MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Grudziądza uzyskał absolutorium. Były kwiaty i... odpadający sufit. Zdjęcia

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Prezydent Grudziądza uzyskał absolutorium. W trakcie sesji doszło do incydentu: odpadł kawałek sufitu
Prezydent Grudziądza uzyskał absolutorium. W trakcie sesji doszło do incydentu: odpadł kawałek sufitu Aleksandra Pasis
- Chcę by Grudziądz był miejscem gdzie każdy mieszkaniec czuje się bezpiecznie, ma dostęp do nowoczesnej edukacji, opieki zdrowotnej, kultury na najwyższym poziomie. Wierzę, że wspólnymi siłami możemy uczynić miasto pełnym energii, inspiracji i możliwości - zwracał się do radnych Grudziądza z prośbą o udzielenie absolutorium prezydent Maciej Glamowski.

To była jedna z najważniejszych sesji w ciągu każdego roku, bo podejmowano na niej uchwały w sprawie udzielenia prezydentowi wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za 2023 rok.

Zarówno Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała politykę finansową miasta. Taką samą opinię wydała komisja rewizyjna.

Przed głosowaniem, szefowie klubów radnych wydali oświadczenia:

  • Aleksandra Drozdecka z Polski 2050: - Pozytywna opinia RIO dowodzi stabilności finansów i odpowiednio prowadzonej polityki finansowej. Klub radnych Obywatelski Grudziądz będzie głosował za przyjęciem uchwały absolutoryjnej. Chcemy zwrócić jednak uwagę na finanse, które są w obiegu poza Radą Miejską, a chodzi o finanse spółek miejskich. Pieniądze wygenerowane przez nie powinny być wykorzystywane nie tyle w sposób transparentny, ale również na jasno określonych zasadach. Powinny służyć realizowaniu zaplanowanych przez miasto polityki. W tej chwili tak się nie dzieje. Stypendia, fundusze to kierunki które należy obrać przy dysponowaniu potencjałem generowanym przez spółki.

  • Paweł Napolski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej: - 7 kwietnia grudziądzanie i grudziądzanki powiedzieli zdecydowane "tak" prezydentowi i radnym KO. Wyrazili w ten sposób votum zaufania i udzielili w pewnym sensie absolutorium za działania podejmowane na rzecz mieszkańców i rozwoju miasta.

  • Krzysztof Kosiński, szef klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość oświadczenie wygłaszał przez blisko pół godziny głównie punktując prezydenta co do prowadzonych przez niego działań w wielu obszarach funkcjonowania miasta. - Jak żyć panie prezydencie - pytał Krzysztof Kosiński przypominając m.in. o podwyżkach podatku od nieruchomości, czy biletów. Wspomniał o niedziałających od lat basenach odkrytych w Tarpnie i inwestycjach, które są realizowane z poślizgiem, a także w opinii klubu PiS ogromnych środkach wydatkowanych na promocję, kosztem innych zaniedbanych sfer jak choćby nieremontowane mieszkania komunalne. Dużo czasu radny PiS poświęcił długom szpitala.

Ostatecznie na 21 radnych (nieobecna była Dorota Kupis z SOG-u) 16 głosów było za udzieleniem absolutorium:

  • radni KO,

  • radni Obywatelskiego Grudziądza,

  • 1 radny SOG-u i

  • 2 radnych Lewicy.

Sześciu radnych było przeciw:

  • 5 z PiS

  • 1 niezrzeszony Roman Sarnowski przedstawiciel Czasu Grudziądza

Incydent na sesji: odpadł kawałek sufitu

W trakcie obrad Rady Miejskiej Grudziądza doszło do incydentu, z powodu którego trzeba było je przerwać ... Z klimatyzacji umieszczonej w suficie zaczęła najpierw kapać woda... a po chwili spory kawałek odpadł a wraz z nim na kablu zawisło urządzenie. W ostatnim momencie goście zdążyli wstać i odjeść. Służby techniczne ruszyły do pracy, a obrady zostały wstrzymane na godzinę...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska