Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problem z ustanawianiem zabezpieczeń dla kredytów i pożyczek udzielanych rolnikom ma być rozwiązany

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zmiana przepisów na ułatwić finansowanie rolnictwa
Zmiana przepisów na ułatwić finansowanie rolnictwa pixabay.com
Po grudniowej nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania cywilnego pojawiły się problemy z przyznaniem rolnikom kredytów i pożyczek. Na kłopot wskazywała m.in. Wielkopolska Izba Rolnicza, która tłumaczyła, że regulacja ta zaburzyła i uniemożliwiła sprawne finansowanie rolnictwa. Dlaczego? "Ponieważ przepisy ustawy uniemożliwiają, np. bankom, firmom leasingowym, a także innym dostawcom rolnictwa utworzenie zabezpieczeń kredytowych, leasingowych oraz zabezpieczenie kredytu kupieckiego, czy odroczonych płatności". Błąd jest naprawiany.

Podczas 35. posiedzenia Senatu 12 stycznia Senatorowie przeprowadzili m.in. drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego i ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. W kolejności projekt trafi pod obrady Sejmu, dzieli się informacjami o postępie prac Wielkopolska izba Rolnicza. To ona między innymi zabiegała o poprawę przepisów, które utrudniły finansowanie rolnictwa.

Komornik nie zabierze, ale bank kredytu rolnikowi też nie da

W grudniu 2021 roku doszło do nowelizacji ustawy Kodeks postępowania cywilnego z 2 grudnia 2021 r. i po jej podpisaniu przez Prezydenta RP 6 grudnia 2021 roku weszła ona w życie po 30 dniach. Już dzień później Wielkopolska Izba Rolnicza nagłaśniała problem, który wynika z nowych przepisów.

WIR przypomina: Ustawa przeniosła rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji do przepisów o randze ustawowej, tj. Kodeksu postępowania cywilnego.

Tym, co wzbudziło ogromne zastrzeżenia samorządu rolniczego była rezygnacja z przeniesienia do KPC normy wyrażonej obecnie w § 5 rozporządzenia, zgodnie z którą „Przepisów rozporządzenia nie stosuje się w razie równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego prowadzonego przez dłużnika”. Rezygnacja z przeniesienia tego przepisu do ustawy pozbawia bowiem bank i inną instytucję finansującą realnej szansy na odzyskanie należnych wierzytelności i tym samym – zniechęca do udzielania dalszego finansowania rolnikom, wyjaśnia WIR.

W konsekwencji regulacja ta zaburzyła i uniemożliwiła sprawne finansowanie rolnictwa, ponieważ przepisy ustawy uniemożliwiają, np. bankom, firmom leasingowym, a także innym dostawcom rolnictwa utworzenie zabezpieczeń kredytowych, leasingowych oraz zabezpieczenie kredytu kupieckiego, czy odroczonych płatności.

WIR: Obecnie nowoczesne, towarowe rolnictwo nie może się obejść bez zewnętrznego finansowania. Dotyczy to szczególnie wielkopolskich rolników. Wdrażany zielony ład w rolnictwie oznacza konieczność wdrażania nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, które niestety sporo kosztują. Rosnące ceny nawozów i innych środków produkcji również zwiększają zapotrzebowanie gospodarstw rolnych na kredyty.

Kłopot z finansowaniem rolnictwa trzeba rozwiązać

Jeszcze w grudniu (29.12.2021) odbyło się spotkanie poświęcone temu tematowi, zorganizowane przez Związek Banków Polskich, z udziałem przedstawicieli rolników, w tym:

  • Krajowej Rady Izb Rolniczych,
  • Wielkopolskiej Izby Rolniczej,
  • Podlaskiej Izby Rolniczej,
  • Lubelskiej Izby Rolniczej,
  • Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej,
  • Krajowego Związku Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych,
  • Krajowej Rady Drobiarskiej.

Po tym spotkaniu został wystosowany wspólny apel środowiska finansowego i organizacji rolniczych, wskazujący na zagrożenia dla rolnictwa, wynikające z wejścia w życie zmiany ustawy - kpc z 2 grudnia 2021 r. Jeszcze na początku stycznia 2022 swój apel do Marszałków Sejmu i Senatu, Premiera RP, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, szefów klubów i kół parlamentarnych oraz wszystkich wielkopolskich parlamentarzystów wystosowała także Wielkopolska Izba Rolnicza.

Przepisy będą poprawione, rolnik dostanie kredyt lub leasing

Projekt, o którym mowa na początku, czyli projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego i ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne, przywraca skreślony nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego z 2 grudnia 2021 r., przepis § 5 rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji.

Zgodnie z nim przepisów rozporządzenia nie stosowano w wypadku równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego prowadzonego przez dłużnika.

Proponowane rozwiązanie ma zapobiec zgłaszanym problemom z ustanawianiem zabezpieczeń wymaganych przy udzielaniu kredytów i pożyczek rolnikom. Ponadto zrezygnowano z wymogu wpisu hipoteki na rzecz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na pierwszym miejscu w księdze wieczystej, co umożliwi KOWR udzielanie pomocy publicznej w formie gwarancji zabezpieczającej spłatę kredytu restrukturyzacyjnego.

Źródło: WIR

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Problem z ustanawianiem zabezpieczeń dla kredytów i pożyczek udzielanych rolnikom ma być rozwiązany - Strefa Agro

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska