https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezes NBP przed Trybunałem Stanu? K. Szczucki: "To podważyłoby wiarygodność Polski"

(szym)
fot. sylwia dąbrowa / polska press
We wtorek (21.11.2023) w sejmie Donald Tusk, lider Koalicji Obywatelskiej mówił, że opozycja ma wystarczającą liczbę głosów, aby postawić przed Trybunałem Stanu Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego.

- W tej chwili dysponujemy większością głosów wystarczającą, aby postawić przed Trybunałem Stanu prezesa NBP. Analizujemy tę kwestię, bo chcemy w sposób odpowiedzialny używać tego bardzo poważnego narzędzia dyscyplinującego do odpowiedzialności politycznej, czasami też karnej polityków i funkcjonariuszy najwyższego szczebla - powiedział Donald Tusk.

Poseł PiS Krzysztof Szczucki ocenił, że postawienie Adama Glapińskiego,, prezesa Narodowego Banku Polskiego przed Trybunałem Stanu spowodowałoby chaos w funkcjonowaniu banku centralnego, podważyłoby zaufanie i wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej w obszarze polityki monetarnej i gospodarczej.

- Musieliby wykazać, że prezes NBP jakimś swoim działaniem sprzeniewierzył się Konstytucji, a takie zdarzenie nie miało miejsca" - zauważył. Po drugie, jak ocenił, "spowodowałoby to niesamowity chaos w funkcjonowaniu banku centralnego, podważyłoby zaufanie i wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej w obszarze polityki monetarnej i gospodarczej". Według posła PiS "byłoby to działanie bardzo nieodpowiedzialne - powiedział poseł Krzysztof Szczucki z Prawa i Sprawiedliwości.

Polecamy

Parlamentarzysta dodał, że niektóre instytucje mają organy obsadzone kadencyjnie i trzeba poczekać do zakończenia kadencji.

- Jeżeli w danym momencie będą mieli większość, to będą mogli wybrać swojego przedstawiciela. W tej chwili powinni uszanować to, że Adam Glapiński jest prezesem NBP - dodał Szczucki.

Donald Tusk zaproponował także, aby powołać trzy komisje śledcze. Pierwszą do tzw. wyborów kopertowych, drugą do spraw afery wizowej, a trzecią do spraw Pegasusa. Pierwsza ma być powołana w najbliższy wtorek, a dwie kolejne do końca roku.

Polecamy

- to są igrzyska, które Koalicja Obywatelska chce urządzić obywatelom, aby zasłonić swoją nieudolność i brak umiejętności zajęcia się sprawami poważnymi, istotnymi dla obywateli - ocenił poseł K. Szczucki.

Jeżeli chodzi o złożony we wtorek (21.11.2023) w Sejmie projekt Koalicji Obywatelskiej dotyczący ujawnienia majątków współmałżonków przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, K. Szczucki z PiS powiedział, że jego ugrupowanie będzie analizować ten projekt i dopiero wtedy wyda opinię.

- Jesteśmy formacją polityczną konstruktywną, a nie totalną, a więc każdy pomysł będziemy merytorycznie oglądać, zanim zdecydujemy czy go popierać, czy się mu przeciwstawić" - dodał K. Szczucki z PiS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tyle w temacie
Prezesa NBP nie da się postawić przed TS bo jest on tylko jednoosobową emanacją rady nadzorczej banku, a nie jednoosobowym ciałem decyzyjnym ! Po drugie musiało by istnieć potwierdzenie dokonania przestępstwa przez niego, a więc prawomocne orzeczenie sądu.
Q
Qu
a co to jest wiarygodnosc polski jak obywatel nie ma zaufania do wlasnego panstwa bo to go robi w choooya na kazdym kroku!!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska