https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny rzepaku 2021 najwyższe w historii, zapowiada się dobry zarobek. Sytuacja rzepaku w Polsce i Europie

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W Polsce zapowiada się rekordowo duża powierzchnia uprawy rzepaku i ceny najwyższe w historii uprawy tej rośliny w kraju. Wskazywał na to Juliusz Młodecki podczas konferencji Eurorzepak. On i przedstawiciele organizacji roślin oleistych z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Czech mówili o kondycji i sytuacji rzepaku w sezonie 2021.

Sytuacja rzepaku w Polsce. Zapowiada się dobry rok i wysokie ceny

- W Polsce w sezonie 2020-2021 po raz pierwszy zbliżyliśmy się do powierzchni 1 mln ha, tak zakładamy - mówił Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych w czasie konferencji Eurorzepak.

- Jesteśmy jednym z niewielu krajów, gdzie powierzchnia wzrosła - dodaje. Jednocześnie przypomina, że rzepaku nie można siać byle gdzie, ma swoje wymagania. - Musi być zapewnione odpowiednie następstwo roślin. Może jeszcze o 10% można zwiększyć powierzchnię zasiewów w Polsce.

To też może Cię zainteresować

Zbiory w tym momencie zapowiadają się dobrze, rośliny są w dobrej kondycji. Dobre warunki panowały jesienią. Nie było też specjalnych strat w okresie wiosennym. Juliusz Młodecki szacuje, że opóźnienie wegetacyjne spowodowane zimną wiosną wynosi ok. 10 dni.

- Na ten moment rzepak zapowiada się nieźle. Ceny również zapowiadają się dobrze, najwyższe w historii. Kontrakty opiewają na 2,4 tys. zł/t. Takich cen nigdy nie było. Kontrakt trzeba zawrzeć w sposób rozsądny, aby wykonać. Jest szansa, że w tym roku plantatorzy nieźle zarobią - dzieli się optymistycznym przewidywaniem.

W Niemczech nieco mniej rzepaku z powodu suszy

Stephan Arens, przedstawiciel organizacji roślin oleistych w Niemczech: - Mamy trochę mniej niż 1 mln ha, ok. 910 tys. ha. Był to najchłodniejszy okres od wielu lat, ale zakładamy, że również osiągniemy dobry poziom plonów. Będzie to ok. 3,6-3,7 t. na ha. Nie jest to poziom z zeszłych lat - zaznacza Arens.

Powodem mniejszej powierzchni uprawy rzepaku w Niemczech ma być pogoda- było za sucho, zimny kwiecień. Poziom wilgotności spadł bardzo nisko. - Mieliśmy suchą wiosnę, to nowe zjawisko. Musimy poczekać czy to zmiana klimatu, czy ekstremum. Drugi powód - zarządzanie powierzchniami. To wymagająca roślina. Zakaz pewnych środków utrudnił sytuację, używanie zapraw wpływa na efektywność uprawy.

To też może Cię zainteresować

- Ważnym czynnikiem są ceny w ostatnich latach. W Niemczech wynoszą teraz ok. 600 euro, a rezerwy zostały wykupione. - Wielu rolników żałuje, że sprzedali wcześnie za niskie ceny, nikt nie spodziewał się wzrostu cen - Stephan Arens. W najbliższy sezonie spodziewane jest 520-580 euro za tonę. Ceny oleju rzepakowego również wzrosły.

Rzepak w Hiszpanii - powierzchnia uprawy maleje

- Nadal mamy uprawy rzepaku, ale koncentrujemy się na oliwie z oliwek i słoneczniku - mówi Pedro Gallardo z Hiszpaniu. Rzepak nie zajmuje aktualnie dużych obszarów - ok. 60 tys. ha, powierzchnie maleją. - To uprawa malejąca ze względu na zmiany w strukturze upraw rolnych, w sektorze przetwórstwa - opowiada. Przypomina, że w 1981 r. były wypadki z zatruciem oleju rzepakowego, co doprowadził do problemu wizerunkowego.

- Cierpimy ze względu na suszę, 40-42 stopnie już w czerwcu. Musieliśmy wdrożyć odpowiednie narzędzia pozwalające na ratowanie upraw. Bardzo trudno uprawiać rzepak w takich warunkach. Ceny najkorzystniejsze są w odniesieniu do słonecznika - nakreśla sytuację Pedro Gallardo. Do 2010 r. w Hiszpanii uprawiano ok. 800 tys. ha.

- Od tamtego czasu brakuje narzędzi, by w odpowiedni sposób uprawiać rzepak. Rolnicy decydują się na słonecznik. Latem nie możemy uprawiać rzepaku.

Uprawa rzepaku w 2021 roku w Czechach i Francji

doc. Ing. Zdeněk Linhart, Czechy: - Nadal to popularna roślina. W Czechach mamy 340 tys. ha. Przez ostatnie 3 lata powierzhcnia o 5% zmniejszała się. Sytuacja wygląda dosyć dobrze, ceny obiecujące. Jeśli porównany to do rynku nieruchomosci - wzrost o 20%.

Claude Soudé, Francja: - We Francji ceny dobre: 630-640 euro za tonę dla przyszłych zbiorów, ale od 3 lat sytuacja jest skomplikowana dla producentów - mówi. Jako jeden z czynników wymienia klimat - duże trudności, susza w czasie wysiewu.

- We Francji od lat dużo okresów suszy do jesieni, co nie sprzyja. Ceny nie były dobre, były obawy. Problem z rynkami zbytu na biopaliwa, teraz sytuacje się wyklarowała, Trudności z ochroną upraw - podaje kolejne składowe. We Francji od lat nie wolno używać neonikotynoidów. W niektórych regionach produkcja zniknęła. Mamy może poniżej 900 tys. ha. Polska może być pierwszym producentem unijnym. Nie spodziewamy się wzrostu ponad 3 tony na ha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Eva Torian

I earned $15000 ultimate month by using operating online only for 5 to 8 hours on my computer and this was so smooth that i personally couldn’t accept as true with before working on this website.FVgy if you too need to earn this sort of huge cash then come and be part of us. do this internet-website online…………

See_______ P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska