Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premia na osłodę dla plantatorów buraków związanych z Krajową Spółką Cukrową

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Koszty związane z uprawą buraków cukrowych rosną od wielu miesięcy.
Koszty związane z uprawą buraków cukrowych rosną od wielu miesięcy. Lucyna Talaśka-Klich
Plantatorzy buraków cukrowych twierdzą, że koszty uprawy tak wzrosły, że niektórzy chcą zrezygnować z produkcji. Żeby ulżyć plantatorom Krajowa Spółka Cukrowa ustanowiła premię - 1000 zł/ha.

- Koszty produkcji rosną systematycznie i dlatego niektórzy już zrezygnowali z uprawy buraków, wielu się nad tym zastanawia - mówi Józef Pawela, przewodniczący Rady Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Spółce Cukrowej, plantator z Wylatowa (pow. mogileński). - Niektórzy nawet już odebrali nasiona buraków, ale je oddali, gdy obliczyli ile musieliby dopłacić do każdego hektara.

Premia pomoże przetrwać trudny czas

Józef Pawela wylicza: - Średni plon buraków wynosi 60 ton z hektara. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że Krajowa Spółka Cukrowa oferuje plantatorom najlepsze warunki w Polsce, to przy stawce 35 euro za tonę buraków kontraktowanych (o polaryzacji co najmniej 16 proc.) i tak rolnicy mogliby dopłacać do produkcji.

Dodaje, że już teraz koszt uprawy buraków zbliża się do ok. 10 tys. zł za hektar! - A sytuacja na świecie jest taka, że trudno przewidzieć, ile za jakiś czas mogą kosztować np. nawozy czy inne środki do produkcji rolnej. Dlatego niektórzy rolnicy boją się ponosić ryzyko i rezygnują z tej uprawy.

Plantatorów ubyło, można ich zatrzymać

Szymon Smajdor, rzecznik KSC podaje, że w kampanii cukrowniczej 2021 z Cukrownią Kruszwica współpracowało 3 517 plantatorów, z Cukrownią Nakło – 1 224. Z kolei w kampanii cukrowniczej 2022 liczba plantatorów w przypadku Cukrowni Kruszwica zmalała do 3 288, zaś w Cukrowni Nakło tylko nieznacznie - do 1 217 (to stan na 28 marca br.)

- Żeby pomóc rolnikom Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC wnioskowała o ustanowienie dodatkowej premii - dodaje Józef Pawela. - Cieszę się, że zarząd Krajowej Spółki Cukrowej podjął bardzo rozsądną decyzję i zgodził się na premię - 1000 zł netto za każdy hektar plantacji buraka cukrowego zasianego w sezonie 2022.

Zarząd spółki chce rozmawiać z rolnikami

Pawela podkreśla, że bardzo istotne jest również to, iż stawka za buraki może się zmienić. - Karty są ciągle w grze - dodał przewodniczący Rady Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC. - Jeżeli cena cukru i warunki finansowe spółki na to pozwolą, to stawka za buraki dostarczane do KSC może się jeszcze zmienić. Przypomnę, że zaczynaliśmy od 28 euro za tonę buraków kontraktowych. Najważniejsze, że zarząd wciąż chętnie z nami rozmawia. Uzgodniliśmy, że w sierpniu wrócimy do tematu, by rolnicy nie dopłacali do produkcji.

- Dzięki tej premii jest szansa, że uprawa buraków cukrowych będzie opłacalna - uważa Aleksander Decowski, dyrektor biura Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy. - Ale wiele zależeć będzie także od warunków atmosferycznych, bo to przełoży się na wielkość i jakość plonów.

Na razie pogoda nie sprzyja plantatorom buraków, bo nasiona czekają na deszcz w bardzo suchym gruncie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska