Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Włocławka wyróżniony w kategorii fundusze unijne

(goz)
wa
Włocławek jest skuteczny w pozyskiwaniu funduszy unijnych - mówi prezydent Andrzej Pałucki, laureat nagrody marszałka.

- Gratulujemy. Został Pan laureatem nagrody marszałka w kategorii fundusze unijne. Co dla Pana oznacza to wyróżnienie?

- To dla mnie zaszczyt, ale też potwierdzenie, że Włocławek jest skuteczny w pozyskiwaniu funduszy unijnych, że nasze projekty są doceniane. Cieszę się z dobrej współpracy z marszałkiem, że pomimo różnic politycznych na gruncie samorządowym realizujemy wspólne inicjatywy.

Przeczytaj także:Toruńska firma wyróżniona w prestiżowym konkursie

- No to porozmawiajmy o niektórych projektach, na przykład Włocławskiej Strefie Rozwoju Gospodarczego. Opozycja denerwuje się, jeszcze nie ma tam inwestycji.

- Ja też chciałbym, żeby inwestycje już były, ale proces ich przygotowania trwa. W bydgoskiej strefie, która powstała siedem lat temu, też nie od razu były. Dopiero dwa lata temu rozpoczął się boom. W Grodzisku Mazowieckim było podobnie. Zresztą we Włocławku "Orlen" i "Energa" zapowiedziały trzy lata temu budowę elektrowni, a do tej pory żaden komin nie dymi. Ta sytuacja, że nie od razu na tereny inwestycyjne wchodzą kontrahenci, mnie więc nie przeraża. Ważne, że stworzyliśmy warunki do rozwoju przedsiębiorczości.

- Warunki do rozwoju własnych firm zyskali także początkujący przedsiębiorcy. Czy nasz inkubator jest dobrze wykorzystywany?

-Unijne wskaźniki przekroczyliśmy. W pierwszym roku działalności inkubatora mamy więcej kontrahentów niż się od nas wymaga. Mamy przekroczone wskaźniki, jeśli chodzi o wykorzystanie powierzchni biurowej, usługowej, produkcyjnej. Nie w pełni natomiast jest wykorzystana powierzchnia magazynowa, ale to się zmieni, gdy rozwijać się będą inkubatorowe firmy.

- Ostatnio na Pana wniosek Rada Miasta zdecydowała o przekazaniu Miejskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego kolejnych działek. Jakie miasto będzie miało z tego korzyści?

- Dla miasta, które jest udziałowcem Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego wniesienie aportem działek jest korzystniejsze niż przekazanie gotówki. A podwyższenie kapitału było konieczne, bo MTBS przymierza się do kolejnej inwestycji. W przyszłym roku przy ulicy Celulozowej powstanie blok z 40 mieszkaniami, których dysponentem będzie Urząd Miasta. Konieczność podwyższenia kapitału to warunek, żeby Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił kredytu na tę inwestycję Miejskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego. Na wnoszeniu aportem działek do MTBS miasto więc nie nie traci. Zyskujemy natomiast mieszkania. A dodatkowo podatek VAT od działek niezabudowanych zapłaci nie miasto, ale MTBS.

Wiadomości z Włocławka

Czytaj e-wydanie »
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska