Podczas 35. posiedzenia Senatu 12 stycznia Senatorowie przeprowadzili m.in. drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego i ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. W kolejności projekt trafi pod obrady Sejmu, dzieli się informacjami o postępie prac Wielkopolska izba Rolnicza. To ona między innymi zabiegała o poprawę przepisów, które utrudniły finansowanie rolnictwa.
Komornik nie zabierze, ale bank kredytu rolnikowi też nie da
W grudniu 2021 roku doszło do nowelizacji ustawy Kodeks postępowania cywilnego z 2 grudnia 2021 r. i po jej podpisaniu przez Prezydenta RP 6 grudnia 2021 roku weszła ona w życie po 30 dniach. Już dzień później Wielkopolska Izba Rolnicza nagłaśniała problem, który wynika z nowych przepisów.
WIR przypomina: Ustawa przeniosła rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji do przepisów o randze ustawowej, tj. Kodeksu postępowania cywilnego.
Tym, co wzbudziło ogromne zastrzeżenia samorządu rolniczego była rezygnacja z przeniesienia do KPC normy wyrażonej obecnie w § 5 rozporządzenia, zgodnie z którą „Przepisów rozporządzenia nie stosuje się w razie równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego prowadzonego przez dłużnika”. Rezygnacja z przeniesienia tego przepisu do ustawy pozbawia bowiem bank i inną instytucję finansującą realnej szansy na odzyskanie należnych wierzytelności i tym samym – zniechęca do udzielania dalszego finansowania rolnikom, wyjaśnia WIR.
W konsekwencji regulacja ta zaburzyła i uniemożliwiła sprawne finansowanie rolnictwa, ponieważ przepisy ustawy uniemożliwiają, np. bankom, firmom leasingowym, a także innym dostawcom rolnictwa utworzenie zabezpieczeń kredytowych, leasingowych oraz zabezpieczenie kredytu kupieckiego, czy odroczonych płatności.
WIR: Obecnie nowoczesne, towarowe rolnictwo nie może się obejść bez zewnętrznego finansowania. Dotyczy to szczególnie wielkopolskich rolników. Wdrażany zielony ład w rolnictwie oznacza konieczność wdrażania nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, które niestety sporo kosztują. Rosnące ceny nawozów i innych środków produkcji również zwiększają zapotrzebowanie gospodarstw rolnych na kredyty.
Kłopot z finansowaniem rolnictwa trzeba rozwiązać
Jeszcze w grudniu (29.12.2021) odbyło się spotkanie poświęcone temu tematowi, zorganizowane przez Związek Banków Polskich, z udziałem przedstawicieli rolników, w tym:
- Krajowej Rady Izb Rolniczych,
- Wielkopolskiej Izby Rolniczej,
- Podlaskiej Izby Rolniczej,
- Lubelskiej Izby Rolniczej,
- Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej,
- Krajowego Związku Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych,
- Krajowej Rady Drobiarskiej.
Po tym spotkaniu został wystosowany wspólny apel środowiska finansowego i organizacji rolniczych, wskazujący na zagrożenia dla rolnictwa, wynikające z wejścia w życie zmiany ustawy - kpc z 2 grudnia 2021 r. Jeszcze na początku stycznia 2022 swój apel do Marszałków Sejmu i Senatu, Premiera RP, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, szefów klubów i kół parlamentarnych oraz wszystkich wielkopolskich parlamentarzystów wystosowała także Wielkopolska Izba Rolnicza.
Przepisy będą poprawione, rolnik dostanie kredyt lub leasing
Projekt, o którym mowa na początku, czyli projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego i ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne, przywraca skreślony nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego z 2 grudnia 2021 r., przepis § 5 rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji.
Zgodnie z nim przepisów rozporządzenia nie stosowano w wypadku równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego prowadzonego przez dłużnika.
Proponowane rozwiązanie ma zapobiec zgłaszanym problemom z ustanawianiem zabezpieczeń wymaganych przy udzielaniu kredytów i pożyczek rolnikom. Ponadto zrezygnowano z wymogu wpisu hipoteki na rzecz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na pierwszym miejscu w księdze wieczystej, co umożliwi KOWR udzielanie pomocy publicznej w formie gwarancji zabezpieczającej spłatę kredytu restrukturyzacyjnego.
Źródło: WIR
