https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki przyjedzie do Bydgoszczy upamiętnić ofiary niemieckich zbrodni z jesieni 1939 r.

oprac. jt
Premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. Adam Jankowski/zdjęcie ilustracyjne
W sobotę (3 września) o godz. 14 na Starym Rynku odbędzie się uroczystość upamiętniająca ofiary niemieckich zbrodni jesieni 1939 roku w Bydgoszczy, na którą ma przybyć premier Mateusz Morawiecki.

W sobotę, 3 września 2022 r., o godz. 14 na Starym Rynku odbędzie się uroczystość upamiętniająca ofiary niemieckich zbrodni jesieni 1939 roku w Bydgoszczy. Jak poinformował rzecznik wojewody Tomasz Wiśniewski, w sobotnim wydarzeniu przewidywany jest udział premiera Mateusza Morawieckiego. Organizatorami uroczystości są: Łukasz Schreiber - minister w Kancelarii Premiera oraz Mikołaj Bogdanowicz - wojewoda kujawsko-pomorski.

Według kalendarium historycznego, zamieszczonego z okazji 30. rocznicy wybuchu II wojny światowej w „Kalendarzu Bydgoskim” wydanym w 1969 roku przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, już 2 września nad Bydgoszczą pojawiły się niemieckie samoloty, które zbombardowały przepełniony ludnością dworzec kolejowy oraz ulice północnej części miasta.

- Wśród około 25 zabitych, pochowanych na cmentarzu nowofarnym - wiele kobiet i dzieci - czytamy w „Kalendarzu Bydgoskim”.

W nocy z 2 na 3 września w lesie gdańskim Niemcy spuszczają desant.

Broniąca Bydgoszczy 15 Dywizja Piechoty odparła kilka ataków ze strony niemieckiej. Tego samego dnia otrzymała jednak rozkaz wycofania się w kierunku Inowrocławia. Wycofujące się oddziały zostały ostrzelane przez niemieckie bojówki, 3 września w Bydgoszczy zaczęła się zaplanowana dywersja niemiecka.

Dla celów propagandowych, za którymi stał Joseph Goebbels, wydarzenia 3 września nazwano „krwawą niedzielą” i posłużyły za pretekst do odwetu na Polakach, jaki zaczął się tuż po zajęciu Bydgoszczy, 5 września.

Do pierwszych publicznych egzekucji na Starym Rynku doszło 9, 10 i 11 września. Jak opisywali autorzy książki „Zbrodnie hitlerowskie – Bydgoszcz 1939” Janusz Gumkowski i Rajmund Kuczma, Polaków spędzonych na rynek przed egzekucją bito kolbami, zmuszano do padania i wstawania oraz stania godzinami z podniesionymi rękami.

W kolejnych miesiącach w dolinie śmierci w Fordonie zostało zamordowanych ok. 1500 osób - tu pierwsza egzekucja mieszkańców Bydgoszczy miała miejsce 10 października 1939 r. Jak podawali Stanisław Bator i Rajmund Kuczma w publikacji: Fordon „Dolina Śmierci”, ofiary na miejsce zbrodni były transportowane ciężarówkami – najczęściej z miejsc uwięzienia, takich jak bydgoski Internierungslager. Po odebraniu wierzchniej odzieży i kosztowności, skazańców zabijano strzałami w tył głowy lub (rzadziej) ogniem broni maszynowej. Rannych dobijano strzałami z broni krótkiej, kolbami karabinów, a czasem po prostu zasypywano żywcem.

Szacuje się, że przez cztery pierwsze miesiące okupacji Niemcy zamordowali w tajnych bądź publicznych egzekucjach nawet do 5000 mieszkańców Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego.

Premier Mateusz Morawiecki przyjedzie do Bydgoszczy upamiętnić ofiary niemieckich zbrodni z jesieni 1939 r.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska