Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezenty z okazji Pierwszej Komunii Świętej 2022. Oto, co dostają dzieci w tym roku

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to czasem prawdziwa walka o prezenty.
Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to czasem prawdziwa walka o prezenty. Dariusz Bloch
Rower wciąż jest numerem 1 na komunię. Na liście komunijnych prezentów są także: tablety, laptopy, smartfony, aparaty fotograficzne. Coraz popularniejsze są podarunki w formie emocji lub vouchery
od 16 lat

Jasiu z Bydgoszczy do komunii przystąpił 22 maja.

- Już nie mógł się doczekać tego dnia. Długo przed komunią tłumaczyliśmy mu z mężem, że prezenty nie są najważniejsze, ale sam fakt, że przyjmie Pana Jezusa do swojego serca. Na szczęście, Jasiu ma bardzo rozsądne koleżanki i kolegów w klasie i nie było wśród dzieci licytacji na prezenty. My z dziadkami z obu stron złożyliśmy się na wymarzony rower. Chrzestni kupili elektronikę, a pozostali goście przynieśli koperty z pieniędzmi. Ulokowaliśmy je na koncie. Gdy tylko Jasiu będzie miał jakąś potrzebę, to wypłacimy z konta i pójdziemy do sklepu. Syn opowiadał, że dzieci z klasy na komunię również dostały głównie rowery, gry komputerowe, konsole PS4 czy tablety - opowiada pani Agnieszka, mama chłopca.

Prezenty w formie emocji i vouchery coraz popularniejsze

Na początku ubiegłego stulecia, ze względu na trudne czasy, jak również duchowe podejście do samej ceremonii, prezenty ograniczały się do minimum. Dziecko otrzymywało cukierki, pamiątkowy obrazek, a co bogatsi biżuterię. W latach 90-tych zaczęły królować kultowe już zegarki z melodyjką, rowery górskie - koniecznie z wieloma przerzutkami lub BMX. Jednak czasy się zmieniły.

Jakie prezenty komunijne są obecnie najpopularniejsze?

Jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń „Jak Polacy dobierają prezenty do okazji”, co trzeci Polak obecnie na komunię najchętniej wręcza tradycyjny rower. Drugą kategorią są prezenty drogie i materialne takie jak tablety, laptopy, smartfony, aparaty fotograficzne.

Coraz częściej Polacy idą z duchem czasu i wręczają prezenty w formie emocji lub vouchery. Co ciekawe, najmniej osób wskazało, że prezenty powinny nawiązywać do duchowego aspektu uroczystości.

- Przez prezent najczęściej rozumiemy coś materialnego. Coraz częściej jednak uważamy, że ludzie są szczęśliwsi przeżywając określone doświadczenia niż dostając przedmioty materialne. Dziecko to kształtujący się przez otoczenie młody człowiek, ciekawy świata i otwarty na nowe doświadczenia. Zauważamy, że bliscy coraz częściej chcą podarowywać coś, co pozostanie w pamięci młodego człowieka, a nie zostanie rzucone w kąt. Zaletą prezentów w formie emocji jest również ich oryginalność. Możemy mieć pewność, że nasz prezent będzie niepowtarzalny i dostarczy wiele przyjemnych wrażeń - komentuje Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Nie dajmy się zwariować i nie ulegajmy presji otoczenia

Psychologowie zwracają uwagę, byśmy uświadomili dziecku, że w dniu Pierwszej Komunii Świętej prezenty nie są najważniejsze. To ma być dla niego przede wszystkim przeżycie duchowe oraz czas spędzony z osobami mu najbliższymi. Niestety, wielu z nas ulegnie presji, by wybrać drogi prezent na komunię.

Maria Szuster, psycholog z Ośrodka Edukacji i Psychoterapii „Ego” w Bydgoszczy, zaznacza, że mechanizm porównywania się, zazdroszczenia, chęci bycia lepszym od innych jest w każdym z nas głęboko zakorzeniony.

- Jeśli nie ma już kwestii stroju, w której można rywalizować, bo wszystkie dzieci mają alby, nieświadomie szukamy innych obszarów. Myślę, że chęć bycia lepszym od innych może pojawić się przede wszystkim w kwestii prezentów. Ale nie tylko. Może się przejawiać również w liczbie gości, długości uroczystości w kościele, liczbie spotkań przygotowujących do komunii czy też surowości księdza egzaminującego z katechizmu. Dlatego warto być uważnym na siebie, swoje intencje, ale i ich odbiór przez innych - mówi Maria Szuster.

Co ważne, nie dajmy się zwariować, nie ulegajmy presji otoczenia. Sami nie kupujmy bardzo drogiego prezentu, tylko złóżmy się na niego z pozostałymi gośćmi. Wtedy dziecko dostanie jeden, ale wartościowy podarunek, którym będzie się cieszyło przez lata.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska