- W tej chwili dysponujemy większością głosów wystarczającą, aby postawić przed Trybunałem Stanu prezesa NBP. Analizujemy tę kwestię, bo chcemy w sposób odpowiedzialny używać tego bardzo poważnego narzędzia dyscyplinującego do odpowiedzialności politycznej, czasami też karnej polityków i funkcjonariuszy najwyższego szczebla - powiedział Donald Tusk.
Poseł PiS Krzysztof Szczucki ocenił, że postawienie Adama Glapińskiego,, prezesa Narodowego Banku Polskiego przed Trybunałem Stanu spowodowałoby chaos w funkcjonowaniu banku centralnego, podważyłoby zaufanie i wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej w obszarze polityki monetarnej i gospodarczej.
- Musieliby wykazać, że prezes NBP jakimś swoim działaniem sprzeniewierzył się Konstytucji, a takie zdarzenie nie miało miejsca" - zauważył. Po drugie, jak ocenił, "spowodowałoby to niesamowity chaos w funkcjonowaniu banku centralnego, podważyłoby zaufanie i wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej w obszarze polityki monetarnej i gospodarczej". Według posła PiS "byłoby to działanie bardzo nieodpowiedzialne - powiedział poseł Krzysztof Szczucki z Prawa i Sprawiedliwości.
Polecamy
Parlamentarzysta dodał, że niektóre instytucje mają organy obsadzone kadencyjnie i trzeba poczekać do zakończenia kadencji.
- Jeżeli w danym momencie będą mieli większość, to będą mogli wybrać swojego przedstawiciela. W tej chwili powinni uszanować to, że Adam Glapiński jest prezesem NBP - dodał Szczucki.
Donald Tusk zaproponował także, aby powołać trzy komisje śledcze. Pierwszą do tzw. wyborów kopertowych, drugą do spraw afery wizowej, a trzecią do spraw Pegasusa. Pierwsza ma być powołana w najbliższy wtorek, a dwie kolejne do końca roku.
Polecamy
- to są igrzyska, które Koalicja Obywatelska chce urządzić obywatelom, aby zasłonić swoją nieudolność i brak umiejętności zajęcia się sprawami poważnymi, istotnymi dla obywateli - ocenił poseł K. Szczucki.
Jeżeli chodzi o złożony we wtorek (21.11.2023) w Sejmie projekt Koalicji Obywatelskiej dotyczący ujawnienia majątków współmałżonków przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, K. Szczucki z PiS powiedział, że jego ugrupowanie będzie analizować ten projekt i dopiero wtedy wyda opinię.
- Jesteśmy formacją polityczną konstruktywną, a nie totalną, a więc każdy pomysł będziemy merytorycznie oglądać, zanim zdecydujemy czy go popierać, czy się mu przeciwstawić" - dodał K. Szczucki z PiS.
