Premie dla młodych rolników 2015 - terminy, zasady, wnioski - PROW 2014-2020

Redakcja
- 20 sierpnia rozpoczynamy nabór wniosków na działanie młody rolnik w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – zapowiedział podczas konferencji prasowej w środę 22 lipca minister rolnictwa Marek Sawicki.

- Unia Europejska to region, w którym rolnictwo bardzo szybko się starzeje – młodych rolników jest zaledwie 7,5% - mówił Sawicki. I dodał: - Polska jest na tym tle krajem rolników młodych, gdyż na 1,3 mln złożonych wniosków, co najmniej 1/3, to wnioski (466 tys.) złożone przez rolników, którzy nie przekroczyli 40. roku życia - podał. Zasługą takiego stanu zdaniem ministerstwa sa realizowane programy wsparcia dla młodych gospodarzy. 

Wnioski o premie dla młodych rolników można składać od 20 sierpnia do 16 września w biurach powiatowych ARiMR

 

Z premii na rozpoczęcie działalności rolniczej dotychczas skorzystało około 50 tys. gospodarstw, informuje MRiRW. Premie dla młodych rolników z PROW 2007-2013 trafiły do 36 tys. rolników, w nowej perspektywie przewidziano 29 tys. beneficjentów. Agencja Reestrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zacznie przyjmować wnioski 20 sierpnia. Młody rolnik w ramach premii (bezzwrotnego wsparcia) otrzymuje 100 tys. zł na rozwój.

Andrzej Gross, prezes ARiMR przypomniał warunki, jakie muszą spełnić starający się o wsparcie młodzi rolnicy. Zaznaczył m.in. konieczność zwiększenia wielkości ekonomicznej gospodarstwa o 10% po 3 latach od otrzymania pomocy.

 

Dla kogo premia młodego rolnika?

 

Najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie będzie przyznawane tylko tym gospodarzom, którzy już rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego, ale prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący rozpoczną dopiero po złożeniu wniosku o premię. O premię może się starać osoba, która:

  • ma nie więcej niż 40 lat, 
  • posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe 
  • po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem, co oznacza, że do dnia złożenia wniosku nie prowadziła gospodarstwa rolnego jako kierujący, 
  • stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed jego złożeniem.

Inne wymagania?

  1. wielkości ekonomicznej gospodarstwa (SO), która nie może być mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro.
  2. powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie rolnym musi być co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach o średniej niższej niż krajowa – średniej wojewódzkiej i nie większa niż 300 hektarów. 
  3. przynajmniej 70% minimalnej wielkości stanowi przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (JST). 

 

Kto nie dostanie wsparcia? Gospodarstwa, których głównym kierunkiem produkcji będzie: chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne, prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej. Rolni korzystający z premii będzie musiał prowadzić uproszczoną rachunkowość w gospodarstwie. Kolejne zobowiązanie? W wyniku realizacji biznesplanu wartość ekonomiczna gospodarstwa wzrośnie co najmniej o 10%.

Premia 100 tys. zł będzie wypłacana w dwóch ratach: I - 80% - po spełnieniu przez beneficjenta, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, warunków z zastrzeżeniem których została wydana ww. decyzja; II - 20% - po realizacji biznesplanu.

 

Źródła opracowania: minrol.gov.pl, arimr.gov.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie