting a lot of likes or comments, or if you’re great at motivating others through your posts, you might want to consider turning this into a profession.GFyu It appears unbelievable but you won’t forgive yourself

if you do not check it______P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Dodaj ogłoszenie