Prezydent Bydgoszczy przygotowuje pakiet pomocy dla firm i prosi Chińczyków o pomoc

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Arkadiusz Wojtasiewicz
Podczas dzisiejszego (20.03), online'owego spotkania z mieszkańcami miasta prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski przedstawił działania ratusza w walce z koronawirusem. Jakie ulgi czekają przedsiębiorców lokalnych?

- Dwie firmy zgłosiły się do obsługi infolinii, żeby żaden sygnał od osób potrzebujących pomocy nie został bez odpowiedzi - zapewnił na wstępie prezydent Rafał Bruski. - Rzesza wolontariuszy zajmuje się kontaktem z osobami samotnymi. To oprócz działań strażników miejskich i policjantów kilkaset osób. Dziękuję im za to. Mogę jeszcze raz apelować, bądźmy otwarci na wszystkich, są osoby, które mocno psychicznie tę sytuacje przeżywają. Jeśli ktoś takiej pomocy potrzebuje, dajcie nam sygnał.

Pojawiły się też inne konkretne rozwiązania.

- Ostatnie dni to dyskusja na temat pomocy przedsiębiorcom - przypomniał Bruski. - Ale to szczebel rządu, to rząd ma pieniądze, żeby się pomocą zajmować. Poza tym jednak pan skarbnik przygotował pakiet ulg, żeby wesprzeć przedsiębiorców, żeby przetrwali. Taka pomoc jest z mojej strony deklarowana, konkretne propozycje pojawią się na stronie internetowej Bydgoszczy. Nie chciałbym jednak - bo to miejskie, nasze wspólne pieniądze - żeby po tę pomoc sięgał ktoś, kto ma duże pieniądze i zapasy. To pomoc dla tych, którzy mogą stracić pracę i mieć mniejsze zarobki.

Rafał Bruski przypomniał, że dziś podczas sesji radni poparli wniosek o przekazanie 1 mln zł na pomoc w walce z koronawirusem. - Tyle, że dziś Kraków oszacował, że byłoby to dla niego 350 mln zł, a w przypadku Bydgoszczy - 100 mln zł.

Prezydent zastrzegł też, że nie wiadomo, czy wszystkie zaplanowane na ten rok inwestycje uda się zrealizować. - W tym roku przeznaczyliśmy na nie 600 mln zł – mówił. - Na pewno będą wydłużone terminy ich realizacji. Sygnały od firm o kłopotach z dostępem do elementów potrzebnych do realizacji zamówień zaczęły już spływać.

Rafał Bruski podkreślił, że wystąpił do pomoc do Chin, do Ningbo, liczącego 8 mln mieszkańców miasta partnerskiego Bydgoszczy. - Mają doświadczenie, zwróciłem się do burmistrza Ningbo o pomoc, czekam na odpowiedź - ocenił. - Myślę, że nie zostaniemy osamotnieni.
Bruski przyznał też, że organizacja działania komunikacji miejskiej w ostatnich dniach nie była taka, jak trzeba. - Nastąpiła redukcja liczby połączeń, wiem, mogę się uderzyć w swoja pierś; zostało to źle wdrożone, drogowcy mieli korygować zmiany, żeby komunikacja racjonalnie jeździła - uznał. Wyjaśnił też, dlaczego miasto zamknęło place zabaw: - Na miejskich placach zabaw zauważyliśmy zjawisko gromadzenia się dzieci i rodziców, stąd decyzja o zamknięcia placów. Utrzymaniem porządku będzie się zajmować straż miejska. Nie jestem zwolennikiem wystawiania mandatów. Jeśli taka osoba się na prośbę strażnika oddali, zakończy się to tylko rozmową.

Miejski pakiet pomocowy ma na celu ograniczenie skutków wynikających ze szczególnej sytuacji kryzysowej w jakiej znaleźli się bydgoscy przedsiębiorcy i inne podmioty, prowadzące działalność gospodarczą, szczególnie:

 • polegającą na przygotowaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu
 • związaną z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak wystawy, kongresy, konferencje
 • twórczą związaną z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki
 • związaną ze sportem i rekreacją w szczególności: klubów sportowych, klubów tanecznych, basenów, siłowni, klubów fitness
 • związaną z projekcją filmów, nagrań wideo w kinach oraz działalnością klubów filmowych
 • związaną z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania
 • związaną z prowadzeniem kasyn (z wyłączeniem kasyn internetowych)
 • działalność bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostała działalność kulturalna
 • działalność z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego
 • działalność gastronomiczna i rozrywkowa
 • handel detaliczny: wyrobami tekstylnymi/odzieżowymi; obuwiem i wyrobami skórzanymi; meblami i sprzętem oświetleniowym; sprzętem radiowo- telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego; artykułami piśmiennymi i księgarskimi.

Przedsiębiorcy lub inne podmioty, które zostały dotknięte konsekwencjami epidemii, mogą ubiegać się o następujące ulgi w podatku od nieruchomości, czynszu najmu za lokal użytkowy oraz za dzierżawę gruntu:

odroczenie terminu płatności na okres: od 3 do 6 miesięcy
rozłożenie na raty z terminem płatności ostatniej raty - 15 grudnia 2020 r.

 • Żeby uzyskać ulgi przedsiębiorca powinien złożyć wniosek z podstawowymi dokumentami:
 • Oświadczeniem o uzyskaniu lub nieuzyskaniu pomocy de minimis
 • Formularzem informacji przy ubieganiu się o pomoc de minimis
 • Sprawozdaniem finansowym za okres 3 ostatnich lat obrotowych (np. zestawienie przychodów, rozchodów)
 • Dokumentami finansowymi za I kw. 2020 roku lub inne dokumenty obrazujące utratę płynności finansowej
 • Oświadczeniem majątkowym przedsiębiorcy – osoby fizycznej – dot. ulgi o charakterze cywilnoprawnym (najem, dzierżawa).

Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Wniosek podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym wraz z wymaganymi załącznikami, prosimy złożyć w formie:
• elektronicznej poprzez skrzynkę podawczą EPUAP
• pisemnej za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Urząd Miasta Bydgoszczy, ul. Jezuicka 1, 85-102 Bydgoszcz.

Wnioski są do pobrania ze ze strony Urzędu Miasta.

Mniej wina w Europie

Wideo

Materiał oryginalny: Prezydent Bydgoszczy przygotowuje pakiet pomocy dla firm i prosi Chińczyków o pomoc - Express Bydgoski

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Proszę o udostępnienie IP
21 marca, 22:00, Bff:

Ten pajac zwany prezydentem cały czas uprawia politykę ten osobnik jest nie godny tego urzędu

Kim ty jesteś pajacu, niegodne oddychania nieskazonym powietrzem. Koronę w gratisie dla takich jak ty

G
Gość

kończ waść wstydu oszczędź na pewno Chińczycy pomogą Bydgoszczy bo nie mają nic innego do roboty

S
Seba1978

Pamiętajcie teraz i każdego miesiąca. Bez tej pomocy grozi nam zamknięcie Radia Maryja i Telewizji Trwam" - apeluje o. Tadeusz Rydzyk. Redemptorysta prosi o wsparcie założonych przez niego mediów "w poważnej sytuacji pandemii koronawirusa". o jejka....250mln to jednak za malo.....i te dwa mercedesy od bezdomnego trzeba bedzie sprzedac......

G
Gość

Beaty z PIS i od Z. Ziobry zadbały "najlepiej"?Tak PiS wyrzucił Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Powinno koordynować walkę z koronawirusem

G
Gość
20 marca, 15:44, Gość:

Rządowy program SAMORZĄD MINUS pięknie ograbił samorządy z możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb mieszkańców. Brawo pislamistyczne świnie, brawo!

Zastanawiam się czy człowiek rodzi się z głupotą czy ją nabywa zwiekiem.

G
Gość
20 marca, 13:36, Iga:

A Putina i Merkel nie prosisz o pomoc ? To cymbał jeden, typowy Platformers. Chińczycy roznieśli zarazę , a Bruski Ich prosi o pomoc. Z polskim rządem rozmawiaj ćmoku, polski rząd Ci życie i zdrowie ratuje, a Ty nawet nie potrafisz podziękować. Włosi , Francuzi, Holendrzy, Niemcy zazdroszczą Nam że Nasz rząd tak świetnie i szybko zareagował, aby nas ochronić, a ten się przed Chińczykami płaszczy. Teraz widzicie , co to są liberałowie i lewicowcy. Zamiast przewidywać i myśleć na przyszłość , to tylko pluć na swoich i prosić się obcych potrafią

20 marca, 16:40, B.:

100% prawdy.

Brawo 100% racji

G
Gość

A gdzie są moderatorzy? Wstyd. Mierzi to bezkarne plucie i urąganie.

B
B.
20 marca, 13:36, Iga:

A Putina i Merkel nie prosisz o pomoc ? To cymbał jeden, typowy Platformers. Chińczycy roznieśli zarazę , a Bruski Ich prosi o pomoc. Z polskim rządem rozmawiaj ćmoku, polski rząd Ci życie i zdrowie ratuje, a Ty nawet nie potrafisz podziękować. Włosi , Francuzi, Holendrzy, Niemcy zazdroszczą Nam że Nasz rząd tak świetnie i szybko zareagował, aby nas ochronić, a ten się przed Chińczykami płaszczy. Teraz widzicie , co to są liberałowie i lewicowcy. Zamiast przewidywać i myśleć na przyszłość , to tylko pluć na swoich i prosić się obcych potrafią

100% prawdy.

K
Ks3
20 marca, 13:05, Mtmt:

Panie Prezydencie super pomysł z prośbą o pomoc miasta partnerskiego z Chin. Życzę sukcesów.

20 marca, 13:37, Iga:

Syfa roznieśli i ty chcesz z tamtąd jakieś produkty brać. Móżg sobie odinfekuj dałnie jeden

Iga, Ty po prostu głupia jesteś. Mam nadzieję, że za "dałna" ktoś ci liścia sprzeda.

P
POpierdująca
20 marca, 13:50, .....:

...jak donosić to do unii, a jak pomoc, to do chińczyków, hipokryzja, naciskaj makrelę bruski

fajne, zeszczałam się ze śmiechu POd monitor

G
Gość

Chłopie oszczędź sobie i nam wstydu i odejdź!

G
Gość

Panie Bruski to Unia już jest be??

Może Frau Merkel coś skapnie ze stołu europejskiego dla pana!!

Oj nieładnie olewać unię

Franz Timmermans wyślę na pana TSUE

J
Jedi

Pan nie wie co robić. Najpierw genialny pomysł z komunikacją a teraz pomoc chińczyków. Miota się Pan. Prawdziwych przywódców poznaje się w czasie kryzysu. Wstyd. Dymisja to najlepsze wyjście dla Pana.

G
Gość
20 marca, 13:36, Iga:

A Putina i Merkel nie prosisz o pomoc ? To cymbał jeden, typowy Platformers. Chińczycy roznieśli zarazę , a Bruski Ich prosi o pomoc. Z polskim rządem rozmawiaj ćmoku, polski rząd Ci życie i zdrowie ratuje, a Ty nawet nie potrafisz podziękować. Włosi , Francuzi, Holendrzy, Niemcy zazdroszczą Nam że Nasz rząd tak świetnie i szybko zareagował, aby nas ochronić, a ten się przed Chińczykami płaszczy. Teraz widzicie , co to są liberałowie i lewicowcy. Zamiast przewidywać i myśleć na przyszłość , to tylko pluć na swoich i prosić się obcych potrafią

20 marca, 13:55, Gość:

Chora i z wyjedzonym mózgiem zwolenniczka

Jareczka

Umyj zad smieciu ubecki i won

G
Gość
20 marca, 13:36, Iga:

A Putina i Merkel nie prosisz o pomoc ? To cymbał jeden, typowy Platformers. Chińczycy roznieśli zarazę , a Bruski Ich prosi o pomoc. Z polskim rządem rozmawiaj ćmoku, polski rząd Ci życie i zdrowie ratuje, a Ty nawet nie potrafisz podziękować. Włosi , Francuzi, Holendrzy, Niemcy zazdroszczą Nam że Nasz rząd tak świetnie i szybko zareagował, aby nas ochronić, a ten się przed Chińczykami płaszczy. Teraz widzicie , co to są liberałowie i lewicowcy. Zamiast przewidywać i myśleć na przyszłość , to tylko pluć na swoich i prosić się obcych potrafią

Chora i z wyjedzonym mózgiem zwolenniczka

Jareczka

Dodaj ogłoszenie